Vlastnoruční výroba futuristického ptačího krmítka

Perfektní kutilský projekt pro všechny trekkies, protože tak si vnesete atmosféru kosmického prostoru přímo do zahrady a navíc v zimě poskytnete tuzemským ptáčkům velmi specifickou přistávací plochu a krmiště. Tak tedy vzhůru do vesmírného doku a pusťme se do práce!


Návod

1. Příprava dílů kosmické lodi

V uvedeném příkladu potřebujete na krmítko pro ptáčky laťovku, ze které přímočarou pilou vyříznete následující díly: tři kruhy o průměru 40, 44 a 50 centimetrů, a dále čtyři malá dřívka v délce přibližně 15 centimetrů. Ta později poslouží jako rozpěrky obou okapových žlabů, které tvoří místa pro krmení ptáčků, respektive hnací gondoly kosmické lodi. Na „přistávací plochu“ potřebujete navíc dvě desky – vždy se zaoblenými rohy – velikosti přibližně 50 x 20 centimetrů a 50 x 18 centimetrů a čtyři krátké a na obou čelních stranách mírně zkosené kousky dřeva na spojení obou desek s gondolami. Jako spojovací prvek talíře a přistávací plochy slouží dvě rovněž zkosená dřevěné prkénka, a dále menší kvadratický kousek dřeva.

2. Dokovací prvek

Nyní si připravte spojovací díl pro základnu a talířovou sekci. Nejdříve k sobě přišroubujte dvě zkosená dřevěná prkénka a následně na tuto konstrukci připevněte malý kvadratický kousek dřeva – později poslouží jako opěrná plocha pro talíř.

Pozor: Všechny otvory vždy předvrtejte.

3. Z okapových žlabů se stávají warp gondoly

Na krmicí stanici přiřízněte čtyři stejně velké prvky z půlkruhových okapových žlabů, konce opatřete vhodným zakončením a ve vzdálenosti přibližně tří centimetrů od zakončení vyvrtejte do žlabů po jednom otvoru. Nyní sešroubujte vždy dva kusy okapových žlabů otevřenou stranou k sobě a s kouskem dřeva mezi nimi jako spojujícím prvkem.

4. Přistávací dráha a kantýna pro osádku

Na vytvoření „přistávací plochy“ nyní zdola sešroubujte dokovací prvek s o něco menší deskou (50 x 18 cm), poté mezikus ze dřeva a úplně dolů větší desku (desku základny 50 x 20). Symetricky do čtyř rohů desky základny navíc pomocí šroubů připevněte čtyři zkosené kusy dřeva, ty zase spojte se dvěma krmicími gondolami z okapových žlabů a základní kostra je na světě!

5. Osvětlená talířová sekce

Ze dvou větších disků vyřízněte uprostřed ve vzdálenosti přibližně pěti až deseti centimetrů od okraje ještě jednou po jednom kruhu.

Pro světlo ve tmě vesmíru: Pokud byste chtěli kosmickou loď osvětlit a kabely nezbytné pro osvětlení později neviditelně schovat, vyřízněte navíc do dvou větších disků odpovídající kabelové kanály.

Transformátor LED světelného pásku uložte do vnitřního prostoru talíře, kabel protáhněte připraveným kanálem ven a LED pásek dodatečně připevněte kolem největšího kruhu tavným lepidlem. Nyní můžete disky sešroubovat v pořadí středně veliký – velký – malý.

6. Dokování základní kostry a talíře

Pomocí spojovacího prvku, který je již smontovaný, se nyní z talíře a základní kostry sestaví kosmická loď: Volný kousek dřeva připevněte čtyřmi šrouby ke spodní desce talíře.

Jakmile je vše smontováno, všechny dřevěné plochy pečlivě nalakujte na požadovanou barvu. Vesmírný styl v uvedeném příkladu dodává metalická barva ve spreji. A po přetření vhodným čirým lakem je metalický sprej také odolný proti povětrnostním vlivům.

Pozor: Alternativně můžete dát jednotlivým dílům požadovaný barevný odstín už před smontováním.

7. Start kosmické lodi!

Aby se mohla kosmická loď konečně odpoutat od země, přišroubujte nakonec do největší desky talíře v rovnoměrné vzdálenosti tři háčky, protáhněte nastříhaná lana z umělých vláken, na horním konci je zavažte na uzel a ptačí krmítko připevněte na háček ve stropu.

Tip

LED pásky
Pro osvětlení uvnitř nebo venku můžete použít samolepicí LED pásky. Díky samolepicímu pásku je montáž velmi snadná a pásek je možné v určených místech zkrátit na požadovanou délku. Individuálně tak zviditelníte bytové prostory i kusy nábytku.

Nářadí a materiál

 • Aku vrtací šroubovák vč. vrtáku do dřeva
 • Barevný lak v požadovaném odstínu barvy, vč. štětce nebo lakovacího válečku a vaničky na barvu
 • Háčky (malé i velké)
 • Pistole k lepení za tepla
 • Lano z umělých vláken
 • LED světelný pás min. 100 cm
 • Příp. metalický sprej, a dále čirý lak vč. štětce nebo lakovacího válečku a vaničky na barvu
 • Okapový žlab z PVC 200 cm, 2 kusy a koncové kusy okapového žlabu, 8 kusů
 • Šrouby à 4 x 30 mm, cca 20 kusů
 • Šroubovák
 • Přímočará pila
 • Laťovka
 • Skládací metr