Vlastnoručně vyrobená pestrá police na knihy

Někteří možná znáte křiklavě barevné a fantastické nápady na dekorace od německé designérky, umělkyně a autorky dětských knih Bine Brändle. Podobně jako Pipi Dlouhá punčocha si tvoří svůj svět, jak se jí zlíbí. Jako vizuální zlatý hřeb nábytku si vyrobte otevřenou polici na knihy s praktickými zásuvkami. Vznikne vám další úložný prostor a zcela v této radostně pestré směsi stylů si polici ozdobte pestrobarevnými laky a rozmanitými samolepicími fóliemi.


Návod

1. Materiál a přířez

V uvedeném příkladu potřebujete na polici spárovku z masivní borovice o síle 18 milimetrů. Spárovka (i lepené lamelové dřevo nebo zkráceně BSH) se zvlášť hodí na výrobu nábytku: Je tvořena z masivního dřeva, přičemž jednotlivé dřevěné lamely jsou navzájem sklíženy. Tyto lamely jsou uspořádány a podélně čepovány na ozuby, aby se nemohly pokroutit tak jako masivní dřevo.

Na základní konstrukci potřebujete dvě dlouhá prkna jako boční stěny, dvě krátká jako dno, respektive stropní desku, čtyři na otevřené police v horní části regálu a jedno jako středovou stěnu mezi posuvy. Požadovaná prkna náležitě přiřízněte přímočarou pilou. Následně si vyznačte nutné vrtané otvory a předvrtejte je.

2. Výroba zásuvek

Než sešroubujete korpus, musíte nejdříve připravit zásuvky a vodicí lišty. V uvedeném příkladu je výška šesti zásuvek vždy cca 25 centimetrů; hloubka odpovídá hloubce bočních stěn. Navíc dbejte na to, že čela zásuvek jsou o něco vyšší (cca 1–2 cm) než ostatní části, aby po stranách později zůstalo dostatek místa na vodicí lišty zásuvky umístěné výše.

Pozor: Rozměry vašich schránek se mohou různit podle velikosti police. Jako orientační hodnota platí: Každá zásuvka je široká jako polovina policové přihrádky mínus poloviční šířka středové mezistěny.

Ze čtyř prken sešroubujte rám zásuvky tím, že spojíte vždy oba boční díly s přední, respektive zadní stranou. Jako dno zdola pevně přišroubujte nebo přibijte tvrdou dřevovláknitou desku o síle tří milimetrů.

Abyste nemuseli do připravených zásuvek zvlášť vyřezávat profily, upevněte na vnitřní strany vnějších stěn police a na středovou stěnu jednoduché vodicí lišty zásuvek. Za tímto účelem přiřízněte osm úzkých dřevěných lišt v délce přibližně dvou třetin boční stěny. Změřte výšku zásuvky a vyznačte ji na obou bočních dílech i na středové mezistěně. Zde přišroubujte vždy jednu z lišt a krok opakujte pro všech šest posuvů.

Pozor: Dvě spodní zásuvky leží na desce dna a nepotřebují žádné zvláštní lišty.

3. Zhotovení policového korpusu

Konečná montáž korpusu se nejlépe provádí naležato: K boční stěně pevně přišroubujte horní desku a čtyři desky regálových polic. Dříve než namontujete středovou stěnu a desku dna, spojte druhou boční stěnu s ostatními díly. Polici otočte a jako zadní stěnu připevněte pomocí hřebíků do korpusu tenkou dřevovláknitou desku.

4. Pestrobarevný závěr

Jakmile police stojí, jde se na vytříbený tuning: Přímočarou pilou můžete například z krátkého prkna vykouzlit na svou polici hravý nástavec. Za tímto účelem jednoduše pomocí šablony nakreslete na dřevo motiv, vyřízněte jej, obruste, a nakonec připevněte dvěma úhelníky na horní desku police.

Nyní svému novému nábytkovému kousku vtiskněte čerstvými laky na dřevo barevný vzhled – podle vlastního vkusu. V uvedeném příkladu má korpus žlutou barvu a zadní stěna je natřena modře.

Jakmile lak zaschne, opatřete boční stěny a čela zásuvek dekorativní lepicí fólií. Aby se fólie nalepila rovnoměrně, použijte hladítko: Zabráníte tak tvoření vzduchových bublin a fólii vyhladíte na dřevo.

Pokud navíc namontujete nábytkové úchytky nebo knoflíky, lze zásuvky snadno zasouvat a vytahovat.

Tip

Přířez na míru

Ať nalakované a „hotové na zeď“ nebo neupravené a v požadované velikosti: U nás v BAUHAUS najdete dokonalou desku pro každý záměr. Vybrané dřevěné desky si můžete nechat nařezat odborným personálem BAUHAUS přímo na místě s milimetrovou přesností a zcela podle vlastních představ.

Mohlo by vás zajímat: Přířez dřeva BAUHAUS

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Tužka
 • Barevný lak vč. lakovací sady (lakovací štěteclakovací váleček, lakovací vana)
 • Hladítko
 • Vruty do dřeva (zápustná hlava)
 • Tvrdá dřevovláknitá deska, 1 kus, cca 3 mm 835 x 2 000 mm na zadní stěnu
 • Tvrdá dřevovláknitá deska, 6 kusů, cca 3 mm 395 x 390 mm na dna zásuvek
 • Pomocné lišty a prkénka jako příložky
 • Dřevěné lišty, 8 kusů, cca 10 mm 13 x 360 mm
 • Borovicová spárovka, 2 kusy, cca 18 mm 400 x 2 000 mm na boční stěny
 • Borovicová spárovka, 7 kusů, cca 18 mm 400 x 800 mm na dno, horní desku, přihrádky a středovou stěnu
 • Borovicová spárovka, 3 kusy, cca 18 mm 250 x 800 mm na čela zásuvek
 • Borovicová spárovka, 3 kusy, cca 18 mm 200 x 800 mm na boky zásuvek
 • Borovicová spárovka, 1 kus, cca 18 mm 200 x 1 200 mm na skříňový nástavec
 • Lepicí fólie podle potřeby
 • Nábytkové úchytky nebo nábytkové knoflíky
 • Smirkový papír
 • Šroubové svěrky
 • Přímočará pila (alternativně ruční kotoučovou pilu veďte podél dorazu upnutého svěrkami)
 • Skládací metr & pořezový úhelník