Výroba hmyzího hotelu

„Bedýnka pro broučky“ v elegantním designu slunečnice je určena do exteriéru. Z toho důvodu doporučujeme výběr vhodných materiálů již při nákupu. Jako trvanlivý konstrukční materiál odolný vůči povětrnostním vlivům se na základní kostru květiny, okvětí a listy velmi dobře hodí modřínové nebo borové dřevo. Aby hmyzí hotel důkladně držel, měl by se na jeho stonek použít robustní, tlakově impregnovaný a dole zašpičatělý dřevěný sloupek. Alternativně lze jako fundament hmyzího hotelu zhotovit bodový základ. Návod BAUHAUS najdete v Rádci Zhotovení základů. Tak budete mít dlouho radost ze svého „penzionu Slunečnice“.

Pozor: Přírodní výplňové materiály hmyzího hotelu musí být suché a veškeré dřevo musí být bez chemických ochranných prostředků!


Návod

1. Základní kostra a mezistěny

Nejdřív je na řadě konstrukce základní kostry. Cílem je stejnoúhlá, pentagonální voština, která tvoří základ květiny. Pomocí pokosové pily lze zhotovit pět dílů obvodového pláště se zkosenými hranami, které na sebe perfektně navazují. Jednotlivé díly poté spojte hřebíky a vodovzdorným lepidlem do voštiny.

Pokosovou pilou vytvořte také přepážky základu květu tak, aby čelní strany přepážek perfektně dosedly do rohů voštiny, i uprostřed voštiny. Následně zbruste všechny hrany i plochy do hladka, vnitřní díly natřete přírodním rostlinným olejem nebo voskem odolným proti povětrnostním vlivům a přepážky pomocí lepidla a hřebíků připevněte k voštině. Její vnější stranu natřete až později společně se stonkem, což ušetří váš čas.

Pozor: Pokud byste chtěli použít barevnou lazuru nebo lak, protože barva živočišstvo vábí, dbejte na to, aby barvy byly na bázi vody a bez rozpouštědel – hmyz reaguje na chemikálie velmi citlivě.

2. Přední část květu a listy květiny

Pro vytvoření okvětí upněte prkno z masivního dřeva. Kružítkem nakreslete uprostřed požadované vybrání. Pozor: Otvor musí být nakonec menší než voštinové komůrky! Vnější okraj květu se dá snadno vytvořit kružnicemi nebo obkreslením dna plechovky. Nepracujte zde přísně symetricky. Květina tak později působí přirozeněji.

Listy na lodyhu nakreslete jednoduše rukou rovněž na prkno z masivního dřeva. Zde byste měli již při návrhu tvaru listů myslet na upevnění: Čím důkladnější bude základ jejich řapíků, tím snáz se pak tyto listy připevní k lodyze pomocí lepidla a vrutů do dřeva. Okvětí a listy květiny nyní vyřízněte přímočarou pilou. Všechny hrany a plochy zbruste do hladka.

V dalším kroku vytvořte malé, trojúhelníkové mřížky z drátěného pletiva se šestiúhelníkovými oky (nazývaného také králíkářské pletivo), které budou později ve voštinových komůrkách fixovat výplňové materiály a poskytovat ochranu před ptáky. Trojúhelníky zhotovte co nejpřesněji ve velikosti prostor voštin tak, aby se tyto drátěné díly daly snadno a stabilně upevnit do komůrek. Zde doporučujeme výrobu šablony ze dřeva, kolem které můžete drát ustřihnout a ohnout do požadovaného tvaru. Sedí-li drát ve voštině příliš volně, může se dodatečně upevnit tavnou pistolí nebo sešívačkou. Do zadní strany každé komůrky nainstalujte zajišťovací trojúhelník.

3. Správné „vybavení interiéru“

Zatím ještě otevřenou přední stranou nyní vyplňte komůrky voštiny. Při výběru materiálů můžete popustit uzdu fantazii, možné jsou například borové šišky, seno, kokosové vlákno, mulčovací kůry a bambus. Bambus je nejdříve potřeba uříznout na vhodnou délku, aby se do komůrky vešel.

