Zahradní bazén si můžete vybavit řadou doplňků. Například solární panel nebo tepelné čerpadlo se postará o ohřev bazénové vody, UV lampa zbaví vodu nebezpečných mikroorganismů a krycí plachta ochrání bazén před padajícím listím a dalšími nečistotami. Přečtěte si, jaké bazénové příslušenství a doplňky si můžete pořídit.

OBSAH: 

Solární ohřev vody

Pokud se rádi koupete ve vyhřáté vodě, připojte k zahradnímu bazénu solární ohřev. Za slunečného počasí dokáže zvýšit teplotu vody o tři až šest stupňů Celsia. Rychlost ohřevu bude samozřejmě záviset na objemu vody v bazénu, konkrétním umístění a orientaci solárního panelu, celkovém počtu hodin slunečního svitu i venkovní denní a noční teplotě. Kdo potřebuje urychlit ohřev vody, může spojit více solárních panelů dohromady. Propojení solárního panelu s filtračním okruhem je velmi rychlé a jednoduché, na jeho instalaci tedy nepotřebujete odbornou firmu.

Tepelné čerpadlo pro ohřev vody

Koupací sezónu ve venkovním bazénu výrazně prodlouží tepelné čerpadlo. Na rozdíl od solárních panelů ohřívá vodu i v chladnějším a zamračeném období, protože nezískává teplo přímo ze slunečních paprsků, ale z okolního vzduchu. Tepelné čerpadlo má nejvyšší účinnost při venkovní teplotě mezi 15 a 25 stupni Celsia, v našich podmínkách ho tedy obvykle využijete od konce dubna až do září.

UV lampa pro bazény

S nebezpečnými mikroorganismy v bazénové vodě si hravě poradí UV lampa. Ultrafialové paprsky ničí bakterie, viry a další jednoduché organismy obsažené ve vodě. UV lampy výrazně snižují spotřebu chloru a další bazénové chemie (pozn. až o 80 %). Instalace UV lampy je velmi rychlá a zapojení zvládnete svépomocí.

Solinátor

Solinátor slouží k dezinfekci vody v bazénu.  Jedná se o zařízení, ve kterém dochází pomocí elektrického proudu ke štěpení molekul soli a tvorbě plynného chloru. Ten je okamžitě rozpuštěn v bazénové vodě a vzniká kyselina chlorná, která vodu dezinfikuje. Aby solinátor správně fungoval, je zapotřebí nejdříve rozpustit ve vodě správné množství bazénové soli (pozn. 4 až 5 kg na kubík vody). Solinátor se připojuje vždy na konec okruhu za pískovou filtraci a musí být spouštěn společně s filtrací. Montáž není nijak složitá a zvládnete ji svépomocí.

Bazénový vysavač

Každý bazén je potřeba pravidelně čistit. Mezi základní vybavení k čištění bazénů patří hladinové síťky kartáče a vysavače. Spadané listí, větvičky, hmyz a další hrubé nečistoty odstraníte z vodní hladiny hladinovou síťkou na teleskopické tyči. K vyčištění usazenin ze dna a rohů bazénu můžete použít buď ruční, nebo robotický bazénový vysavač. Pokud si chcete ušetřit námahu, doporučujeme druhou možnost.

Solární plachta na bazén

Mezi základní příslušenství každého bazénu patří bublinková solární plachta, která se pokládá na vodní hladinu. Bublinky fungují jako lupa, která při dopadu slunečních paprsků ohřívá vodu. Solární plachta snižuje odpar vody, pomáhá udržet teplotu vody během chladnějších dnů i nocí a také brání znečištění vody padajícími nečistotami.

Krycí plachta na bazén

Pokud nebudete zahradní bazén delší dobu používat, přetáhněte přes něj speciální krycí plachtu. Předejdete tak zbytečnému zhoršení kvality bazénové vody deštěm a různými nečistotami z venkovního prostředí. Navíc vám plachta pomůže déle udržet teplotu vody. Krycí plachty na bazén jsou dostupné v různých rozměrech a tvarech. Jsou vyrobeny ze silné vinylové folie odolné vůči UV záření.

Ochranná podložka pod bazén

Před samotnou stavbou zahradního bazénu je třeba řádně připravit podklad. Stanoviště pro bazén musí být rovné, pevné, bez drnů, ostrých kamenů a rostlin. K vyrovnání drobných nerovností je vhodné použít tenkou vrstvu prosátého písku. Aby nedošlo k poškození dna bazénové fólie (pozn. v případě nafukovacího bazénu spodní stěny pláště), rozložte pod bazénem pěnovou podložku z EVA pěny nebo speciální textilii z recyklované vlny a bavlny. Pod bazén nikdy nevkládejte starý koberec nebo linoleum.

Bazénové schůdky

Schůdky oceníte především u bazénů s výškou stěny nad jeden metr, které vám zajistí bezpečný vstup a výstup z vody. Bazénové schůdky je možné velmi snadno přistavit i odejmout, což ocení především rodiče, kteří potřebují mít pod kontrolou vstup dětí do bazénu. Konstrukce bazénových schůdků je obvykle z pozinkovaných ocelových trubek, nášlapy jsou z odolného plastu. Pokud nejsou schůdky součástí dodávky bazénu nebo ty původní již dosloužily, můžete si je koupit samostatně.

Vanička na nohy

K udržení čisté vody v bazénu se vyplatí investovat pár stokorun do vaničky na nohy. Před vstupem do bazénu si v ní omyjete nohy a zbytečně si vodu neznečistíte kamínky, větvičkami či posekanou trávou. Vaničku můžete jednoduše připevnit k bazénovým schůdkům a napustit vodou ze zahradní hadice.

{"vsf-page-link":{"page-id":417}}
{"vsf-page-link":{"page-id":414}}