Výměna poškozených obkladů

Jak málo stačí. Lahvička parfému spadne v koupelně na dlažbu a zanechá nehezké odprýsknutí. Nebo tam, kde visíval držák na ručníky, na sebe nyní poutá pozornost pouze vyvrtaná díra.

Menší škody a nedostatky opravíte pomocí speciálního lepidla, které obdržíte ve vašem BAUHAUSu. Je-li však škoda větší a máte v zásobě náhradní obklady, je lepší tuto poškozenou obkládačku celou vyměnit.


Návod

1. Odstranění poškozené obkládačky

Nejprve odstraňte spárovací hmotu kolem poškozené obkládačky. Použijte k tomu úhlovou brusku nebo vrtačku s frézovacím nástavcem. Dejte při tom pozor, abyste nepoškodili sousední obkládačky.

Poté opatrně kousek po kousku rozbijte poškozenou obkládačku kladivem a sekáčem. Nakonec odstraňte zbytky spárovací hmoty, např. pomocí vysavače. Nerovnosti podkladu vyrovnejte pomocí opravné malty. Plocha musí být rovná.

2. Obložení nebo pokládka a spárování nové obkládačky

Okolní obkládačky oblepte lepící páskou. Nejlépe pomocí zubaté špachtle naneste rovnoměrně pružné lepidlo na podklad a novou obkládačku položte do lepidla a přitlačte ji. Novou obkládačku nyní položte do lepidla a přitlačte ji. Dbejte na to, aby byly spáry stejně široké na všech stranách.

Po vytvrdnutí lepidla (minimálně 24 hodin) vetřete do spár příčným směrem pružnou spárovací hmotu pomocí gumové stěrky na spáry. Jakmile začne spárovací hmota zasychat, vyhlaďte spáry vlhkou houbou a poté obklad očistěte.

Tip

Spárovací hmota přímo z tuby
Vyměňujete-li pouze jednotlivé obkládačky, doporučujeme použít spárovací hmotu z tuby: Spárovací hmota připravená k okamžitému použití existuje ve více barvách a tubu lze jednoduše opět uzavřít až do jejího dalšího použití.

Obkládačky s dekorem
Vše nemusí být vždy jen bílé nebo jednobarevné: Objevte velký výběr obkladů s dekorem.
Inspiraci získáte ve Světě koupelen BAUHAUS. Vzorové panely demonstrují vybrané atraktivní příklady a možnosti použití obkladů ze světa bydlení a koupelen.

Nářadí a materiál

  • Gumová stěrka na spáry
  • Houba
  • Kladivo
  • Lepidlo na obklady (flexibilní)
  • Náhradní obkládačka
  • Opravná malta - v případě potřeby
  • Sekáč
  • Spárovací hmota (flexibilní)
  • Úhlová bruska nebo vrtačka s frézovacím nástavcem
  • Zubatá špachtle

Obrázková galerie: Výměna poškozených obkladů

S pomocí frézy vyjměte starou obkládačku. Eventuálně k tomu použijte vrtačku s frézovacím nástavcem.

Starou obkládačku opatrně rozbijte kladivem.

Odstraňte všechny úlomky a důkladně vyčistěte povrch, například vysavačem.

Zubatou špachtlí rovnoměrně naneste lepidlo na podklad a novou obkládačku položte pečlivě do lůžka z lepidla. Dbejte na to, aby byly spáry stejně široké na všech stranách.

Po vytvrdnutí lepidla (minimálně po 24 hodinách) vetřete do spár příčným směrem spárovací hmotu.

Před tím než spárovací hmota zcela vyschne, vyhlaďte spáry a obkládačku vyčistěte.