Volná pokládka celoplošného koberce

Pokládat koberce zcela bez lepidla je zdravé a ekologické. U některých textilních podlahových krytin můžete dokonce vypustit i fixaci pomocí lepicí pásky. Celoplošný koberec je tak nejen rychle položen bez boulí a zkrabacení, ale dá se i rychle znovu odstranit, např. při stěhování.

Volná pokládka koberce je v zobrazovaném příkladu možná jen u místností o velikosti do 50 m2.


Návod

1. Příprava podkladu

Jako při všech pokládacích pracích, musí být podklad rovný, suchý a nosný, stejně tak nesmí obsahovat praskliny a nečistoty. Ideálními podklady jsou např. všechny pevné, hladké, stabilní, suché užitkové podklady, jako jsou potěr, PVC nebo linoleum.

Další informace naleznete v BAUHAUS tipu od profesionála: Příprava podkladu pro podlahové krytiny

2. Rozvinutí koberce

Koberec rozviňte s přesahem na stěnu a vyhlaďte všechna zvlnění nebo záhyby. Následně vyměřte všechny výklenky (dveře na balkon, krby, trubky vytápění atd.) a pomocí ostrého odlamovacího nože koberec na zadní straně nařízněte. Tyto řezy ještě zcela neodřezávejte!

Doporučení: Před řezáním s odlamovacím nožem položte pod dané místo prkno.

Pod topnými tělesy změřte vzdálenost mezi stěnou a trubkami a vyznačte ji na zadní straně koberce. Pomocí trojhranných sbíhajících se řezů nahrubo vyříznete zaoblení, jemná práce bude následovat příští den.

Koberec nechte ležet přes noc. Tak se bez problémů přizpůsobí teplotě a vlhkosti v místnosti a po přesném zaříznutí se již nebude deformovat.

Přesahy příští den odřízněte (dodržte odstup cca 5-8 mm od stěny). Přechody u dveří se nejlépe překryjí pomocí dvoudílných profilů. Nejprve přišroubujte nosný profil, přiřízněte koberec a poté nasuňte krycí profil.

Tip

Lepení spojů

Koberec v zobrazovaném příkladu lze položit volně. Pokud však budete muset pokládat dva pruhy, měli byste oblast spoje obou pruhů spojit speciální lepicí páskou.

Kobercové soklové lišty

Vzhlednější a praktičtější jistě bude, pokud vytvoříte kobercové soklové lišty. Vyhnete se tak případným oděrkám vzniklým při vysávání.
Barevně vhodné kobercové soklové lišty se jednoduše přilepí oboustrannou lepicí páskou, odstraní se krycí páska a lišta se rukou přitlačí na stěnu.

Nářadí a materiál

  • Celoplošný koberec dle potřeby
  • Kobercové pravítko
  • Lepicí podlahová páska, oboustranná podle potřeby
  • Nůžky
  • Odlamovací nožík s hákovým nebo lichoběžníkovým ostřím
  • Prkno (pro podložení při přiřezávání)
  • Šroubovák

Galerie

Koberec rozviňte – s přesahem na stěnu – a vyměřte všechny výklenky. Pomocí ostrého odlamovacího nožíku je zezadu nařízněte.

Koberec si tak nyní musí zvyknout přes noc na klima v místnosti.

Další den přitiskněte koberec v úhlu mezi podlahou a stěnou a přesah pak odřízněte.

Důkladně před nátěrem nebo aplikací lazury vyčistěte dřevo. Vybrušte pečlivě také povrchy a řezané hrany a vysavačem odstraňte prach.

U dveří zajišťují profily krásné přechody - jako zde mezi laminátovou podlahou a celoplošným kobercem.