Ceny energií rostou a české domácnosti i firmy řeší, jak snížit výdaje za elektřinu a plyn. Ušetřit za energie můžete například výměnou dosluhujících oken a dveří za nové, pečlivým zateplením domu nebo instalací úsporného osvětlení.

Kvalitní tepelná izolace budovy, dobře utěsněná okna, správná regulace teploty v místnostech nebo instalace úsporných LED žárovek. To jsou jen některé z možností, které vám přinesou úsporu financí až ve výši několika tisíc korun ročně. Inspirujte se našimi tipy, které vám pomohou ušetřit za energie.

Začněte od oken a dveří

Nejvíce tepla uniká z domu okny, balkonovými dveřmi a hlavními či vedlejšími vchodovými dveřmi. Příčinou jejich špatných tepelně izolačních vlastností může být stáří, nízká kvalita nebo také neodborná montáž. Pokud máte kvalitní okenní rámy, mnohdy postačí pouze výměna okenních tabulí za modernější. U dosluhujících a velmi starých rámů je výhodnější koupě nových oken.

Výměna se rozhodně vyplatí, protože moderní okenní systémy jsou vybaveny tepelně izolačním sklem. Nejen že jsou excelentními tepelnými izolanty, ale zároveň tlumí hluk zvenčí a přispívají k vyšší bezpečnosti domova.

Při výběru nových oken i vchodových dveří se zajímejte o hodnotu součinitele prostupu tepla (pozn. označuje se zkratkou U, uvádí se ve W/m2.K). Čím je tato hodnota nižší, tím jsou lepší tepelně izolační vlastnosti.

Důvodem úniku tepla může být také nekvalitní montáž nebo špatné seřízení. Největší úniky tepla odhalíte jednoduše přiložením dlaně k jednotlivým částem okna nebo dveří. Chcete-li řešit tepelné ztráty komplexně, objednejte si termovizní měření.

TIP: U starších oken a dveří můžete využít k utěsnění mezer speciální těsnící profily a pásky. Jejich výhodou je cenová dostupnost a jednoduchá instalace. I toto jednoduché řešení přinese výraznou úsporu nákladů za vytápění. Prohlédnout okenní těsnění

Věnujte pozornost zateplení střechy

Značné množství tepla často uniká i špatně zateplenou střechou a skrz půdní prostor. Správně zvolená tepelná izolace nejenom udrží teplo uvnitř budovy v chladných měsících roku, ale také zpomaluje její prohřátí v létě.

U šikmých střech je základem vyplnění prostoru mezi krokvemi tepelným izolantem, nejčastěji minerální vatou. U plochých střech přichází v úvahu jak využití minerální vaty, tak extrudovaného polystyrenu. Při zateplování střechy je důležité, aby izolační materiál přesně vyplnil prostor a nikde nevznikaly skuliny. Ohřátý vzduch totiž může unikat i miniaturní mezerou.

Pozornost věnujte také tloušťce izolačního materiálu. Zde platí jednoduché pravidlo – čím tlustší izolaci zvolíte, tím více tepla v domě udržíte. Minimální tloušťka by v našich podmínkách měla být okolo 16 centimetrů, ideální je 20 centimetrů a výše.

Kromě střechy je nutné věnovat pozornost také zateplení podlah, základů domu a celého obvodového pláště budovy. K zateplení podlah a základů je ideální extrudovaný polystyren, jehož předností je vysoká pevnost v tlaku, nenasákavost a odolnost vůči plísním, hmyzu i hlodavcům.

Termostatické hlavice pomáhají s úsporou energií

Termostatické hlavice na ventilech radiátorů udržují požadovanou teplotu v místnosti. Snadno s nimi můžete regulovat teplotu pro odlišné denní režimy, ať už jste v práci nebo se chystáte spát. Termostatické hlavice mohou uspořit 15 až 30 procent energie, proto by měly být součástí každého topného systému v domě nebo bytě.

Nejrozšířenější a současně cenově nejdostupnější jsou mechanické termostatické hlavice, na kterých si otočením zvolíte požadovaný stupeň vytápění. Jejich nevýhodou je neschopnost rozpoznat větrání, během kterého zbytečně zvyšují intenzitu vytápění pro dosažení předvolené teploty.

Vyšší uživatelský komfort poskytují dražší digitální termostatické hlavice, u kterých si můžete naprogramovat několik teplotních změn denně. Umožňují určit přesnou teplotu pro jednotlivé dny a konkrétní časy. Stejně tak si můžete zvolit, kdy bude topení zcela vypnuto. Velkou výhodou je, že některé z nich disponují funkcí rozpoznání otevřeného okna. V takovém momentě topení na chvíli zcela vypnou, zatímco mechanické hlavice naopak intenzitu topení zbytečně navyšují.

Přejděte na úspornější osvětlení

Jednou z cest, jak ušetřit za elektřinu, je volba úspornějšího osvětlení. I když se běžné žárovky již několik let neprodávají, v mnohých českých domácnostech slouží dodnes. Moderní světelné zdroje přináší nejen nižší spotřebu, a tudíž i úsporu až několik tisíc korun ročně, ale vynikají i výrazně delší životností.

Nejúspornější jsou LED žárovky. Oproti klasické žárovce uspoří až 80 procent elektřiny. Ze všech dostupných světelných zdrojů má LED žárovka nejdelší životnost – doba provozu se podle konkrétního typu pohybuje mezi 20 000 a 50 000 hodinami. Výhodou LED žárovek také je, že okamžitě po rozsvícení poskytují maximální množství světla.

Velmi hospodárné jsou rovněž úsporné žárovky a kompaktní zářivky. Ve srovnání s klasickou žárovkou mají o 75-80 procent nižší spotřebu. Životnost těchto světelných zdrojů je oproti LED svítidlům kratší, obvykle do 15 000 hodin. Vhodné jsou především do místností, kde se svítí delší dobu – na plný výkon totiž nabíhají postupně a nesvědčí jim ani časté zapínání a vypínání.

Další možností jsou halogenové žárovky, které ve srovnání s klasickou žárovkou ušetří až 30 procent energie. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, nevýhodou naopak nižší životnost – přibližně 2 000 hodin provozu. Díky své technologii poskytují okamžitý plný světelný výkon, a kromě příjemného teplého světla disponují i přesným podáním barev v okolním prostoru. Halogenová žárovka je vhodná například do ložnice či koupelny.

{"vsf-page-link":{"page-id":425}}
{"vsf-page-link":{"page-id":348}}