Vyžínače

28 Produktů

Dle relevance
Filtr

  Vyžínače jsou šikovnými pomocníky na každou zahradu. Usnadňují údržbu trávníku a sekání těžko dostupných míst. S vyžínačem snadno posečete trávu kolem plotu, mezi stromy či kolem obrubníků a dlažby na dvorku. Díky jeho jednoduché konstrukci, malým rozměrům a nízké hmotnosti nebude ani práce ve svažitém terénu náročná. Vybíráte-li vyžínač pro vaši zahradu, budou se vám hodit i následující tipy.

  Elektrický nebo aku vyžínač?

  Vyžínače se na první pohled velmi podobají křovinořezům a používají se v podstatě i k podobnému typu práce. Největším rozdílem je však jejich výkon. Vyžínače slouží především k dosekávání trávy a k sečení menších ploch, proto není příliš silný motor potřeba. To se odráží i v celkové hmotnosti vyžínačů, která je oproti křovinořezům zpravidla výrazně nižší. Další zásadní rozdíl se skrývá v žací hlavě. V ní se v případě vyžínače používá struna, případně plastové nože. U křovinořezů lze žací hlavu měnit i za jiné typy ocelových nožů.

   

  Kompaktnost a obratnost vyžínačů se odvíjí od zdroje elektrické energie. Při výběru je, mimo jiné, dobré zvážit rozlohu sečené plochy a četnost používání. Zvolit můžete:

  • Aku vyžínač – je vybaven výkonným akumulátorem typu Li-Ion. Napětí akumulátoru je obvykle 18–60 V, což zajišťuje dostatečný výkon vyžínače. Doba provozu baterie na jedno nabití je nejčastěji 30–60 minut. Výhodou aku vyžínačů je absence elektrického kabelu, a tedy volnost pohybu při práci.
  • Elektrický vyžínač – oceníte jej především při občasném používání nebo pro údržbu menší plochy. Ačkoliv nejste limitovaní dobou výdrže akumulátoru, je potřeba být neustále v dosahu elektrické zásuvky nebo pracovat s dostatečně dlouhou prodlužovací šňůrou. Elektrické vyžínače jsou lehké a manipulace s nimi je snadná.

  Parametry, které vám výběr vyžínače usnadní

  Kromě zdroje elektrické energie a výkonu vyžínače se při jeho volbě vyplatí znát i několik dalších faktorů. Ty vám mohou následnou práci s vyžínačem výrazně usnadnit.

   

  • Šířka střihu – určující je velikost žací hlavy a její dosah. Dle typu vyžínače se pohybuje obvykle v rozmezí 20–40 cm.
  • Typ žacího systému – vybírat můžete z jednostrunových či dvoustrunových systémů. První typ seká při každé celé otáčce žací hlavy. Dvoustrunné vyžínače jsou efektivnější, protože trávu sekají už při každé půlotáčce. Sekání je tak rychlejší.
  • Mechanismus podavače žací struny – opět lze volit ze dvou druhů. Plně automatický systém strunu vysune sám v případě, že už je příliš krátká. Poloautomatické podavače odvinou strunu po lehkém klepnutí žací hlavou o zem.
  • Hmotnost a madlo – váhu v případě vyžínače rozhodně nepodceňujte. Volte stroje s vyváženou konstrukcí pro pohodlnou práci, rozhodující přitom může být i výška osoby, která bude vyžínač používat. Madla by měla být ergonomická a zajišťovat pohodlné ovládání vyžínače.