I když mají moderní světelné zdroje velmi dlouhou životnost, jednou za čas se nevyhneme jejich výměně. Při výběru nového světelného zdroje je nutné věnovat pozornost typu patice. Pro snazší orientaci při výběru jsme pro vás připravili praktický přehled nejpoužívanějších typů patic.

Při výběru nového světelného zdroje (například LED žárovky) do svítidla je jedním z nejdůležitějších parametrů typ patice. Jedná se u tu část světelného zdroje, která slouží k osazení do objímky svítidla. Setkat se můžete se závitovou, bajonetovou, kolíčkovou nebo zásuvnou paticí. Každý typ patice má své označení jako například E27, GU10 nebo G4. V článku se dozvíte, co jednotlivé značky znamenají.

Závitová patice

Závitové patice jsou stále velmi často používané (pozn. označované také jako šroubovací patice). V minulosti byly touto paticí vybaveny klasické žárovky, jejichž prodej je v zemích Evropské unie od roku 2012 zakázán. Dnes se se závitovou paticí setkáte především u LED žárovek, kompaktních zářivek nebo halogenových žárovek. Patice s Edisonovým závitem se označují písmenem E a číslicí, která udává vnější průměr patice v milimetrech. Nejčastěji se setkáte se paticí nesoucí označení E27 a E14. Setkat se můžete i se světelnými zdroji s paticí E40 (pozn. největší ze šroubovacích patic) nebo E10.

Bajonetová patice

U světelných zdrojů s bajonetovou paticí nenajdete závit – světelný zdroj se do objímky svítidla zasouvá. Oválné výstupky na patici světelného zdroje se zasunou do otvorů v objímce a následně se celým zdrojem pootočí. Na dně objímky je odpružený kontakt, který brání samovolnému uvolnění světelného zdroje.

S bajonetovou objímkou se dnes nejčastěji setkáte u LED a halogenových žárovek určených například k montáži do stropních podhledů (tzv. bodová svítidla). Patice těchto světelných zdrojů nesou nejčastěji označení GU10, přičemž číslo uvádí rozteč kolíků v milimetrech.

Kolíčková patice

S kolíčkovou paticí se nejčastěji setkáte u zářivek a také halogenových žárovek. Poznáte ji tak, že z patice vystupují dva nebo čtyři kolíky (pozn. setkat se můžete i s označením dvoupinové a čtyřpinové). Patice s označením G5 jsou používány u zářivkových trubic typu T5. Patici s označením G13 naleznete u zářivky typu T8.

Zásuvná patice

U světelných zdrojů se můžete setkat také se zásuvnou paticí. Z patice vystupují dvě jehličky (trny), které se zasunou do předpjaté pružinkové vidličky. Zásuvné patice s jehličkami se používají u halogenových žárovek.

S označením patice G4 se setkáte u halogenových žárovek pro napětí 12 V, které jsou používány například pro osvětlení koupelen nebo kuchyňských linek. Halogenové žárovky pro nízké napětí mohou také nést označení GU5,3. Tyto světelné zdroje jsou určeny především do vlhkých prostor. Halogenové žárovky pracující s napětím 230 V mají patice označené jako G9.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["27871560","26956048","27132489","26176697"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":425}}
{"vsf-page-link":{"page-id":433}}