„Hotelový pokoj“ zcela vyplňte kousky bambusu a přední stranu komůrky zajistěte drátěným trojúhelníkem. Do dutin v materiálu a mezi materiálem se hmyz ochotně nastěhuje. U ostatních voštinových komůrek postupujte stejně. Do každé komůrky zvolte vlastní výplňový materiál. Velmi důležité: Nejspodnější z pěti voštinových komůrek musí zatím ještě zůstat prázdná a volně přístupná bez zajištění drátem.

4. Spojení dílů květiny

Dále natřete vnější stěnu voštiny, stonek, listy květiny a okvětí. I zde můžete použít olej, vosk nebo lazuru, pro perfektní vzhled slunečnice se však nabízí zelený lak. Do čelní strany dřevěného stonku poté zafixujte závitovou tyč. Doprostřed vnější stěny dosud prázdné voštinové komůrky vyvrtejte otvor. Prostrčte závit. Stonek pomocí matice s podložkou pevně přišroubujte k voštině květu. Nyní ještě vyplňte poslední komůrku a zajistěte ji také zpředu drátěným trojúhelníkem.

Pomocí vrutů a lepidla nakonec ještě na stonek připevněte listy květiny. Lepidlem a několika hřebíky zafixujte květ na přední stranu květinové voštiny tak, aby všech pět komůrek mělo pokud možno stejně velký otvor. Jakmile základní nátěr zaschne, můžete svou květinu samozřejmě zcela podle přání dál zkrášlovat barvou.

Zejména na květu vypadají skvěle různé odstíny žluté a oranžové nebo jemné stínování! Tímto je váš hmyzí hotel hotový. Po zaschnutí lepidla a všech barevných nátěrů může ven do zahrady.

Tip

Přířez na míru
Ať nalakované a „hotové na zeď“ nebo neupravené a v požadované velikosti: U nás v BAUHAUS najdete dokonalou desku pro každý záměr. Vybrané dřevěné desky si můžete nechat nařezat odborným personálem BAUHAUS přímo na místě s milimetrovou přesností a zcela podle vlastních představ.

Mohlo by vás zajímat: Přířez dřeva BAUHAUS

Společně pro ochranu včel
Včela potřebuje naši pomoc! Proč? Ze 100 druhů rostlin, které představují 90 procent globální potravinářské výroby, opylují včely 71 druhů a 4 000 druhů zeleniny závisí na opylování včelami. V posledních letech však víc a víc včel vymírá. Ubývající životní prostor, změna podnebí, bakterie a paraziti nebo chemické pesticidy jsou jen některými důvody, proč mnoho včel vymírá.

 

My v BAUHAUS se aktivně angažujeme v ochraně včel a nabízíme četné alternativy výrobků, které jsou přátelské ke včelám, a které včely podporují. Hmyzím hotelem a kvetoucími travnatými plochami může každý alespoň trochu přispět k ochraně včel v domácí zahradě.

Nářadí a materiál

 • Tužka
 • Drátěné pletivo se šestiúhelníkovými oky (králíkářské pletivo)
 • Bambus
 • Vrtačka se sukovacím nástavcem
 • Pokosová pila a přímočará pila
 • Závitová tyč, matice a podložka
 • Kladivo nebo šroubovák
 • Pistole k lepení za tepla nebo sponkovačka
 • Seno
 • Vruty do dřeva
 • Lepidlo na dřevo, vodovzdorné
 • Olej na dřevo, vosk, lazura nebo lak na bázi vody (bez škodlivých látek a rozpouštědel)
 • Dřevěný sloupek, impregnovaný v tlakovém kotli
 • Borové šišky
 • Kokosové vlákno
 • Hřebíky nebo šrouby
 • Mulčovací kůra
 • Smirkový papír (zrnitost: 120)
 • Masivní dřevo z modřínu nebo borovice
 • Kružítko
 • Skládací metr