Rozhodnete-li se pro instalaci podzemní nádrže na dešťovou vodu, výsledkem může být i značná úspora. Domácnost se navíc stane výrazně soběstačnější. Využitím dešťové vody snižujete spotřebu pitné vody, což může zajistit úsporu financí i přírodních zdrojů. K čemu všemu však lze vlastně dešťovou vodu využívat?

Kvalita dešťové vody je proměnlivá

V domácnosti je kvalita vody velice zásadním faktorem pro její využívání. Zajímat by nás měla především tvrdost vody a její složení z hlediska obsahu látek jako je kupříkladu chlór. Zatímco voda z vodovodního řadu je již upravená, přefiltrovaná a často také dezinfikovaná, kvalita dešťové vody může být velmi různorodá. Odvíjí se od mnoha faktorů, ať už je to prašnost či znečištění ovzduší v konkrétní oblasti, anebo typ a stav střechy. Neméně důležitý je samozřejmě také materiál podzemní retenční nádrže.

Znáte ten pocit, kdy se zdá být vzduch po dešti čistější? To protože skutečně čistější je. Déšť spláchne nejen prach, ale i pyl, popel, ale také například bakterie a další, nejen organické částice. Při využití dešťovky je proto opravdu důležité mít na paměti, že se nejedná o pitnou vodu.

Díky filtračním systémům je však snadné dešťovou vodu vyčistit a v domácnosti ji bez obav využívat jako užitkovou. Filtrace a čištění dešťové vody zahrnuje použití různých typů filtrů, sedimentačních nádrží, dezinfekčních prostředků a dalších technologií, které pomáhají snížit riziko přítomnosti nečistot a mikroorganismů.

Způsoby využití dešťové vody


Hodí se dešťová voda na splachování WC? Rozhodně ano! A nejen to. V domácnosti ji využijete při celé řadě činností. Jednou z jejích hlavních výhod je přirozeně nízká tvrdost. Dešťová voda tak nemá tendenci usazovat se a vytvářet vodní kámen. A kde všude, kromě zmíněného splachování toalet, tedy dešťovka najde uplatnění?

Využití dešťové vodyVyužití dešťové vody
Příklady využití dešťové vody
  1. Praní prádla – filtrovanou dešťovou vodu můžete bez obav používat k praní prádla. Díky své měkkosti navíc nezanáší pračku vodním kamenem a nepoškozuje ji. Přefiltrování či dezinfekce, ideálně obojí, je zde zcela na místě. Voda by měla být před praním zbavená případných nečistot a bakterií.
  2. Úklid a čištění domu – stejně dobře využijete filtrovanou dešťovku i při běžném úklidu interiéru i exteriéru domácnosti. Optimální je k vytírání i mytí oken.
  3. Mytí auta – díky sběru dešťové vody do podzemních nádrží si ušetříte ne jednu cestu do automyčky. Účinné čištění zajistí vysokotlaký čistič, tzv. vapka a její připojení na čerpadlo dešťové vody. Pozor – i zde je ideální filtrovaná dešťová voda, která neobsahuje žádné mikročástice, jež by mohly poškodit lak karosérie.
  4. Zavlažování zahrady a rostlin – typicky se dešťová voda využívá k zalévání rostlin v domě i na zahradě. Nabízí se také napojení na automatické zavlažování. Vytvoříte tak ekologický soběstačný zavlažovací systém a minimalizujete spotřebu pitné vody.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["31331153","30067631","24982764","24811646"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":487}}
{"vsf-page-link":{"page-id":341}}