Jsou rychlé jako blesk, krkolomně šplhají po stromech a jsou ohromně roztomilé. Tušíte správně, řeč je o veverkách. Tito červenohnědí hlodavci jsou rozšíření po celé Evropě. Najdete je nejen v lese, ale i na vesnicích a ve městech, kde obývají parky a zahrady.

Veverky se usadí téměř kdekoliv, kde najdou vhodnou potravu a úkryt. Na zimu se neukládají k zimnímu spánku, a proto je i v tomto čase můžete zahlédnout na cestě za potravou. Poradíme vám, jak a čím můžete veverky v zimě krmit, abyste jim nelehké chladné období pomohli přečkat.

Jak veverky přečkávají zimu?

Veverky se neukládají k zimnímu spánku. Zdržují se ve svém hnízdě, které si na zimu zateplují mechem a rozcupovanou kůrou.

Na zimu si veverky také připravují zásoby potravy. Oříšky a semena šišek nejčastěji ukrývají v dutinách stromů nebo je zahrabávají pod zem. V zimě se pak veverky k těmto úkrytům vrací, aby se posilnily.

Ne všechny skrýše však veverky dokážou opět nalézt – oříšky a semínka tak často na jaře vyklíčí. Veverky proto hrají důležitou roli při zalesňování krajiny.

Čím se veverky běžně živí?

Hledáním potravy veverka stráví většinu svého dne. Nejčastěji se živí ořechy a semeny stromů. Svůj jídelníček však zpestřuje také houbami, poupaty či mladými výhonky stromů a v létě i různými ovocnými plody.

Přestože veverky vypadají tak neškodně a roztomile, někdy vyplení i ptačí hnízda, kde požírají vejce a občas také ptačí mláďata.

Pokud je v létě a na podzim příliš málo semen a ořechů, zásoby se veverkám shromažďují velmi těžce. Proto se někdy v zimě vydávají za potravou do ptačích krmítek. Na vaší zahradě však můžete připravit krmení speciálně pro veverky.

Čím můžete veverky krmit?

Veverkám můžete potravou přilepšit nejen v zimě, ale klidně po celý rok. Do misky jim nasypte lískové nebo vlašské ořechy a slunečnicová semínka. Občas můžete přidat i malé kousky mrkve, jablka a hroznové víno.

Veverkám můžete také nalít čerstvou vodu. Umístěte na zahradu, na dvůr nebo do parku mělkou hliněnou misku, ve které vodu pravidelně měňte. Misku s vodou uvítají i další zvířata žijící v okolí.

Tip: Pokud někde v okolí roste líska, můžete z ní v září otrhat její plody. Získáte tak zdarma zásoby lískových ořechů, které můžete v zimě nabídnout veverkám. Ty dokonce ještě před rozlousknutím ořechu poznají, které jsou prázdné a které stojí za to rozlousknout.

Jak můžete veverky na zahradě krmit?

Krmení byste veverkám měli nechávat na vyvýšeném místě, aby byly chráněny před útoky koček.

Existují speciální krmítka pro veverky, které lze zavěsit na strom. Použít však můžete i větší ptačí krmítko, které budou veverky sdílet společně s ptáky.

Pokud nemáte možnost připravit pro veverky krmítko, můžete jim ořechy nebo slunečnicová semínka nasypat i na zem. Potravu však přichystejte blízko stromů, aby měly veverky možnost útěku.

Veverky nikdy nekrmte na místech, kde se často pohybují kočky, psi nebo lišky. Zbytečně byste je tím ohrozili.

Co dělat, pokud veverka potřebuje pomoc?

Pokud najdete mládě veverky vypadlé z hnízda nebo zraněnou veverku, nejlepší je zajistit jim odbornou péči.

Na záchranu veverčat se specializuje například záchranná stanice pro veverky Pinky. Přestože péče o malé veverky není snadná, této stanici se každoročně podaří zachránit a navrátit do volné přírody desítky veverek. Kontakt a další informace získáte na webové stránce veveratka.cz.

Veškeré informace o tom, jak postupovat při nálezu zraněného zvířete, a kontakty na záchranné stanice naleznete na webových stránkách zvirevnouzi.cz.

{"vsf-products-list":{"title":"Nepřehlédněte","products":["23626050","21704303","22229003","22575566"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":330}}
{"vsf-page-link":{"page-id":333}}