Hlavní obsah

Tipy na prosinec


Prosinec je měsícem klidu pro všechny zahrádkáře. Mezi hlavní činností patří plánování na další sezonu a kontrolování, zda je všechno správně zazimováno a naši zahrádku tak nemůže nic ohrozit, ani tuhý mráz.

Co dalšího bychom ale měli mít na paměti?

✔ Pokud ještě nemrzne, můžeme zmlazovat keře a stromy.
✔ Můžeme se pustit do stahování korun okrasných dřevin. Pokud v prosinci napadne velké množství sněhu, pravidelně oklepáváme sníh z větví keřů, jehličnanů a živých plotů, aby se pod tíhou sněhu nerozlomily.
✔ Kontrolujeme choulostivé rostliny, jestli jsou dobře chráněné před mrazy. Mrazivější teploty jim může pomoci přečkat chvojí a další vhodný materiál, kterým je přikryjeme.
✔ Okrasné rostliny v nádobách nezapomínáme zalévat.
✔ Ošetřujeme zahradní nářadí jako nůžky, roubovací a očkovací nože, můžeme je i nabrousit a mít je tak přichystané na jaro. Nezapomeneme ani na opravu zahradního nábytku, abychom si na jaře mohli užívat už prvních slunečních paprsků a nebyli ničím rušeni.
✔ Pokud ještě nemrzne, rozprostřeme na svoji zahrádku kompost.
✔ Na sv. Barboru řežeme větvičky z třešní a višní, do Vánoc nám nádherně vykvetou.
✔ Kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu. Také nezapomínáme na jejich konzumaci.:-) Vitamíny se v zimě hodí a také se vyhneme jejich plesnivění.
✔ Můžeme pokračovat v kácení stromů.
✔ Do krmítka pravidelně doplňujeme vhodnou potravu pro venkovní ptactvo. Nejvíce si pochutnají na různých semínkách, některé druhy ptáků si pochutnají na rozinkách a dalších sladkých plodech. Skvělou volbou jsou také lojové koule. Pokud se o ptáčky přes zimu dobře postaráme, vrátí nám to pak v teplejších měsících zpátky a pomůžou nám od škůdců.
✔ S přečkáním zimy můžeme pomoci i ježkům a to tak, že jim připravíme vhodný úkryt.
✔ Můžeme odebrat rouby peckovin a jádrovin.
✔ Sklízíme kadeřávek, růžičkovou kapustu a špenát. Ty nám svými vitamíny také pomůžou lépe přečkat období chřipek a nachlazení.
✔ Opravujeme foliovníky a skleníky pokud to počasí dovolí.
✔ Pokud ještě nezamrzla půda, můžeme se pustit do rytí, které jsme dosud nestihli.
✔ Nesmíme nechat zamrznout jezírko, pokud máme v něm ryby. Pod ledem by rychle vyčerpaly kyslík a mohly by se udusit.
✔ Podzimní výzdobu vyměňujeme za vánoční. Mezi oblíbené dekorace patří jmelí, které má přinášet zdraví, plodnost a štěstí.
✔ Začínáme plánovat výsev a výsadbu pro příští rok.