Okrasné trávy se v poslední době těší ve světě zahradního designu stoupající popularitě. Jedná se nejen o efektní estetický prvek, ale také rostliny nenáročné na údržbu. Existuje celá řada druhů lišících se barvami, tvarem, velikostí i vzhledem květů. Své místo tak bezesporu najdou od moderních minimalistických zahrad po tradiční venkovské dvorky. Jak lze využít okrasné trávy v zahradním designu a podle čeho vybrat konkrétní druh? Poradíme vám.

Druhy okrasných trav a jejich výhody

Okrasné trávy mohou sloužit jako výrazný estetický prvek zahrady. Díky své výšce a různorodosti tvarů i barev jsou ideální k využití na terasovité záhony, skalky nebo členění prostoru. Mezi nejoblíbenější odrůdy okrasných trav se řadí mimo jiné:

Okrasné trávyOkrasné trávy
 • Ozdobnice čínská
 • Kostřava
 • Ostřice
 • Kavyl
 • Kortaderie
 • Lesknice
 • Orobinec
 • Skřípina
 • Pěchava a mnoho dalších

Podívejme se také na některé zajímavé výhody okrasných trav:

 • Funkční prvek zahrady – okrasné trávy lze využít i jako živé ploty a zástěny. Kromě toho, orobinec, též známý jako říční rákos nebo doutníky, se objevuje na březích rybníků, tůněk a potoků. Hodí se tak i do zahradního jezírka.
 • Celoroční růst – okrasné trávy jsou poměrně odolné rostliny. Mnoho druhů si zachová zajímavý vzhled po celý rok.
 • Nenáročná údržba – většina odrůd vyžaduje pouze pravidelné stříhání. To je vhodné provádět spíše na jaře.
 • Ekologický význam – málokdo ví, že okrasné trávy napomáhají regeneraci a obnově půdy, díky čemuž zamezují její další erozi.

Podle čeho vybrat okrasné trávy do zahrady?

Druhy okrasných trav včetně jejich výhod jsme si představili. Pojďme se tak nyní podívat zblízka na jejich využití v zahradním designu a krajinářské architektuře. Rozhodnete-li se zakomponovat okrasné trávy do vaší zahrady, výběr vhodných druhů závisí na několika faktorech.

1. Klima a podmínky k růstu

Některé druhy okrasných trav pocházejí z teplejších a suchých oblastí. Poradí si tak i s letním suchem. Jiné však lépe prosperují v chladnějším a vlhčím prostředí. Díky vhodnému výběru odrůdy, zvládne okrasná tráva růst téměř bez jakékoliv vaší péče.

2. Umístění v prostoru zahradu

Okrasné trávy potřebují volný prostor k růstu, a to jak do výšky, tak do šířky. Jejich kořeny se rychle rozrůstají a malý trs trávy může být po roce klidně i dvojnásobně větší. Umístění je tak jedním ze stěžejních faktorů. Tím spíše, pokud se rozhodnete různé druhy okrasných trav kombinovat. Zatímco některé okrasné trávy jsou menší a vhodné pro květinové záhony či skalky, ty vyšší zaujmou lepší místo ve volném prostoru zahrady.

Náš BAUHAUS tip: Pro kombinace okrasných trav na květinových záhonech se hodí letničky i trvalky. Vyberte si z naší nabídky.

3. Účel použití

Jaký účel má okrasná tráva ve vaší zahradě plnit? Čistě dekorativní, nebo byste rádi využili i její funkčnosti co do ekologického využití? Zvažte, zda se okrasná tráva stane pouze akcentním prvkem zahradní krajiny, součástí vašeho zahradního jezírka anebo nahradí živý plot.

4. Vyladěný styl

Jakého stylu a vzhledu zahrady chcete dosáhnout? Má být okrasná tráva dominantou zahrady či jen doplňkem záhonu? Hledáte okrasné trávy nižšího vzrůstu, světlejších odstínů a jemnějšího vzhledu, nebo naopak vysoké a bohaté kvetoucí okrasné trávy s výraznějším zbarvením? Než se pustíte do výběru, měli byste si na tyto otázky odpovědět.

Suma sumárum, okrasné trávy představují v zahradním designu mnohostranný a efektní prvek. Bez ohledu na styl či velikost zahrady mohou být elegantním doplňkem, který podtrhne rázovitost terénu a vyzdvihne jeho přednosti.

{"vsf-page-link":{"page-id":558}}
{"vsf-page-link":{"page-id":492}}