Hlavní obsah

Tipy na listopad


Během listopadu se zahrada začíná ukládat k zimnímu spánku. Než se tak stane úplně a půda promrzne, můžeme se pustit do několika věcí. Pořád je vhodná doba na vysazování a budování krásné zahrádky. Ale také na úklid a příprava na zimu.

Máte také v plánu některou z následujících činností?

✔ Můžeme vysazovat jak prostokořené stromků a keřů, tak i s balem. Ideální je, pokud vše stihneme do poloviny listopadu. Pamatovat bychom měli na to, aby stromky měli dostatek místo pro svůj růst. Zasaďte je od sebe s dostatečnou vzdáleností, s rezervou počítejte i ve vzdálenosti od plotu.
✔ Kontrolujeme oplocení pozemku a ochranu kmínku mladých stromků. Můžeme je obalit slámou, papírem nebo dalším materiálem. Zajistíme tak tím, že ani mrazy, ani zvěř nebudou mít šanci.
✔ Vhodná doba není jen na sázení mladých stromků, ale i na kácení dřevin a větších keřových porostů.
✔ Růže nakopčíme a zakryjeme chvojím, trsy okrasných trav svážeme v polovině k sobě.
✔ Pokud trávník ještě povyrostl, můžeme ho před příchodem prvního sněhu ještě posekat. Celý měsíc se ho také snažíme udržovat čistý, odhrnujeme listí a rozhrnujeme krtince. Shrabané listí lze použít jako kompost, nebo k ochraně rostlin a udělat jim zimní pokrývku.
✔ Vyčistíme a uskladníme zahradní techniku a nářadí. Nezapomeneme ani vypustit palivo z motorové sekačky.
✔ Na jezírko umístíme prostředky proti zamrznutí (např. polystyrenové plováky). Vhodné je také přes něj natáhnout síť a ochránit ho tak proti napadání listí.
✔ Z vodních nádrží a hadic vypustíme vodu, hadice na zimu uklidíme.
✔ Netkanou textilií překryjeme špenát, polníček a petrželku.
✔ Kvalitu zeleninových záhonů zlepšujeme přidáním kompostu a vhodných hnojiv.
✔ Opatříme si písek nebo sůl na posyp cestiček v případě náledí.
✔ Na začátku měsíce se můžeme ještě pustit do sázení zimní cibule a česneku. Zasadit také můžeme ředkvičky, petržel, jarní mrkev nebo jarní zelí.
✔ Pokud jsme to neudělali už v říjnu, můžeme zasadit okrasné cibuloviny.
✔ Nezapomeňme dodat důkladnou vláhu listnatým i jehličnatým stromům a keřům.
✔ Na zimu připravíme krmítko pro ptáčky a nachystáme si pro ně kvalitní stravu.
✔ Listopad je ideálním měsícem pro vápnění zahrady. Pokud má půda na vaší zahrádce málo vápníku, právě teď se můžete do vápnění směle pustit.