Při zakládání nového trávníku je nutné vybrat správnou travní směs. V nabídce jsou například speciální směsi pro okrasné trávníky, hřiště nebo slunná stanoviště. Přečtěte si, jaké existují druhy travních směsí.

Největší chybou při zakládání nového trávníku je použít bez rozmyslu první pytlík travní směsi, která vám padne pod ruku. Travní směs je nutné vybírat především s ohledem na způsob využívání trávníku. Jiný typ trávníku se například hodí do zámeckého parku, jiný na zahradu u rodinného domu nebo na dětské hřiště. Důležité také je, zda bude trávník celý den na přímém slunci nebo spíše ve stínu. Obecně se trávníky dělí do tří základních skupin, a to na okrasné, rekreační a hřišťové. Kromě těchto trávníků jsou v zahradách velmi oblíbené i takzvané květnaté louky.

Okrasné trávníky

Okrasné trávníky plní především funkci estetickou a nejčastěji je uvidíte například v parcích, na pozemcích významných historických budov, luxusních hotelů nebo třeba sídel firem. Tento trávník je nízký, jemný, velmi hustý a má sytě zelenou barvu. U okrasných trávníků se nepředpokládá, že budou intenzivně zatěžované chůzí nebo jiným způsobem. Okrasný trávník vyžaduje pravidelnou a důkladnou péči. Nutností je časté sečení a vydatné zavlažování.

Parková travní směs

Parková travní směs Gardol se hodí pro méně zatěžované plochy. Směs je vhodná zejména pro okrasné trávníky zahrad a parků.

Rekreační trávníky

Jak napovídá označení, tyto trávníky naleznete na plochách určených k pobytu a rekreaci. S rekreačními trávníky se setkáte nejen u rodinných domů, ale také například ve veřejných parcích nebo na koupalištích. Trávník je pěkný na pohled a snese běžnou zátěž (pozn. je odolná proti sešlapávání). Po trávě můžete chodit, ležet na ni nebo rekreačně sportovat.

Při zakládání trávníku určeného k běžnému pobytu a rekreaci můžete využít univerzální travní směs. Na velmi slunná a na vláhu chudá stanoviště je ideální travní směs na slunná místa. Na stinná a vlhká místa se naopak hodí travní směsi do stínu.

Travní směs univerzální

Při zakládání běžně zatěžovaného rekreačního trávníku můžete využít například univerzální travní směs Gardol.

Trávník na hřiště

Trávníky na sportovištích musí ustát vysokou zátěž. Při vysévání těchto trávníků je nutné vybrat takové směsi trav, které jsou odolné vůči sešlapávání a po poškození se velmi rychle regenerují. Pro běžná sportoviště (např. dětská hřiště) můžete využít hřišťové travní směsi. Speciální směsi jsou určeny pro profesionální fotbalové trávníky, golfová hřiště, tenisové kurty nebo baseballová hřiště.

Travní směs

Travní směs od značky Gardol je vhodná pro intenzivně zatěžované sportovní a rekreační trávníky. S touto travní směsí vytvoříte měkký přírodní koberec.

Květnaté louky

Na zahradě u domu si můžete založit květnatou louku. K jejímu vytvoření je zapotřebí druhově pestrá směs, která obsahuje více travních druhů, jetelovin a ostatních dvouděložných bylin. Květnaté louky jsou nejen velmi pěkné na pohled, ale také pomáhají přírodě. Jsou totiž vítaným útočištěm řady druhů hmyzu. Květnaté louky nevyžadují velkou péči, sekají se pouze dvakrát ročně a nevyžadují téměř žádné hnojivo.

Travní směs luční

Travní směs Kiepenkerl je směsí domácích divokých bylin obsahujících éterické oleje. Květiny jsou lákadlem především pro motýly. Je to ideální osivo pro okraje chodníků nebo odlehlé zahradní kouty, které se mají podobat co nejvíce přírodě.

{"vsf-products-list":{"title":"Nářadí na trávníky","products":["16116228","23382352","20028824"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":457}}
{"vsf-page-link":{"page-id":460}}