Hlavní obsah

Bylinky v zahradě

Chuť na vlastnoručně vypěstované bylinky můžete uspokojit i na malé zahrádce nebo na terase. Pro vysloužilý sud nebo barel na dešťovou vodu, osázený bazalkou, petrželí, pažitkou, tymiánem, šalvějí nebo mátou se najde kousek místa na každé zahrádce. Minizáhonek ovšem musíte chránit před prudkým poledním sluncem – jinak v parném létě nebudete stačit zalévat. Pro tuto „sudovou“ kulturu se hodí nejen bylinky, nýbrž všechny rostliny, které nekoření příliš hluboko nebo nerostou příliš do výšky.

1. Založení bylinkové zahrádky

Aby později dostaly dostatek světla i bylinky vysazené ve spodních patrech barelu na dešťovou vodu, musíte barel postavit dnem vzhůru. Sešroubujte víko s okrajem barelu (otvory předvrtejte a použijte nerezové šroubky). Do upevněného víka pak děrovací pilou vyřežte několik odtokových otvorů.

Nyní barel obraťte a vyřízněte dno v blízkosti okraje – pomocí kmitací pily to jde nejjednodušeji. Ostrou hranu ohlaďte jemným brusným papírem.

Nyní vyřízněte několik přesazených otvorů ve stěně barelu (vzdálenost asi 20 až 30 cm).

Barel umístěte na jeho pozdější stanoviště a naplňte jej kvalitní zahradní zeminou se stabilní strukturou. Jakmile se dostanete k otvorům pro rostliny ve stěně, překryjte je kuchyňským ubrouskem a pokračujte v plnění zeminou. Kromě toho umístěte do středu barelu několikrát provrtanou plastovou trubku: Bude později rozvádět zálivkovou vodu směrem dolů, aby byly všechny rostliny dostatečně zalévány.

Nyní už můžete přikročit k samotným rostlinám: Pro horní otvor volte semena nebo sazeničky. Na stranách rostou jen vysazené rostliny. K tomu protlačte několik semen nožem přes navlhčený ubrousek do zeminy. Do vyklíčení semen udržujte papír pomocí ručního postřikovače stále vlhký.

Obrázková galerie: Bylinky v zahradě

Ve vaší barelové minizahrádce budou voňavé bylinky vždy po ruce a stále čerstvé
Přišroubujte víko nepoužívaného sudu s jeho okrajem, do upevněného víka pak pilou vyřežte několik odtokových otvorů a sud otočte.
Pomocí kmitací pily vyřízněte dno v blízkosti okraje.
Nyní vyřízněte pro rostliny několik přesazených otvorů ve stěně barelu – s děrovací pilou Vám to půjde nejlépe.
Barel naplňte kvalitní zahradní zeminou se stabilní strukturou. Jakmile se dostanete k otvorům pro rostliny ve stěně, překryjte je kuchyňským ubrouskem a pokračujte v plnění zeminou. Kromě toho umístěte do středu barelu několikrát provrtanou plastovou trubku: bude později rozvádět zálivkovou vodu směrem dolů, aby byly všechny rostliny dostatečně zalévány.
Do bočních otvorů vysaďte semena rostlin. Poté co vyklíčí, nechte růst jen nejsilnější rostlinu.
 
 

Založení bylinkové spirály

Na slunečných stanovištích s propustnou půdou se většina bylinek vyvíjí nejlépe. Řada středomořských druhů roste velmi dobře i bez hnojení. Lépe se však řadě aromatických, chutných a často léčivých rostlin daří v dobře připravené humózní půdě.  Některé rostliny se spokojí i se stínem a vyšší vlhkostí.

Chcete-li ve Vaší zahrádce pěstovat a sklízet větší počet různých bylinek s rozdílnými nároky na stanoviště a půdu, pak se doporučuje postavení bylinkové spirály nebo šneku: Na vyznačené linii postavte spirálově stoupající suchou zídku a vyplňte ji zeminou. Mokřadovou a vodní zónu nejlépe nasměrujte k jižní straně bylinkové spirály – například na okraji malého fóliového jezírka. Zeminu pro rostliny zde také obohaťte kompostem. Dále směrem nahoru přimíchávejte víc písku. Na špičce ještě přidejte vápno. Tak vzniknou různé úseky (vodní zóna, vlhká zóna, normální zóna a suchá zóna), ve kterých se budou různé bylinky cítit dobře:

 • Bylinky pro vodní zónu: Potočnice, rozrazil nebo máta vodní
 • Bylinky pro vlhkou zónu: Kerblík, pažitka, čínská pažitka a petržel
 • Bylinky pro normální zónu: Koriandr, oregano, bedrník, šrucha, yzop nebo meduňka
 • Bylinky pro suchou zónu: kari, levandule, majoránka, šalvěj nebo tymián

Množení bylinek

K dělení a množení (nejlépe na jaře) jsou vhodné starší oddenky s více výhony (např. kostival, libeček, yzop a oregano). Pomocí řízků se množí rozmarýn, levandule nebo pelyněk pravý a kořenovými výhonky máta. Pomocí takzvaných odkopků je možno jednoduše množit některé bylinky s vyrůstajícími bočními výhonky, jako například různé druhy tymiánu. 

 • Akušroubovák
 • Barel/sud
 • Brusný papír
 • Děrovací pila
 • Kmitací pila
 • Kuchyňské ubrousky
 • Lopata
 • Plastová trubka
 • Šroubky, nerezové
 • Vrtačka
 • Zahradní zemina podle potřeby