Hoblík

Žádný jiný nástroj neudělá tak hladké povrchy jako ruční hoblík. Především na hranách obrobků lze s tímto truhlářským nářadím odvádět naprosto přesnou práci. Pokud pokojové dveře drhnou například o zem a na vině nejsou závěsy, dveřní křídlo zkrátíte hoblíkem rychle a snadno o několik milimetrů. A dokonce úhledně vyrovnáte i větší rozměrové odchylky (např. z důvodu nové laminátové podlahy). Hoblíkem můžete začistit také rybinové spoje nebo přečnívající lepidlo: Rozdíly v síle materiálu se eliminují a vyhoblují na danou výšku, respektive se sejme lepidlo, aniž by došlo k poškození okolního dřeva.

Zda použijete dřevěný nebo kovový hoblík, je věc vkusu – technicky pracují oba modely totožně. Pro dřevěné hoblíky svědčí skutečnost, že se dřevo příjemněji ovládá a chrání povrch obrobku. U kovových hoblíků se zato téměř nevyskytuje opotřebení.


1. Konstrukce hoblíku

Při výrobě nábytku byste obecně měli používat hoblík klopkař, protože klopka nad nožem mírně přesazená dozadu láme hoblinu, takže se dosahuje hladšího povrchu: V lůžku hoblíku (A), které je většinou opatřeno tvrdší spodní stranou (plazem hoblíku B), je klínem (D) upevněn nůž (F) sešroubovaný s klopkou (E). Levá ruka vede hoblík pomocí kolíku.

2. Práce s hoblíkem

Nejdříve upněte obrobek tak, abyste jej mohli obrábět dlouhými pohyby hoblíku (např. do hoblice). Nyní se postavte vedle dílenského stolu do mírného rozkročení tak, abyste po celé pracovní délce mohli na hoblík působit rovnoměrným tahem vpřed.
Pozor: Nejlepších výsledků zásadně dosáhnete s ostrým nožem v jemném nastavení. Protože hoblovací nůž tak ubírá pouze velmi tenkou třísku.

Uchopte hoblík oběma rukama, přičemž Vaše upřednostňovaná ruka tlačí lůžko hoblíku vpřed – nebo u kovových hoblíků vodicí úchyt – a hoblík nastavte mírně šikmo k obrobku.

Pro leváky existují speciální dřevěné hoblíky se zrcadlově vytvarovaným rohem, kovové hoblíky se upravovat nemusí.

Po každém máchnutí nyní zvedněte hoblík od obrobku a veďte jej bez kontaktu se dřevem zpět do výchozí pozice, abyste se rozpřáhli k dalšímu záběru.

3. Výměna hoblovacího nože

Přesné a lehké hoblování je možné pouze s ostrými noži. Pokud se ztupily nebo dokonce vykazují poškození, musíte nasadit nové hoblovací nože.

Pozor: I když se hoblík nepoužívá, může se hoblovací nůž opotřebit. Nejčastější příčinou není, jak se často domníváme rezivění, ale neodborné ukládání. Hoblík nikdy neodkládejte na břit – protože se tím rychle otupí – ale vždy na stranu.

U klopkařů namontujte nejdříve klopku: Klopku veďte příčně k noži, pak ji opatrně zasuňte přes nůž a namontujte s malým přesazením. Nakonec dobře utáhněte fixační šroub klopky.

Po každém máchnutí nyní zvedněte hoblík od obrobku a veďte jej bez kontaktu se dřevem zpět do výchozí pozice, abyste se rozpřáhli k dalšímu záběru.

Nyní pevně zarazte klín (ne však příliš pevně).

Správnou polohu nože zjistíte při zaměření nad plaz hoblíku. Nesedí-li nůž správně, údery na hoblíkový knoflík klín uvolní – mírný úder vrátí nůž o trochu zpátky.

Nesedí-li nůž správně, údery na hoblíkový knoflík klín uvolní – mírný úder vrátí nůž o trochu zpátky.

Po výměně nože hoblíku lze ještě provést úpravy polohy tohoto nože: Mírné údery na hlavu hoblíku způsobí, že se nůž uvolní. Boční úpravy lze provést údery na stranu nože.

Tip

Elektrický hoblík

Zatímco se ručním hoblíkem dřevní vlákna řežou, způsob práce elektrického hoblíku se podobá fréze: Hoblovací hřídel se dvěma ostřími rotuje přibližně 16 000krát za minutu a ze dřeva odřezává jemné třísky. Elektrickým hoblíkem pomalu vedeným přes obrobek (aby se přítlakem nesnížily otáčky) lze obrobky pohodlně hoblovat do přesné roviny, zmenšovat tloušťky materiálů a vyhlazovat povrchy dřeva.

Pozor: Hoblovací hřídel po vypnutí přístroje ještě dlouhou dobu dobíhá. Hoblík tedy odkládejte nejlépe teprve tehdy, až se hoblovací hřídel zastaví. Kromě toho používejte typ hoblíku, který disponuje parkovací patkou. Hoblovací hřídel se tak nedotýká podložky.