Jakmile venkovní teploty klesnou pod sedm stupňů Celsia, je nejvyšší čas připravit auto na zimní provoz. Kromě včasné výměny letních pneumatik za zimní je třeba přidat do kufru i zimní výbavu. Vyplatí se zkontrolovat stav chladicí kapaliny, autobaterie, naplnit nádržku ostřikovačů zimní směsí a přidat do kufru škrabku na skla a smetáček. Přečtěte si, jaká zimní výbava auta vám pomůže v případě nesnází na cestách.

Do povinné výbavy osobního automobilu patří ze zákona reflexní vesta, výstražný trojúhelník a autolékárnička. Rezervní kolo, klíč na matice a zvedák (pozn. nebo sada na opravu) musíte vozit s sebou pouze tehdy, pokud není váš automobil vybaven takzvanými dojezdovými pneumatikami umožňujícími identifikaci defektu a nouzové dojetí. Rezervu nepotřebujete ani tehdy, když si sjednáte asistenční službu zaručující výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky na území České republiky. Od prvního října roku 2018 nejsou součástí povinné výbavy ani náhradní žárovky a pojistky.

pořízení nepovinné výbavy vozidla vás sice zákon nezavazuje, ale v zimním období se vám bude rozhodně hodit. Co by nemělo chybět v kufru vašeho automobilu?

Krycí plachty na sklo

Nepodceňte přípravu před jízdou!

K bezpečné jízdě v zimě přispívá dobrý výhled z vozidla. Pokud pokryje vaše auto námraza nebo led, očistěte si před cestou skla škrabkou. Nezapomeňte ani na boční a zadní skla! Použít můžete buď jednoduchou škrabku na led do ruky nebo škrabku s prodlouženou rukojetí. Tuto možnost ocení především ženy a majitelé rozměrnějších SUV nebo dodávek.

Pro velmi rychlé a jednoduché odstranění námrazy z vnější strany skel můžete použít také rozmrazovač. Rozmrazovač navíc zanechá na povrchu skel ochranný film jako preventivní ochranu před tvorbou námrazy. Rozmrazovače nepoškozují lak ani plastové či gumové součásti vozidla.

Při odklízení sněhu z auta budete potřebovat smetáček. Praktičtější je opět smetáček s delší rukojetí, s jehož pomocí odstraníte sníh i ze střechy. Před jízdou dbejte na důkladné očištění automobilu od sněhu, protože za jízdu se sněhovou čepicí na střeše riskujete pokutu.

TIP: Pokud parkujete venku před domem a nechcete brzy ráno ztrácet čas odstraňováním námrazy nebo sněhu z auta, pořiďte si krycí plachtu na čelní sklo. Pro zakrytí celého auta můžete využít velkou krycí plachtu.

Zkontrolujte stěrače, ostřikovače a stav provozních kapalin

Před zimou si zaslouží zvýšenou pozornost a péči také stěrače a ostřikovače. Zkontrolujte stav gumiček stěračů a před prvními mrazy vyměňte letní směs v nádržce ostřikovačů za zimní. Nezapomeňte současně zkontrolovat jejich funkčnost.

V rámci zimní přípravy zkontrolujte stav chladicí kapaliny. Hustoměrem jednoduše zjistíte, jaké mrazy chladicí kapalina zvládne. V našich klimatických podmínkách stačí mít chladicí kapalinu naředěnou na hodnotu -30 až -36 stupňů Celsia.

Startovací kabely a nabíječky autobaterií

Co dělat, když nenastartujete?

Kdo udržuje auto v dobrém technickém stavu a s dostatečně nabitou baterií, neměl by mít problém nastartovat ani v největších mrazech. Pokud ovšem dlouhou dobu auto nepoužíváte, jezdíte často na krátké vzdálenosti nebo jednoduše zapomenete vypnout světla, autobaterie nemusí k nastartování motoru stačit. V těchto případech se vám budou hodit startovací kabely.

Při výběru startovacích kabelů pro vaše vozidlo se zajímejte o průřez vodiče. Pro menší automobily s benzinovým motorem se doporučuje průřez 16 mm2. Dieselové a benzinové motory s vysokým zdvihovým objemem (nad 2,5 litru) potřebují průřez minimálně 25 mm2. Důležité je také vybrat správnou délku startovacích kabelů, přičemž delší kabely jsou praktičtější.

Kdo vlastní garáž nebo dílnu, může využít k dobití autobaterie speciální nabíječku. Moderní modely nabíječek poskytují komplexní péči o autobaterii, včetně diagnostické, záchranné, nabíjecí a údržbové funkce.

Zimní výbava auta do hor

Zatímco v nížinách si bohatě vystačíte se základní zimní výbavou auta, před cestou do horských oblastí si navíc přibalte do kufru sněhové řetězy. Bez nich totiž nesmíte vjíždět do oblastí označených dopravní značkou přikazující nasazení sněhových řetězů.

Na silně zasněžených silnicích nebo při zapadnutí do závěje jsou k nezaplacení vyprošťovací pásy pod kola. Jejich použití je velmi jednoduché. Stačí je vložit pod kola a opatrně se rozjet.

Když zapadne auto sněhem, oceníte skládací lopatu. Odklízení sněhu vám půjde rychle od ruky a ve složeném stavu zabere v kufru jen velmi málo místa.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["26315083","22889072","26333748","26185541","21492583","25517831","21537402","25297683"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":436}}
{"vsf-page-link":{"page-id":435}}