Vše o stolní okružní pile

Při každém stavebním projektu se dřevem a dřevitými materiály jsou přířezy nutností. Pokud jde o přesné úhlové a rovné řezy, je první volbou stabilní stolní okružní pila. Potřebuje sice poněkud víc místa, nabízí však maximální přesnost – zejména pro sériové řezy povrstvených dřevotřískových desek, vláknitých desek, sádrokartonu, tvrdého dřeva, laminátu, masivního dřeva, MDF, dřevotřísek, překližek, laťovek nebo měkkého dřeva. Ale i další materiály (např. plexisklo, hliník nebo plasty) uřízne stolní okružní pila s vhodným pilovým kotoučem spolehlivě a čistě.

Pozor: Prach ze dřeva není zcela neškodný. Dbejte na to, aby stolní okružní pila měla odsávací hrdlo na dílenský odsávač. A: Už malá jiskra na dřevním prachu stačí k rozpoutání rychle se šířícího požáru. Po vykonané práci proto vždy dobře ukliďte a důkladně vyčistěte pracoviště.


Návod

Stolní okružní pily

Přednostmi stolní okružní pily jsou jednak přímý pohled na řez pily a velká hloubka řezu, které lze dosáhnout. K těmto přednostem patří pomůcky pro vedení jako posuvný suport nebo paralelní doraz, které umožňují přířezy přesné na milimetr. U podélných řezů je důležitá poloha paralelního dorazu: Nesmí ležet vedle celého průměru pilového listu, ale měl by dosahovat jen o něco dál než po osu pilového listu. Obrábíte-li častěji velké dílce, je užitečné prodloužení a/nebo rozšíření stolu.

Rychlé otáčení kotoučové pily je nebezpečné! List navíc může zachytit dílce a odhodit je proti uživateli. Je tedy nutné se vyvarovat sevření nebo vzpříčení dřeva.

Před dotknutím se běžícího listu chrání ochranný kryt. Proti sevření pomáhá roztahovací klín, který je umístěn za pilovým listem a zachovává otevřený řez. Vzdálenost mezi roztahovacím klínem a pilovým listem by měla být maximálně osm milimetrů.

Aby byly řezy prováděné stolní okružní pilou také přesné, hladké a úhlově přesné, potřebujete správný pilový kotouč. V zásadě se rozlišují dva druhy pilových kotoučů: Pilové listy, které se vysekávají z jednoho kusu oceli (chrom-vanadiové) a zuby (rozvedené) se následně od sebe navzájem ohýbají, a dále pilové listy, které sestávají z kovového tělesa, na kterých jsou připájeny nebo navařeny zuby z tvrdokovu (pilové listy HM) nebo polykrystalický diamant (například pro zpracování vláknitého cementu, sárdrokartonu nebo plynobetonu).

Pozor: Pilové listy z chrom-vanadiové oceli jsou vhodné pro hrubé, rychlé řezy – musí se však pravidelně přeostřovat. Pilové listy CV nejsou navíc vhodné nebo schválené pro všechny okružní pily.

Uspořádání zubů (ploché zuby, střídavé zuby, trapézové zuby nebo kombinace uvedených provedení) má vliv především na kvalitu řezu: Plochý zub je všestranně použitelný spíše na hrubé podélné řezy do měkkého a tvrdého dřeva. Střídavý zub umožňuje na základě střídavého brusu vysokou kvalitu řezu u dřeva všeho druhu. Trapézový zub je zvlášť vhodný na lakované plochy. Další variantou jsou pily s dutými zuby, které svým oblým tvarem zubů vytváří velmi jemné řezy bez vytrhávání. Dobře se hodí například na zpracování dýhovacího dřeva a povrstvených dřevotřískových desek.

Výběr správného pilového listu se řídí zejména průměrem pilového listu a průměrem vnitřního otvoru. Tyto rozměry se musí shodovat s rozměry pily, na které má list pracovat. V dalším kroku stanovte kvalitu řezu (jemná/hrubá), které chcete dosáhnout a obráběný materiál – tím se řídí počet zubů a povrchová úprava pilového listu.

Pro střední kvalitu řezu podél a napříč vláken přináší dobré výsledky pilové kotouče s 18 až 24 zuby, tak zvané univerzální listy se střídavými zuby. Pro jemné řezy zvolte pilový list s mnoha zuby – čím víc zubů, tím jemnější řez. Listy s velkým počtem zubů jsou však vhodné pouze pro řezy napříč vláken a u tenkých materiálů. Na hrubé, rychlé řezy a řezy podél vláken použijte pilový kotouč s menším počtem zubů.

Tip

Redukční kroužek

Pokud je otvor uprostřed pilového listu pro hřídel vaší stolní okružní pily příliš velký, můžete použít tak zvané redukční kroužky: Ty se vkládají do otvoru a vyrovnávají tak odlišný vnitřní průměr. Pro výběr odpovídající redukce musíte určit vhodnou velikost – v závislosti na vnějším průměru použitého pilového kotouče a na vnitřním průměru strojní hřídele.

Pozor: Nesprávně zajištěný pilový kotouč představuje pro uživatele značné nebezpečí. Dbejte proto na vhodný a řádně nasazený redukční kroužek.

Galerie obrázků: Vše o stolní okružní pile

Na řezání dlouhých přímých úseků, jako zde při renovaci schodů, je ideální stolní okružní pila.

Právě u komplikovaných řezů – zde zdvojený úkos – lze shora stále docela přesně sledovat, co se děje.

Pro svoji bezpečnost pohybujte krátkými obrobky pouze pomocí posuvné tyče nebo vodicího bidla!

Pilový list se dá pro pokosové řezy plynule a přesně naklánět.