Lehká dělicí stěna

V malém pokoji se vytváří různé obytné zóny například optickým dělením – třeba paravány, závěsy nebo lamelovými roletami. Dělicí stěna z hoblovaných střešních latí v uvedeném příkladu je podobná roletě, jen výrazně stabilnější: Malé kovové trubičky určují vzdálenost jednotlivých prken a kašírují závitové tyče, kterými jsou jednotlivé latě navzájem spojeny. Po připevnění ke stropu se z navršených střešních latí stává taková „statické žaluzie”. Dělicí stěna svými mezerami umožňuje, aby byt působil stále stejně vzdušně a otevřeně, přitom však jasně odděluje lůžkovou část od obytné zóny.


Návod

1. Projektová fáze

Nejdříve změřte, jak dlouhá a jak vysoká má dělicí stěna být. Hoblované latě z různých druhů dřeva máme v BAUHAUS v mnoha standardních délkách. V uvedeném příkladu je dělicí stěna ze 30 prken ve vzdálenosti cca 5 cm. Abyste získali stabilní „žaluzii“, naplánujte podle délky latí 2 až 3 závitové tyče a hliníkové trubičky.

2. Příprava komponent

V závislosti na tom, kolik závitových tyčí na dělicí stěnu použijete, provrtejte nyní všechny latě vždy dvakrát, resp. třikrát, a to ve stejném místě (průměr otvoru odpovídá velikosti závitových tyčí; v uvedeném příkladu: 16 mm). Nejsnadněji se souměrné vrtání daří, pokud několik prken zafixujete šroubovými svěrkami do hranice a provrtáte tak několik kusů současně. Na další hranici pak otvor jednoduše přesně přeneste vyznačením.

Pomocí pokosnice a pilky na kov nařežte hliníkové trubičky na stejnou délku, slouží jako distanční prvky mezi latěmi. Kromě toho potřebujete 2 až 3 delší kusy hliníkové trubičky, z nichž vzniknou horní partie mezi „žaluzií“ a nosným trámkem.

Čtyřhranný trámek, který má sloužit jako stropní nosník konstrukce, se nyní rovněž provrtá ve stejných místech jako latě. Kromě toho potřebujeme 2 až 3 další otvory pro připevnění na strop. Pro pojistnou matici závitových tyčí vyvrtejte navíc na horní straně trámku – přivrácené ke stropu – zahloubení pomocí Forstnerova vrtáku. Matice má jít později zcela zapustit do otvoru, ale nesmí mít moc vůle.

3. Montáž dělicí stěny

Nyní se všechny samostatné díly – prkna, distanční prvky a závitové tyče – smontují. Na tyče postupně nasouvejte distanční prvky střídavě s prkny. Nakonec, resp. zcela nahoře použijte delší kusy hliníkové trubičky, osaďte čtyřhranný trámek, pevně sešroubujte pojistnými maticemi a vhodnými hmoždinkami a šrouby upevněte na strop.

Tip

Povrchová úprava a „wow efekt“

Dělicí stěně z dřevěných latí můžete olejem na dřevo vtisknout speciální barevný tón dřeva, můžete ji přetřít transparentním nebo barevným lakem, nebo ponechat dočista bez úpravy.

Zcela zvláštní efekt můžete pomocí dělicí stěny vytvořit tím, že vnější hrany střešních latí využijete jako „malířské plátno“: Prkna přesně narovnejte na sebe (před montáží dělicí stěny) a nakreslete motiv podle svého výběru – např. logo oblíbeného klubu, vzor zebry nebo jednoduše nějaký vzor podle fantazie. Motiv později v rozčleněné optice dělicí stěny vypadá prostě báječně!

Nářadí a materiál

  • Aku šroubovák
  • Hliníkové trubičky, vnitřní průměr min. 18 mm, délka po 2 m, 2 až 3 kusy
  • Vrtačka
  • Hmoždinky a šrouby k upevnění na zeď, podle materiálu
  • Barva, transparentní lak nebo lazura na dřevo podle vkusu
  • Forstnerův vrták nebo sukovník
  • Hoblovaná prkna, v našem příkladu 30 kusů, 20 mm silná a 7 cm široká
  • Pokosnice
  • Závitové tyče, ø min. 16 mm, délka 2 m, podle délky prken 2 až 3 kusy; vhodné matice
  • Pila na kov
  • Metr
  • Štětec
  • Šroubové svěrky
  • Čtyřhranný trámek jako stropní nosník

Podle okolností daných montáží jsou možnosti upevnění zčásti omezeny a musí se prověřit individuálně.