Květiny umí mnohé. Oživit atmosféru v místnosti, ale i náladu. Kytice zkrátka nikdy nevyjde z módy. Natož ta z vlastnoručně vypěstovaných květin. Jaké květiny vhodné do vazeb si na zahradě vlastně můžete vypěstovat? A hlavně, jak se o ně správně starat, aby měly skutečně výstavní vzhled? S tím vám dnes rádi poradíme

Vhodné druhy květin: Podle čeho vybírat?

Volba květin záleží primárně na jejich využití a vašich preferencích. Ve výběru je však vhodné zohlednit i výdrž květin, bohatost kvetení či velikost a barvu květů. A jaké druhy květin a rostlin, z nichž lze vázat kytice, si doma můžete sami vypěstovat? Mezi naše oblíbence se řadí tyto:

1. Růže

Nestárnoucí klasika a pomyslná královna řezaných květin. Růže je zkrátka sázkou na jistotu. Její výhodou je především výdrž. Kromě standardních druhů, jako jsou čajové růže, existuje spektrum odrůd, které nevyžadují tolik péče a kvetou celou sezónu – například anglické a miniaturní růže.

2. Pivoňky

Do popředí zájmu se dostávají stále častěji. Pivoňky zaujmou hned na první pohled svými nesmírně bohatými květy. K dostání jsou odrůdy v typických odstínech růžové, fialové, bordó, ale i krémově bílé. Velké oblibě se tak těší i při vazbě originálních svatebních kytic.

3. Lilie

Snoubí eleganci a nezaměnitelnou vůni. Díky široké škále zbarvení se lilie hodí do kytic pro každou příležitost. Vybírat můžete od sytě oranžových odstínů přes romanticky růžové až po zářivě bílé lilie.

4. Chryzantémy

Velkou předností chryzantém je jejich životnost. Díky tomu nacházejí využití v květinových vazbách, u nichž je delší výdrž žádoucí. Například podzimní kytice a vazby na zápraží domů či dušičkové kytice. Chryzantémy rovněž vynikají bohatým kvetením a pestrostí barev.

5. Gerbery

Stálice světa floristiky. Gerbery se těší oblibě již celé roky, a to především díky svým jasně barevným velkým květům. Kromě toho mají taktéž poměrně dlouhou životnost, a obdarovaný se tak z kytice těšit i několik dní.

8 tipů pro pěstování a péči o květiny k vazbě

Jak zařídit, aby byly květiny ve vazbě skutečně výstavní, měly zářivé barvy, bohaté květy a působily zdravě? Cesta vede přes vhodnou péči po celou dobu pěstování. Od výsadby až po řez a vazbu kytice. S těmito tipy si i v domácích podmínkách vypěstujete krásné květiny pro vaše kytice:

  1. Pravidelné zastřihávání – podporuje tvorbu nových květů a vitalitu rostlin. Díky tomu si květiny udržují bezchybný vzhled.
  2. Řízení růstu – souvisí s bodem výše, kdy díky pravidelnému zaštipování vrcholů rostlin a bočních výhonků můžete rostlinu navést, aby rostla více do výšky a zároveň byla dostatečně silná.
  3. Odstraňování odkvetlých květů – průběžným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových pupenů a prodloužíte fázi kvetení.
  4. Opora – zejména růže či pivoňky mohou při tvorbě květů potřebovat zahradní oporu, aby se pod jejich náporem nezačaly kroutit a ohýbat.
  5. Vyvážená zálivka – pravidelná zálivka s ohledem na konkrétní druh květiny je stěžejní. Vyhněte se úzkostlivé péči. Přemokření vede k rychlejšímu úhynu a hnilobě.
  6. Propustnost a odvodnění půdy – některé odrůdy rostlin vyžadující specifické podmínky k růstu. Typicky lilie, které preferují spíše provzdušněnou půdu a mírnou zálivku.
  7. Hnojení – bohaté kvetení můžete pojistit pravidelným přihnojováním. Květinám zajistíte dostatek živin pro výživu od stonku po květ i zdravý a silný vzhled. Volte hnojiva pro konkrétní druhy květin, např. hnojivo na růže apod.
  8. Ochrana před mrazem – při venkovním pěstování je zapotřebí poskytnout rostlinám maximum péče a ochranu před zimou. Při pomrznutí na květinách vznikají nevzhledné hnědo-černé skvrny.

Pěstování rostlin určených pro vazbu kytic sice vyžaduje péči, nicméně výsledek stojí za to. Odměnou vám budou nejen krásné květiny, ale také radost, kterou vyvolají ve vás i obdarovaném.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27436756","27111798","23067783","21400638","25770245","21168389"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":558}}
{"vsf-page-link":{"page-id":492}}