Zbudování dřevěných schodů

Chcete-li si sami postavit přímé schody do podkroví, musíte dodržet určité požadavky – i pro vlastní bezpečnost. Přesnou specifikaci požadavků najdete v aktuálním znění stavebního zákona. Na otevřené straně schodů je zpravidla povinné zábradlí s příčkami v dané vzdálenosti. Na začátku schodů by se neměly nacházet dveře, které se otevírají ve směru schodů apod.

Pozor: Přesnou specifikaci všech požadavků naleznete v aktuálním znění stavebního zákona.

Pokud chcete půdu využívat pouze jako odkládací nebo skladovací prostor, pak jsou výklopné schody na půdu tou správnou volbou.

Mohlo by vás zajímat: Montáž schodů na půdu


Návod

1. Výpočet rozměru schodů

Pro pohodlný a především bezpečný výstup a sestup je potřeba nejdříve vypočítat přesný počet stupňů vašich nových dřevěných schodů. Výška stupně je zpravidla doporučována jako maximálně 19 centimetrů a hloubka stupnice ne méně než 26 centimetrů. Jako vzorec pro pohodlné schody můžete použít zjednodušené základní pravidlo, kdy se sečte dvojnásobek výšky stoupání a šířka stupnice. Výsledek by pak měl být mezi 60 a 66 centimetry – ideálně 62 centimetrů. V uvedeném příkladu to pro plánování znamená:

2 x 19 cm (výška stoupání) + 25 cm (hloubka stupnice) = 63 cm

Pozor: Doporučený sklon u schodů je přibližně 25 až 40 stupňů.

Máte možnost si své individuální schody sestavit jednoduše on-line! Design, materiál a model půdorysu – s plánovačem schodů BAUHAUS můžete porovnávat kombinace a ceny a splnit si své osobní přání týkající se podoby schodů.

2. Montáž dřevěných schodů

Uřízněte prkna na schodnice a stupně a pro jednotlivé stupně zhotovte zářezy (zářezy si nejdříve vyznačte). Použijte kotoučovou pilu a dřevo mezi zářezy následně vysekejte kladivem a dlátem. Dbejte na to, aby na obou schodnicích byly zářezy ve stejné výšce.

Pozor: S přířezem dřeva BAUHAUS vám rádi pomůžeme v našich odborných centrech. Odborný personál BAUHAUS pro vás uřízne zvolené dřevo s přesností na milimetry. Provedete-li objednávku předem, můžete si hotové schodnice a stupně odvézt bez čekání.

Schodnice upevníte nahoře a dole pomocí kovových úhelníků. Zde nutně použijte izolační podložky jako protihlukovou ochranu! Na schodnicích a na zemi si předem vyznačte vrtané otvory a schodnice přesně vyrovnejte.

Pozor: Měřte přesně, aby vznikla požadovaná šířka stupňů.

Před montáží jednotlivých stupňů dočistěte jejich čelní strany pásovou bruskou.

K upevnění jednotlivých stupňů použijte montážní lepidlo, nanášejte jej do výřezů na vnitřních stranách schodnic a jednotlivé stupně po úsecích zasouvejte zezadu mezi schodnice.

Bezpečnou soudržnost zajišťují závitové tyče, pro které vyvrtejte v obou schodnicích ve stejné výšce po jednom otvoru, závitovou tyč prostrčte a pomocí matic schodnicové boky pevně stáhněte.

Nakonec namontujte na jednu stranu zábradelní madlo (a příp. zábradelní tyče) a stupně nalakujte vysokopevnostním schodišťovým lakem.

Tip

Distanční vložky

Schodnice by měly být z důvodu protihlukové izolace přišroubovány ke stěnám v co nejmenším počtu míst. Pokud by to však bylo nutné, určitě použijte distanční prvky a elastické podložky.

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Pásová bruska nebo/a smirkový papír vč. brusného špalíku
 • Dláto
 • Smrková prkna na stupně podle potřeby (nikoliv lepené dřevo!)
 • Závitové tyče vč. vhodných matic
 • Kladivo
 • Kotoučová pila
 • Lepené dřevo na schodnice a zábradelní madlo podle potřeby
 • Kovové úhelníky vč. izolační podložky a upevňovacího materiálu
 • Montážní lepidlo
 • Štětec
 • Schodišťový lak

Galerie

Namísto rozviklaného žebříku povedou napříště do podkroví vlastnoručně vyrobené schodnicové schody.

Při budování nových schodů nejdříve zhotovte do schodnic výřezy pro stupně: Okružní pilou udělejte zářezy, kladivem a dlátem vysekejte dřevo.

Patřičně přiříznuté schodnice přesně vyrovnejte a nahoře a dole je připevněte izolovanými kovovými úhelníky.

Pro upevnění schodnic nutně použijte kovové úhelníky s izolačními podložkami. Pokud do podlahy přišroubujete neizolované úhelníky, zvuk při chůzi po schodech se ponese celým domem.

Pro upevnění stupňů do schodnic namíchejte dvousložkové lepidlo na dřevo, naneste jej na zářezy na vnitřních stranách schodnic a stupnice zezadu nasuňte mezi schodnice.

Následně do schodnic vyvrtejte ve stejné výšce po jednom otvoru a prostrčte závitovou tyč. Když utáhnete matice, pevně tak stáhnete také obě strany schodnic.

Nakonec namontujte zábradlí a v případě potřeby zbruste dřevo madla smirkovým papírem do hladka. Kromě toho dostanou stupně nátěr vysokopevnostním schodišťovým lakem.