Výroba nábytku z palet

Díky svému rustikálnímu charakteru jsou europalety perfektním materiálem pro výrobu nábytku s opotřebovaným vzhledem („used look“). S trochou kreativity si individualizovaný interiérový i exteriérový nábytek z levného paletového dřeva může vyrobit opravdu každý. Základním materiálem jsou palety (standardní rozměr 80 x 120 x 14,4 cm) z hrubě řezaného dřeva.

Protože však palety původně nebyly zamýšleny jako materiál pro výrobu nábytku, je nejdříve zapotřebí je pro tento účel připravit. Protože dřevo na výrobu palet navíc většinou pochází z jehličnatých stromů, měli byste jej – zejména v případě trvalého venkovního použití – natřít základní barvou a lazurou nebo nalakovat. Dřevo borovice, smrku nebo jedle navíc v důsledku napadení houbami často zmodrá (lze si toho všimnout na tmavě zbarvených místech dřeva), což v konečném důsledku usnadňuje pronikání vody do dřeva a trhání vláken. Proto dřevo ošetřete i ochranou proti modrání. Po zvládnutí všech příprav a v pouhých několika málo krocích vzniká z palet pevný a moderní nábytek s puncem individuality.

Pozor: Prostředky na ochranu dřeva používejte s opatrností a před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o produktu.


Návod

1. Příprava palet pro výrobu nábytku

Můžete používat nové nebo použité europalety. Původ a způsob ošetření dřeva poznáte podle natištěných zkratek. Nápis „EUR“ znamená, že paleta odpovídá evropské normě. Europalety označené navíc zkratkou „EPAL“ prošly kontrolou kvality a lze je vyměňovat i v rámci různých států. Zkratka „HT“ značí, že dřevo bylo ošetřeno žárem, zkratka „DB“ pak sděluje, že se jedná o dřevo zbavené kůry.

Pozor: U použitých palet dávejte pozor na to, aby paleta nebyla příliš znečištěná a aby byla jednotlivá prkna pokud možno nepoškozená – v opačném případě by opakované využití takové palety bylo velmi omezené.

Pro další použití nejdříve proveďte obnovu palety. Menší trhliny v použitých paletách opatrně roztáhněte (např. pomocí šroubováku), mezeru vyplňte klihem na dřevo a oba díly k sobě přitlačte pomocí šroubové svěrky, dokud klih neztuhne. Hrubé nečistoty vydrhněte vodou a saponátem.

Odstraňte třísky a poškozená místa a vytvořte příjemnou strukturu tím, že celou paletu obrousíte pomocí pásové brusky. Obtížně přístupné úhly a hrany zaoblete delta bruskou.

Pokud pro plánovaný kus nábytku potřebujete oddělit prkna od palety, musíte je opatrně vypáčit – při použití dřevěných klínů, kladiva nebo páčidla to jde opravdu rychle. Následně vytáhněte jednotlivé hřebíky pomocí tesařského kladiva nebo páčidla na hřebíky.

Pokud prkna nepotřebujete k jinému účelu, naštípejte dřevo pomocí dláta a truhlářské paličky tak, abyste oddělili vrchní prkno. Nyní jsou již hřebíky odkryté a vy je tak můžete ze dřeva vytáhnout pomocí tesařského kladiva a toto následně naštípat na špalky. Odkryté hřebíky odštípněte pomocí kleští a zbytky jednoduše zatlučte do dřeva pomocí kladiva a průbojníku.

2. Výroba regálu na rostliny z palet

Své touhy po květinách a vlastních bylinkách můžete uspokojit i na malé zahrádce, na balkónu či terase: Ze staré palety můžete v okamžiku vyrobit regál na rostliny ve stylu Shabby Chic, do něhož můžete umístit bazalku, petržel, macešky, afrikány a další.

3. Výroba pohovky z palet

Tato stylová pohovka s velkou sedací plochou a praktickými loketními opěrkami je vyrobena z šesti europalet. Díky kolečkům lze tento kus nábytku neustále přemisťovat.

Přejít na článek: Výroba pohovky z palet

4. Výroba konferenčního stolku z palet

Ze dvou na sobě ležících a vzájemně sešroubovaných palet vznikne za okamžik tento mimořádný konferenční stolek.

Přejít na článek: Výroba konferenčního stolku z palet

5. Výroba psacího stolu z palet

Do tohoto svépomocí vyrobeného unikátního psacího stolu ze dvou palet můžete uložit psací potřeby, kancelářské sponky a mnohé další. Dvě výškově nastavitelné dřevěné kozy slouží jako nohy psacího stolu, které lze rozestavit v požadované vzdálenosti a přišroubovat k nim desku stolu.

Přejít na článek: Výroba psacího stolu z palet

6. Výroba komody z palet

Skvělý vzhled, snadná výroba – prostorná komoda ze stohovaných palet! A to nejlepší: Výšku komody lze přizpůsobit vašim osobním potřebám.

Přejít na článek: Výroba komody z palet

7. Výroba regálu z palet

Z palet lze vyrobit prakticky jakýkoliv druh nábytku – jako například tento originální regál. Šířku regálu můžete podle potřeby přizpůsobit vašim vlastním potřebám.

Přejít na článek: Výroba regálu z palet

Nářadí a materiál

 • Pásová bruska
 • Dláto
 • Páčidlo
 • Delta bruska
 • Europalety podle potřeby
 • Dřevěné klíny
 • Klih na dřevo
 • Tesařské kladivo nebo páčidlo na hřebíky
 • Smirkový papír (zrnitost 40, 60 nebo 100)
 • Šroubové svěrky
 • Truhlářská palička
 • Ochranné brýle, rukavice, maska
 • Průbojník
 • Saponát
 • Rýžový kartáč