Dveřní zárubně hrají v celkovém designu a funkčnosti prostoru zásadní roli. Jejich využitím můžete interiéru dodat jiskru, podtrhnout jeho ráz, anebo jej naopak minimalisticky sjednotit. Zárubně však slouží zejména k zavěšení dveří. Plní tak funkci konstrukčně i designově klíčového prvku. Jak tedy využít zárubně dveří ve prospěch designu a funkčnosti vašeho interiéru?

Falcové vs. bezfalcové zárubně: V čem je rozdíl?

Futra jsou stejně důležitou součástí dveří jako samotné dveřní kování. Vybírat lze z řady typů a materiálů, z nichž každý nabízí několik specifik. Jedním ze zásadních parametrů vzhledem k typu zárubní je design. Víte, jak si představit takové falcové či bezfalcové zárubně?

1. Falcové dveřní zárubně

Falcové zárubně patří mezi nejrozšířenější variantu. A proč vlastně označení “falcové”? Jejich hlavním rysem je výrazná hrana rámu, které se říká falc. Rám zárubní tak vystupuje nad úroveň stěn interiéru. A jaké benefity tento design nabízí?

  • Odolnost a bezpečnost – falcové zárubně jsou obvykle vyrobené z pevných materiálů, jako je masivní dřevo či kov. To zajišťuje dlouhou životnost a odolnost. Zvolíte-li poté kovové zárubně, můžete si být jistí i jejich bezpečností.
  • Možnosti designu – výrazný rám nabízí prostor kreativitě, uměleckému řezbářství a přizpůsobení designu podle osobního vkusu.

Nevýhody mohou falcové zárubně skýtat pro menší či moderní interiéry. Jestliže kladete důraz na minimalistická řešení, masivní zdobné falcové obložky nebudou volbou, která by vašemu oku lahodila. A o něco náročnější je vzhledem k množství záhybů také údržba.

2. Bezfalcové dveřní zárubně

Bezfalcové zárubně představují minimalistické řešení a pro řadu zastánců designu jsou jasnou volbou. Rám zárubně je umístěný přímo do stěny a společně s interiérovými dveřmi a stěnami tvoří jednu rovnou plochu. A jaké výhody bezfalcové zárubně skýtají?

  • Úspora místa – bez výrazného rámování dveří zabírají bezfalcové zárubně méně prostoru.
  • Minimalistický design – jde ruku v ruce s předchozím bodem. Moderní minimalistický vzhled vytváří dojem otevřenějšího prostoru.
  • Snadná údržba – hladký povrch a jednoduchost zárubní zamezuje hromadění prachu.

I bezfalcové zárubně však mají svá “ale”. Jedním z hlavních je jejich montáž. Ta může být technicky náročnější, zejména v případě instalace do starších interiérů. Potíží zde bývají výrazné nerovnosti stěn.

Jaký materiál zárubní zvolit?

Volba dveřních zárubní by se měla odvíjet od prostorových možností a vašich preferencí. V zásadě lze vybírat ze dvou materiálových zpracování:

  1. Ocelové zárubně – jsou stabilní a odolné. Montáž spočívá v přesném ukotvení ocelové zárubně do zdiva. Kovová rámová zárubeň je opatřená drážkou pro dveřní těsnění a montovanými panty pro osazení dveří. Nechybí ani ochranný nátěr proti korozi. Vybírat lze z řady rozměrů a variant.
  2. Dřevěné obložkové zárubně – se vyrábí z masivního dřeva či dřevotřísky s fólií opatřenou dekorem. Obložkové zárubně z masivu nabízejí mimořádnou odolnost. Při vhodné povrchové úpravě se jejich životnost pohybuje v řádu desítek let. Montáž však vyžaduje zručnost a přesné měření. Hlavním parametrem při výběru je zejména tloušťka zdi, na níž budete zárubně osazovat.

Každý typ zárubní má svá pro i proti. Ve výsledku je důležité vybrat variantu, která nejen vizuálně ladí s designem místnosti, ale stejně tak plní svou funkci.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["28986041","26765484","25860508","24455211","26739461"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":479}}
{"vsf-page-link":{"page-id":461}}