Ruční pila

Stejně mnohostranné jako úkoly, jsou mnohostranné i druhy ručních pil a jejich pilové listy. Existují sice univerzální pily, s nimiž lze mnohé vyřešit ke vší spokojenosti, ale přesto si v domácí dílně jen těžko vystačíte bez nějakého speciálního vybavení.

1. Návod

1. Druhy ručních pil

Truhlářská ruční pila je klasická pila pro truhláře. K nejznámějším druhům pil pro domácí kutily patří ale pila ocaska. Jedná se o univerzální ruční pilu, která se stejně dobře hodí ke zkracování fošen a prken z dřevěného masivu, jakož i k rozřezávání deskových materiálů. Rámová pila, do které lze upínat různé pilové listy, se používá na přeřezávání větších průřezů, například trubek, hranolů, trámů a fošen. Pilové listy se napínají třmenem na straně držadla. Pro jemnější řezání jsou určeny lupenkové pilky a malé rámové pily.
Navíc existuje ještě několik dalších speciálních pil, například na kovy pěnový polystyrén, parkety, laminát nebo pro PVC. Vyznačují se speciálními povlaky, speciálním broušením nebo speciálním tvarem zubů.

2. Ruční řezání

Řezat přesně kolmo a pod požadovaným úhlem – to jde docela dobře i od ruky. Pro zcela přesné práce, například pro zhotovení přeplátování, použijte pilu s jemnými zuby a se zesíleným hřbetem, který pilový list navíc stabilizuje.

Pokud chcete s ruční pilou pracovat zcela přesně, musíte obrobky pevně upínat. Pracovní stůl s možnostmi upínání nebo pořádná hoblice je pro to nejvhodnější.

Pórobeton lze snadno řezat speciální pilou. Velká pila ocaska se stabilním listem a s osazením zubů tvrdokovovými plátky je ta pravá pila pro lehčený beton. Úzké lišty a malé latě se nejlépe řežou pilou s jemnými zuby určenou pro řezání úkosů. Podle provedení lze volbou vodicí drážky zvolit úkos 90°, 45° nebo 30°.

Pila ocaska je klasická pila pro domácí kutily. Je k dispozici s různě jemným ozubením, k tomu s kalenými špicemi nebo nekalená k přebroušení.

Pila s jemnými zuby je ideální pro řezání lišt a prkýnek a díky svému vyztuženému hřbetu je velice stabilní. Existují i pily s jemnými zuby s otočnou rukojetí, které se používají pro řezání úkosů.

Univerzální pila má celou řadu výměnných pilových listů na rukojeti. V závislosti na požadavcích lze upnout požadovaný list samostatně. U univerzálních pil můžete upnout listy pily jak na kov, tak i na dřevo.

Tip

Dílna kutila

Bez odpovídajícího vybavení velmi rychle vyprchá i to největší nadšení z práce ve vlastní dílně a práce se může navíc stát namáhavou. To kolik místa zabere pracovní stůl, skříně a regály, závisí na potřebách ale i na prostoru, který je pro to k dispozici. Ten, kdo chce zvládat pouze drobné práce, tomu většinou postačí sklopný pracovní stůl. Čím rozsáhlejší a větší projekty se mají realizovat, tím lépe by mělo vypadat vybavení, jak po stránce zařízení, tak i po stránce nářadí.

U pracovních prostředků a nářadí byste měli zachovávat určitý pořádek, především pokud máte k dispozici málo prostoru. Přídržné lišty a individuálně členitelné zásuvky se postarají o uklizené pracoviště – jinak zavládne rychle chaos.