Kdo z nás nehledá místo, kde by se mohl setkávat s rodinou a přáteli? Kdo netouží po prostoru, kde může odpočívat přírodě na dosah, přitom ale chráněný před jejími rozmary? Pro spoustu lidí se odpovědí na tyto otázky stala jejich domácí pergola.

Oproti markýze, kterou využijete zejména na jaře a v létě, vám pergola poslouží v každém ročním období. Záleží jen na vás, jakou jí dáte funkci a jakým nábytkem ji vybavíte. Pro slunné měsíce to může být zahradní nábytek a gril. V chladných měsících si zase pod pergolu umístíte topidlo a bude vám příjemně při podzimních deštích i v zimě. Možnosti jsou téměř nevyčerpatelné.

Jednoduchou pergolu, pokud jste šikovný řemeslník, dokážete postavit za několik dní. Musíte ovšem počítat s pomocníkem, protože to není práce pro jednoho.

Hotové pergoly naproti tomu nahrávají širšímu spektru kutilů. Navíc významně ušetříte čas, protože se bavíme spíš o jednotkách hodin strávených stavbou. Jednoduše si v obchodě vyhlédnete pergolu přesně podle svých představ a doma ji podle návodu sami sestavíte. A v neposlední řadě – zákonná záruka se hodí vždy.

Pergola Kréta

Pergola Reo

Co se týče materiálu, často se pro stavbu používá dřevo. Z listnatých stromů se dobře hodí dub nebo buk, velmi moderní je i cedr. Stavba cedrové pergoly však není nejlevnější, proto je potřeba zvážit, kolik vlastně chcete do projektu investovat.

V posledních letech má ale dřevo nového vyzyvatele a tím je hliník. Výhod u tohoto materiálu byste napočítali hned několik. Hliník je už ze své podstaty bezproblémový a bezúdržbový materiál, takže hliníkové pergoly nevyžadují prakticky žádnou dodatečnou investici. Vynikají také svou vysokou odolností, proto se nemusíte bát mechanického poškození pergoly při nepřízni počasí. Hliník je takřka nezničitelný materiál, proto je obecně ve stavebnictví tak oblíbený.

V porovnání se dřevem je hliník také mnohem lehčí, takže práce s ním je příjemnější, člověk se zkrátka tolik neunaví. Mnoho lidí oceňuje také fakt, že hliníkové konstrukce jsou na pohled elegantnější. Štíhlé linky přispívají k celkovému luxusnímu vzhledu pergoly.

Nakonec ale vždycky záleží na osobním vkusu. Vy jste přece ten, kdo bude ve stínu pergoly trávit vzácný čas osobní svobody. Tak ať se líbí hlavně vám.

Pergola Sera Cabrio

Pergola Palma

Vybrané modely si můžete prohlédnout v odborných centrech BAUHAUS: Otevírací doba

Stále zvažujete pořízení pergoly a nejste si jistí?

Přečtěte si 5 důvodů, které vám pomohou v rozhodování:

  1. Možnost venkovního posezení po celý rok – chvíle na terase domu jsou velmi příjemnou záležitostí, a když se nemusíte omezovat ročním obdobím, je to přímo dvojitá výhra.
  2. Ochrana před sluncem a deštěm – kvalitní zastřešená pergola je spolehlivou ochranou před přímými slunečními paprsky, ale i případným deštěm.
  3. Ochrana z boku – pergoly mohou sloužit také jako ochrana před nepříjemným větrem. A když ji navíc vybavíte okrasnými popínavými rostlinami, zajistí vám i tolik potřebné soukromí.
  4. Okrasa domu – obohatí vzhled, fasáda pak nepůsobí fádně a jednotvárně. Důležité je, aby byla pergola barevně i materiálem sladěna s domem.
  5. Zvýšení kupní ceny – stavbou pergoly nebo zimní zahrady zvýšíte nejen atraktivitu domu, ale logicky i jeho cenu. Prodejní cena nemovitosti může být díky pěkné pergole i o desítky tisíc korun vyšší.

{"vsf-page-link":{"page-id":337}}
{"vsf-page-link":{"page-id":340}}