Dodejte zahradě, dvorku či předzahrádce punc elegance i sofistikovanou praktičnost. Kámen vyniká nejen odolností, ale dle druhu rovněž svým nezaměnitelným vzhledem, barvou a strukturou. Své místo tedy najde jak v moderní architektuře a designu, tak na rustikálnějších, venkovsky laděných dvorcích a zahradách. V následujícím článku se proto zaměříme na různé způsoby využití kamene. Od funkčních prvků přes estetické zahradní dekorace až pod zajímavé kamenné fasády a další architektonické součásti.

Kamenný obklad kombinuje odolnost a styl

Jak dodat domu či pergole styl? Odpovědí je obkladový kámen. Kamenné fasády jsou stálicí, která s ubíhajícími léty a opotřebením nedegraduje. Ba právě naopak. Kámen si zachovává svou strukturu a při správné péči i barvu. Navíc získává specifickou patinu, která jeho přirozený vzhled ještě více podtrhuje.

A jak kámen využít? To záleží jen na vás. Rádi byste zachovali přírodní ráz kamene a jeho texturu? Nebo dodali své moderní vile punc luxusu? Volit můžete různé typy kamene – vápenec, pískovec, břidlici či mramor. Jejich kombinace nabízejí nekonečné možnosti i využití v široké škále stylů. Kamenné obklady jsou vhodné na celou fasádu, ale i její části jako sokly či špalety oken.

Kamenná dlažba splní praktickou i estetickou funkci na výbornou

Obklady a dlažby z přírodního kamene jsou populární volbou. Využijete je při stavbě terasy, ale také na exteriérové chodníky či terénní úpravy. Nespornou výhodou je stabilita a odolnost vůči vlivům počasí i opotřebení. Jelikož se jedná o přírodní materiál, kamenná dlažba je k dostání v různých tvarech, barvách, strukturách a velikostech. Umožňuje tak sestavení unikátních kombinací i vzorů.

Jako jednu z alternativ klasické dlažby lze zvolit i kamenný koberec. Stejně jako dlažba vyniká svou odolností a životností. Jeho pokládka se však liší. Hlavní rozdílem je struktura. Tu tvoří drobné kamínky, které díky speciálnímu pojivu z pryskyřice a tvrdidla následně vytvářejí souvislou vrstvu připomínající koberec.

Zahradní schody z kamene vydrží cokoliv

Kamenná schodiště slouží obvykle zejména k vyrovnání členitého terénu zahrady či dvora. Jsou funkčním, ale i dekorativním prvkem přidávajícím půvab a eleganci vstupu na terasu či do pergoly. Zároveň je můžete doplnit o dekorativní záhony či skalky, kterými lze dovést vaši představu k dokonalosti.

Stejně jako u obkladového kamene, kámen zvolený pro stavbu schodiště určuje celkový dojem. Rustikální schodiště z břidlice může elegantně dokreslit venkovskou atmosféru, zatímco žula či další zajímavé druhy kamene dodají schodišti dojem luxusu. Kámen je zkrátka materiál, u něhož je stěžejní správná volba s ohledem k celkovému stylu architektury.

Kámen jako dekorativní prvek zahrady

Štěrk posouvá využitelnost kamene v exteriéru na další úroveň. Kromě stavebního využití zlepšuje odvodňování půdy, a své využití najde i při dekorativních zahradních činnostech. Využijete jej na okrasné záhony, kde navíc zamezí prorůstání plevele, ale i k doladění okolí zahradního jezírka. Různé typy, velikosti i barvy štěrku umožňují vytvářet nekonečné barevné kontrasty a textury.

Dekorativní velké kameny vyniknou na skalkách, kde mohou doplnit celkovou kompozici, poskytnout oporu rostlinám či sloužit jako samotné ohnisko zájmu. Zajímavou možností je využití velkých plochých kamenů k rustikální a zcela přírodní variantě zahradního odpočívadla či posezení kolem ohniště.

Kámen je zkrátka všestranným materiálem s nekonečnými možnostmi využití. Dokáže exteriéru domu i zahrady dodat nejen styl a funkčnost, ale zároveň podtrhnout přednosti a šikovně využít možnosti terénu. Krajinu a ráz zahrady navíc nikterak nenarušuje. Bez ohledu na to, zda hledáte odolnost pro stavební využití či zajímavý zahradní prvek, s kamenem nešlápnete nikdy vedle.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29637209","27789247","23813931","13710919","25405237","13810314","20539654"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":492}}
{"vsf-page-link":{"page-id":559}}