Hlavní obsah

Jak můžeme pomoct zvířátkům v zimě?

 

Na podzim hledá spousta ptáků, hmyzu a dalších obyvatel půdy vhodný úkryt před zimou. Pokud máte zahradu, můžete jim i s malým úsilím vytvořit skvělé místo, které je ochrání před ledem a sněhem a také jim můžete pomoct při hledání potravy.  Na následujících řádcích se dozvíte tipy, jak zpříjemnit zimu jednotlivým druhům zvířat. 

Checklist pro „pány domu“

  • Vytvořte na své zahradě domečky pro ježky nebo na ní postavte hmyzí hotel. Oboje vypadá dobře a navíc uděláte něco užitečného.
  • Myslete na to, že i nepořádek má i své světlé stránky.  Na dobře udržované zahrady se sice hezky dívá, ale nedává žádný prostor zimním návštěvníkům. Takže to s uklízením zahrady zase tolik nepřehánějte. :-)
  • Nechystejte ptačím kamarádům krmení příliš blízko oken. Nedokážou rozeznat sklo a můžou do něj naletět a ublížit si. 
  • Pokud je to možné, nepoužívejte nástroje na úklid listí na celé ploše. Můžete tak poradit hmyz, který si ve zbytcích listů udělal pohodlí. 

Takto můžeme typickým zvířecím návštěvníkům zpříjemnit zimu:

1. Žabky potřebují dobrý úkryt, který je ochrání před zimou. Ideální jsou díry v zemi vyplněné listím. Dobře se ale cítí i v hromadě kompostu nebo dutinách stromů.

2. Také ptáci patři mezi hosty, které v průběhu chladných dnů na naší zahradě vidíme rádi a často. Pro tyto malé jedlíky můžeme přichystat jablka, ovesné vločky a rozinky. Z obilovin mají nejraději slunečnicová semínka nebo nesolené oříšky. 

3. Veverky jsou opravdoví umělci v přežití v mrazu a sněhu. Nesnáze jim však způsobuje zamrznutí půdy a tedy i zásob jídla. Během zimy můžeme pomoci i jim a postavit pro ně krmnou stanici.  

4. Ježci už od začátku listopadu hledají svoje místečko, kde přezimují a uloží se do zimního spánku. Nejčastěji se uvelebí v listí nebo klestí. Kompost, živý plot nebo kopka slámy patří také mezi vítané ježčí pelíšky. A abychom ježkům v zimě pomohli, můžeme jim takové místo připravit sami. 

 

5. Plazy, jako například ještěrky během také upadají do stavu hibernace, tedy zimního spánku. A aby během chladných teplot neumrzly, potřebují mrazuvzdorný přístřešek, jako jsou štěrbiny v kamenech, pod zemí nebo v kořenech stromů. Některé druhy obojživelníků dokonce přezimují pod vodou. I jim můžeme pomoct s přípravou vhodného přístřešku.

6. Hmyz během zimních měsíců pro svoji ochranu potřebuje víc než jen listí. Smíchejte tedy listy s větvičkami, dřevem nebo klestím. Snadno jim tak můžete vytvořit hmyzí hotel, který je ochrání před deštěm, sněhem, ale i před ptáky. 

7. Žížaly přezimují přímo v zemi. I my jim můžeme pomoci, aby zimu přečkaly lépe. Mnohem více budou chráněné před mrazy, pokud na zeminu naneseme vrstvu mulčovací kůry. Dobře se cítí i v kompostu.

8. Berušky se řadí mezi nejcennější pomocníky na zahradě. Nechejte úklid uschlých rostlin až na jaro. Berušky i další brouci přezimují ve v jejich stoncích, často i ve větších skupinkách. 

9. Ryby zimu přečkávají v rybnících v hloubce nejméně jednoho metru. Hledají místo blízko země, kde je dostatečně teplá voda, ve které můžou přezimovat. Pokud je, rybník příliš mělký vybudujte doma zimní akvárium se studenou vodou.