Bruska

Kdo chce brousit větší plochy ze dřeva, kovu, plastu nebo jiných materiálů, sáhne nejlépe po elektrické brusce. Protože s tímto všestranným pomocníkem je práce hotová výrazně komfortněji a také rychleji než ručně. Jaké brusky zvolíte, závisí na oblasti použití a na požadovaném výkonu při úběru.


Návod

1. Pro každý účel správný stroj

Pásová bruska, úhlová bruska, vibrační bruska, excentrická bruska nebo delta bruska – na každý požadavek existuje vhodná bruska: Pokud byste chtěli například přístroj, který nejenže dokáže trochu obrousit nebo vyleštit velké plochy, ale také rychle ubírat velké množství materiálu, pak je ideální vícestranná excentrická bruska. Důležité: Na rozdíl od mnoha jiných brusek zapínejte přístroj teprve tehdy, až se brusný talíř nachází na obrobku. Stroj poté veďte po obrobku rovnoměrně a bez tlaku!
Vibrační bruska je se svou pravoúhlou brusnou deskou rychlým perfekcionistou pro broušení na plochách předběžné opracovaných do roviny: Protože vibrační bruska zajišťuje spíše malý obrus, lze ji zvlášť dobře doporučit na prvotřídní poslední jemné dobroušení.

Pásové brusky jsou vybaveny tak zvaným nekonečným pásem. S praktickým příslušenstvím se dají smysluplně upravovat: Existuje horizontální stojan, kterým lze stroj upnout na dílenský stůl. Právě tak praktický je stavitelný úhlový doraz pro přibroušení obrobků přesně podle rozměrů.

Pozor: Ze zdravotních důvodů se doporučují brusky s integrovaným odsáváním. Pokud není možnost pracovat s odsávacím zařízením, pak prosím bezpodmínečně používejte protiprašný respirátor na ústa a nos.

Vario brusky pracují na stejném principu jako pásové brusky. Typický znak pro tento druh brusek: Nástroj, se kterým můžete pracovat velmi jemně, nemusí být veden k obrobku. V tomto případě je tomu naopak.

Pro dokončovací práce se dřevem, ale i s kovem, je nejvhodnější speciální pásová bruska. Úzký brusný pás vyčnívá na liště z přístroje, může se tedy použít všude – dokonce i v malých otvorech nebo výřezech.

Úhlová bruska (hovorově nazývaná také flexa) má velmi mnohostranné využití. Podle toho, jaký dělicí kotouč použijete, můžete touto bruskou řezat, brousit, hrubovat nebo odrezovat. Díky velmi vysokým otáčkám dělá úhlová bruska velký úběr – ideální pro obrábění kovu, kamene nebo keramiky. Pro dřevo je naopak méně vhodná, protože na povrchu zanechává nehezké rýhy.

Tip

Volba správné zrnitosti

Volba brusného prostředku závisí na materiálu obrobku a případně také na velikosti broušené plochy. Prosté brusné papíry s korundem jsou vhodné zejména pro broušení měkkých materiálů jako dřeva nebo menších kovových ploch. Kvalitní brusná rouna zasazená do umělé pryskyřice jsou podstatně tvrdší.

Stupeň zrnitosti je vždy uveden na zadní straně brusného prostředku. Hrubá zrnitost (index 80 a méně) zajišťuje vysokou úroveň obrušování materiálů a zanechává hrubší povrch. Ke zbrušování laků se používá například papír se zrnitostí 100. Pro dílčí a finální broušení dřeva používejte nejlépe papír se zrnitostí 120 až 180, pro finální broušení lakovaných povrchů je pak správnou volbou zrnitost 220 a vyšší.

Obecně platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tím jemnější je daný brusný prostředek.

Galerie

Větší a hrubší břity u zahradního nářadí (např. nože travní sekačky) můžete přebrušovat dvoupásovou bruskou. Během broušení pravidelně chlaďte čepel – to zabrání vyžíhání.

Úhlová bruska je ideální k dělení středních profilů nebo k hrubování před svařováním.

Malým, praktickým multifunkčním nástrojem můžete řezat, dělit anebo brousit – a to i v obtížně přístupných místech a v rozích: Pokud například musíte vyměnit jednotlivé dlaždice, brusný nebo rašplový nástavec zajistí v mžiku čisté a rovné podklady.