Hlavní obsah

Tipy na červenec


Červenec je měsícem, kdy začíná na plno sklizeň ovoce a zeleniny a my si tak můžeme užívat jejich lahodnou chuť. Na zahradě je ale nutné myslet i na květiny a rostlinky a nezapomenout ani na další činnosti.

Co mezi ně patří?

✔ Pravidelně odstraňujeme u balkónových rostlin květy, aby měly bohatší kvetení, a také kvetoucí rostliny přihnojujeme.
✔ Pouštíme se do sestříhávání živých plotů. Zaměřujeme se zejména na stálezelené dřeviny, jejichž listí nebo jehličí by při zimním řezu zhnědlo.
✔ Nezapomínáme sestříhávat veškeré odkvetlé květenství bylin a rostlin, stejně tak udržujeme pořádek na celé zahradě a zbavujeme ji uschlých listů a popadaného a shnilého ovoce.
✔ Můžeme řízkovat některé růže a popínavé rostliny.
✔ Vysoké trsy trvalek připevňujeme k opoře.
✔ Vytahujeme ze země cibule narcisů, tulipánů a hyacintů.
✔ Obsypané ovocné stromy podpíráme kůly, aby se nepolámaly větve.
✔ Po sklizni višní a třešní provádíme řez.
✔ Jakmile začne žloutnout nať raných brambor, můžeme se pustit do jejich sklízení.
✔ Jahodníky pravidelně a vydatně zaléváme, přihnojujeme a odstraňujeme přebytečné šlahouny. Je hodné také odstraňovat listy napadené skvrnitostí.
✔ V červenci je také ideální čas na výsadbu nových sazenic jahodníku. Obvykle je potřeba je obnovit každé 3 roky.
✔ Pořádně zalévat nezapomínáme ani zeleninu.
✔ Trávníky pravidelně sečeme a také zaléváme.
✔ Pokud pěstujeme levanduli, je ideální čas na sklízení jejích květů. Ty pak usušíme na teplém a tmavém místě, kde je ale dostatek vzduchu.
✔ Z jezírka sbíráme přebytečné nečistoty a sledujeme kvalitu vody.
✔ Pokud se chystáme na dovolenou nebo zkrátka nebudeme delší čas doma, zajistíme rostlinám pokojovým, i těm ve skleníku a foliáku, dostatek vláhy. Také je nezapomínáme přihnojovat a držíme je spíše v místech, kde je stín a chládek. Dostatečně zalijeme i celou zahradu.
✔ I když je červenec měsícem sklízení, i v této době můžeme pokračovat se sázením. Na řadu přichází zelí, fenykl, saláty, květák nebo špenát.