Péče o trávník na jaře je bez debat velmi podstatná. Co vše obnáší? Je-li vaším cílem hustý, zdravý a zářivě zelený trávník, máme pro vás jeden zajímavý tip. Kromě pravidelného sečení to může být například právě vertikutace. Tento proces má klíčový význam pro udržení a obnovu stavu trávníku a v konečném důsledku přispívá také k jeho celkovému zdraví. K čemu vertikutace trávníku slouží, kdy ji provádět a na co se zaměřit při výběru vertikutátoru?

Co je vertikutace a proč je důležitá?

Vertikutace je proces, během kterého dochází k odstraňování mechu, plevelu s nízkým kořenem a dalších nečistot. Tento nahromaděný organický materiál může bránit v přístupu vzduchu, vody a živin do půdy, potažmo kořenového systému rostlin i samotného trávníku. To pak může vést k odumírání rostlin či naopak nadměrnému růstu plevele či přemnožení rostlin, jako jsou bodláky apod. Zjednodušeně řečeno, vertikutace je proces péče a provzdušnění trávníku.

Kdy a jak vertikutovat?

VertikutátorVertikutátor

Ideální období, kdy provést vertikutaci trávníku, je podzim a jaro. Obzvláště v jarních měsících je trávník aktivnější a má tak mnohem lepší schopnost regenerace. Před vertikutací je vhodné zkrátit trávu na optimální délku. Použití vertikutátoru je poté snadnější a rovněž efektivnější. Rotační nože či hroty vertikutátoru rovnoměrně odstraní mech i nečistoty. Otáčky vertikutátoru by však neměly být příliš vysoké, aby nedošlo k poškození trávy a kořenů, které mohou být poměrně mělké.

Jak vybrat vertikutátor?

Výběr vertikutátoru je důležité přizpůsobit několika faktorům. Prvním z nich je rozloha vaší zahrady, potažmo trávníku. Pro menší plochy může být vhodný ruční vertikutátor, neboli provzdušňovač. Na větší trávníky by se mohl hodit benzínový vertikutátor s pojezdem, který práci výrazně usnadní. Ekologickou variantou je poté například elektrický vertikutátor. Kromě výše zmíněných, lze však zvolit také aku vertikutátor. Ten se bude hodit na hůře dostupných místech a plochách, kde nemáte přístup k elektřině.

 Dále je důležité brát v úvahu parametry jako:

  • Pracovní šířka vertikutace – respektive šíře rotačních nožů a jejich záběru. Nejčastěji se pohybuje mezi 30-40 cm.
  • Nastavitelná hloubka vertikutace – díky tomu lze provádět provzdušnění bez poškození trávy a kořenového systému rostlin. Probíhá stejným způsobem jako při nastavování výšky sečení trávníku, a to pomocí malé páčky u koleček vertikutátoru.
  • Objem sběrného koše – nejčastěji začíná na 40 litrech, což je plně dostačující i pro trávníky o větší rozloze.
  • Výkon – obvykle se pohybuje od 1 300 do 4 000 W a zvolená výše výkonu by měla být přímo úměrná k náročnosti terénu, kde se na vertikutaci chystáte. Tedy čím náročnější terén, tím vyšší volte výkon.

Sečteno podtrženo, vertikutace trávníku dokáže divy!

Pravidelná vertikutace pomáhá odstranit nečistoty a umožňuje trávě lépe „dýchat“. Zároveň ovlivňuje absorpční schopnost i propustnost půdy, a zlepšuje tak hospodaření s vodou i živinami. Pravidelná vertikutace trávníku je tak jistě na místě. Toužíte-li dosáhnout „golfového trávníku“ i na vaší zahradě či dvorku, vertikutace je jednou z efektivních možností.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky vertikut\u00e1tor\u016f","products":["29274192","27135044","27730254","27827226","25494749","27050837","21089426"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":547}}
{"vsf-page-link":{"page-id":541}}