Kleště

Existují kleště k uchopení, držení a tváření, ke stříhání a oddělování, pro více úkolů současně, nebo plní velmi speciální úlohy. A všechny kleště mají různé názvy – hasák, kombinované kleště, štípací kleště, skřipcové kleště, stranové štípací kleště a mnohé další. K čemu nejběžnější kleště použít, zjistíte v tomto Rádci. Nástroje v každém případě používejte pouze k účelu použití uvedenému na kleštích.

Pozor: Dobrou použitelnost a dlouhou životnost svých kleští zajistíte tím, že čas od času dáte na kloub kapku oleje (oleje ve spreji nebo tekutého oleje). Poté jej jednoduše nechte vsáknout a zbytek maziva setřete hadříkem.


Návod

1. Kleště k uchopení a držení

Ploché kleště mají krátké a široké čelisti a jsou proto ideální k uchopení a držení bez velkého vynaložení síly. Ploché kleště s dlouhými a tenkými čelistmi s ozubenými záchytnými plochami jsou ideální pro uchopení u zúžených míst.

Hasák slouží k uchopení – například závitů, matic – nebo k povolení, respektive utažení šroubových spojů nebo fitinků. Díky stavitelnému posuvnému a drážkovému kloubu (průvlečnému kloubu) lze svěrnou čelist hasáku upravit na různé velikosti dílce. Rozevření čelisti se nastavuje stisknutím tlačítka nebo je samonástavné na základě jednoduchého stlačení rukojeti. Čelisti jsou většinou ozubené, aby neprokluzovaly. Nevýhodou je, že tím na povrchu vznikají škrábance – což u pochromovaných dílů není hezké.

Kleště na trubky jsou klasickým nářadím pro sanitární instalace nebo se používají při topenářských a vzduchotechnických činnostech k provádění prací na trubkách, armaturách a k provádění příslušných upevnění jako například hrdel nebo převlečných matic. U kleští na trubky nejdříve zhruba nastavte rozteč čelistí, a to pomocí rýhované matice. Stisknutím obou ramen kleští se dílec následně samočinně zajistí (pákovým mechanizmem s posilujícím účinkem) a lze jej tak povolit nebo přitáhnout s maximální úsporou sil. Pro otáčení druhým směrem musíte kleště povolit a přestavit.

Skřipcové kleště (nazývané také zajišťovací kleště) s kulatými nebo plochými čelistmi jsou ideální k držení a uchopení oblého, plochého, hranatého a profilovaného materiálu. Díky seřizovacímu šroubu, který se v určité poloze nastaví a zajistí, snáší vysoké namáhání a materiál drží bezpečně a pevně.

Pozor: Do obtížně přístupných oblastí existují také skřipcové kleště s protáhlými čelistmi.

2. Kleště ke stříhání a oddělování

Stranové štípací kleště jsou vybaveny ostrými břity, které se navzájem přímo potkávají. Těmito kleštěmi přesně uštípnete dráty, kabely nebo hřebíky, ale také gumu nebo plast. Stranové štípací kleště se používají zejména v elektrikářské oblasti. Pro oddělování železa a neželezných kovů musí být břity kalené. Pokud stranové štípací kleště u zvlášť silných a tvrdých materiálů dosáhnou svých hranic, použijte jejich velkého sourozence – střihač svorníků.

Pozor: U stříhacích kleští používejte ochranné brýle a podle okolností rukavice, abyste zabránili úrazům způsobeným odskakujícími konci drátů.

Skřipcové kleště (nazývané také zajišťovací kleště) s kulatými nebo plochými čelistmi jsou ideální k držení a uchopení oblého, plochého, hranatého a profilovaného materiálu. Díky seřizovacímu šroubu, který se v určité poloze nastaví a zajistí, snáší vysoké namáhání a materiál drží bezpečně a pevně.

Pozor: Do obtížně přístupných oblastí existují také skřipcové kleště s protáhlými čelistmi.

