Výroba psacího stolu z bedýnek na ovoce

Tento nový psací stůl je naprosto úžasným kusem nábytku! Skládá se jen z několika dílů, které lze snadno pořídit, dá se velmi jednoduše sestavit a rozmanitými způsoby zušlechtit. Při navrhování máte navíc volnou ruku a hodně prostoru pro vlastní kreativní nápady. Tento trendový individuální kousek nabízí spoustu odkládacího prostoru a pracovní plochy.


1. Jaké bedýnky použít?

S aku vrtacím šroubovákem, čtyřmi dřevěnými bedýnkami nebo bedýnkami na ovoce, MDF deskou a hrstkou šroubů je váš psací stůl smontován rychle a bez komplikací. K tomu ještě tři cenné tipy.

Za prvé: MDF desku, která bude později pracovní plochou psacího stolu, můžete nechat přiříznout na požadovanou velikost přímo u nás v BAUHAUS.

Za druhé: Předvrtání MDF desky si později usnadníte kouskem olepovací pásky. A za třetí: Již při nákupu materiálu přemýšlejte o tom, zda a jak byste chtěli svůj psací stůl nalakovat – ušetříte si tak zbytečnou cestu za pozdějšími nákupy.

Pravé bedýnky na ovoce najdete na bleších trzích nebo u zelinářů na trhu. Často se také vyplatí kouknout do vlastního sklepa nebo na půdu. Přepravní dřevěné bedýnky podtrhnou svérázný vzhled stolu díky své rustikální konstrukci. Většinou však mají drsné, špatně opracované povrchy, o které se dá snadno poranit kůže. Pokud jako boční díly svého psacího stolu zvolíte pravé bedýnky na ovoce, měli byste je opracovat brusným špalíkem se smirkovým papírem (zrnitost: 120).

Pozor: U nás v BAUHAUS dostanete velké množství otevřených bedýnek z hoblovaného dřeva, s nimiž se dá – zejména v případě použití správné lazury – docílit opticky podobných efektů jako u vintage bedýnek. Hoblované dřevo sice nemá tentýž rustikální šarm jako originál, ušetříte si však eventuálně broušení.

2. Montáž bočních prvků – rychle, jednoduše a prakticky

Nezáleží na tom, pro který typ bedýnek se rozhodnete, prvním konstrukčním krokem při sestavování psacího stolu je sešroubování bedýnek. Bedýnku položte na zem podélnou stranou dolů a druhou bedýnku umístěte na první tak, aby lícovala. Nyní vrtejte, pokud možno ve čtyřech rohových bodech vnitřku bedýnek skrz obě stěny bedýnek, které leží na sobě. Použijte k tomu aku vrtací šroubovák s vrtákem do dřeva.

Obě bedýnky jsou nyní navzájem pevně spojeny vyvrtanými otvory. Předvrtání vám nejen usnadní práci a zajistí přesnější spoje, zabrání také prasknutí dřeva při zašroubování šroubů. Stejným způsobem smontujte i druhý boční díl psacího stolu. Je na vás, na kterou stranu stolu umístíte otvory bedýnek. Zvažte pozdější stanoviště psacího stolu – bude-li stát otevřenou stranou bedýnek u zdi, blokujete tím cenný odkládací prostor.

3. Montáž desky stolu – hotovo obratem ruky

Jako další následuje montáž MDF desky na oba prvky z bedýnek. Budoucí pracovní plochu položte na oba boční díly z bedýnek a MDF ustavte do požadované polohy. Nejlépe když poté desku zatížíte tak, abyste ji provizorně zafixovali a usnadnili si tím přišroubování. Stejně jako v předchozích krocích i nyní je nutné předvrtat několik otvorů. Tyto otvory prochází stěnami horních bedýnek a přibližně z poloviny do desky stolu: Zde nevrtejte ani nešroubujte úplně skrz desku, jinak by pozdější pracovní plocha stolu byla narušena vyčnívajícími šrouby.

Jelikož je předvrtání MDF desky do poloviny jen podle oka poměrně obtížné, používá se zde jako omezovač hloubky olepovací páska: Vrták do dřeva, který je osazen v aku vrtacím šroubováku, přidržte vedle provrtávané bedýnky a desky stolu tak, aby se vrtací hlava nacházela uprostřed MDF desky. Tak poznáte nutnou hloubku vrtání. Tuto vzdálenost vyznačte na vrtáku do dřeva kouskem olepovací pásky. Tím získáte perfektní orientační pomůcku pro následující krok: Každý vnitřní roh obou bedýnek předvrtejte směrem nahoru do desky stolu. Dbejte přitom na své označení v podobě olepovací pásky. Poté se prvky navzájem pevně sešroubují. Hrany desky stolu můžete ještě trochu zaoblit brusným špalíkem se smirkovým papírem.

4. Osobitý nádech

Pravé bedýnky na ovoce ponechejte nejlépe bez proměny – zachovají si tak svůj rustikální šarm. Hoblované dřevo bedýnek a samozřejmě stolní deska z MDF zase profitují ze šmrncovního, svěžího lakování. Lakovaný povrch je hladší než neopracovaná MDF – což je výrazně příjemnější při psaní, kreslení nebo prostě jen jako opora loktů vedle klávesnice a myši. Lakovaná pracovní plocha je navíc imunní vůči skvrnám a dá se snadno čistit.


Nářadí a materiál

  • Aku vrtací šroubovák vč. vrátku do dřeva (průměr o 1 mm menší než průměr šroubů)
  • Příp. barevný lak vč. lakovací sady (lakovací štětec / lakovací váleček, lakovací vana)
  • Vruty do dřeva se zápustnou hlavou (průměr dle libosti, délka musí být kratší než dvojnásobek tloušťky stěn dřevěných bedýnek – jinak se šrouby prolomí)
  • Olepovací páska
  • MDF deska v požadované velikosti
  • Bedýnky na ovoce nebo dřevěné bedýnky, 4 kusy
  • Brusný špalík a smirkový papír (zrnitost: 120)