Štípací kleště slouží zejména k vytahování hřebíků, lze je však použít i k odštípnutí tenkých drátů nebo měkkých drátěných a kovových kolíků.

Pozor: Štípacím kleštím se podobají tak zvané čelní štípací kleště. Tyto kleště mají o něco kratší hlavu, a proto se lépe hodí k oddělování drátů.

3. Multifunkční kleště

Víceúčelovým nářadím v pravém smyslu jsou kombinované kleště (zkráceně: kombinačky). Těmito kleštěmi můžete uchopit a držet jak ploché a oblé dílce, tak i stříhat, respektive odštípnout dráty.

Klešťové klíče (variace hasáku) jsou kleště a univerzální sada šroubovacích klíčů v jednom nářadí a jsou vynikající k uchopení, držení, stlačování a ohýbání dílců. Klešťové klíče s paralelně vedenými a hladkými čelistmi jsou zvlášť ideální pro citlivé povrchy (např. pochromované armatury), protože nezanechávají stopy po škrábnutí. Stisknutím knoflíku lze rozevření čelistí rychle nastavit na požadovanou velikost.

Pokud jde o uchopení, držení, ohýbání nebo stříhání na nepřístupných místech nebo při filigránové práci, hodí se kleště s kulatými čelistmi nebo ploché kleště s kulatými čelistmi (na obrázku shora dolů: kleště s kulatými čelistmi, ploché kleště s kulatými čelistmi s břitem = čapí zobák a ploché kleště s kulatými čelistmi s břitem uprostřed = telefonní kleště). Charakteristickým ukazatelem těchto kleští jsou dlouhé, tence vybíhající čelisti (buď s rovnými nebo zalomenými čelistmi). Těmito kleštěmi je možné například uchopit jednotlivé vodiče v kabelových svazcích, držet matice a také stříhat měkké dráty a plechové díly.

3. Elektrikářské kleště

Některé z již zmíněných druhů kleští (např. kombinované kleště, stranové štípací kleště, telefonní kleště atd.) existují také jako speciální modely pro elektrikářskou oblast. Nejvyšší přípustné napětí, proti kterému jsou izolovány, je vždy natištěno na rukojetích. Avšak: Na zařízení pod napětím může pracovat pouze vyškolený odborník. Některé elektrikářské práce v domě můžete provádět sami pouze v případě, že dodržíte některá důležitá základní pravidla při zacházení s elektrickým proudem.

Kromě toho existují odizolovací kleště (s distančním šroubem pro nastavení tloušťky kabelu) k odizolování kabelů (levý obrázek) a tak zvané konektorové kleště (také: kleště pro nalisování objímek na konce kabelových žil), které jsou vhodné pro zhotovení bezpečných spojů objímky a vodiče (pravý obrázek).

Tip

Jak poznáte dobré kleště?

Kleště se skládají ze tří částí – rukojetí, kloubu a hlavy kleští s čelistmi, respektive břity a fungují podle principu stejné dvoustranné páky: S nepatrným vynaložením ruční síly se převede větší síla do hlavy kleští, respektive do čelistí. Abyste mohli s kleštěmi dlouho a dobře pracovat, je důležité provedení a ovládání!

Kleště by zásadně měly především dobře ležet v ruce – to vyzkoušejte před koupí. Rukojeti by navíc měly být protismykové, pevně spojené s tělem kleští a spoje obou ramen by měly být důkladně zpracovány, aby se rychle nevyviklaly. Zkontrolujte také čelisti kleští: Pokud jsou kleště precizně zpracovány, stojí úchopové čelisti a/nebo břity přesně paralelně k sobě. U přestavných kleští (např. klešťových klíčů, hasáku) dbejte na to, aby se obě rukojeti nedaly stisknout natolik, abyste si mohli přiskřípnout prsty (ochrana proti sevření, respektive zabezpečení proti pohmoždění). Kloub kleští by navíc měl klouzat rovnoměrně a lehce.