Hlavní obsah

Péče o nářadí a nástroje

Ať už je to čištění, broušení, výměna anebo vše ostatní, co ještě patří do péče o nářadí a nástroje – dobré nářadí a nástroje jsou cenné a mělo by se o ně podle toho pečovat. Ten kdo své nářadí a nástroje ihned po použití očistí, sám se tím už stará o jejich dlouhodobou funkčnost. Kromě toho je zima ideální čas pro kontrolu Vašich zahradních agregátů a vybavení (například sekaček na trávu, nůžek na živé ploty nebo rýčů), aby byly na jaře okamžitě připraveny k použití.

Pamatujte si: než se dáte do ošetřování a údržby elektrických a benzinových agregátů, měli byste u benzinových agregátů vytáhnout nástrčku zapalovací svíčky a elektrické agregáty odpojit od elektrické sítě nebo z nich vyjmout akumulátor.

1. Péče o kladiva, kleště apod.

U kleští by se měly čas od času promazat kloubové spoje, aby se s nimi dalo snadno a bez námahy pohybovat: Olej ve spreji nebo penetrační olej dobře nastříkejte na kloubový spoj, nechte vsáknout a zbytek maziva otřete.

Pamatujte si: olej ve spreji nebo penetrační olej není důležitý pouze pro snadný chod kloubových spojů, ale slouží i jako protikorozní ochrana.

Klouby skládacího dřevěného metru (někdy se nazývá také „colštok“) by se měly rovněž příležitostně promazat: Cíleně proto dejte grafitový prášek do míst spojů. Toto mazivo se ostatně právě tak používá u cylindrických zámkových vložek domovních dveří a dveří automobilů.

Nůžky stříhají lépe, jestliže s nimi příležitostně prostřihneme kousek brusného papíru. Tím se hrany čepelí naostří. Kromě toho by neměl mít kloub nůžek přílišnou vůli. Případně opatrně dotáhněte šroub, až oběma částmi se dá po sobě sice bez vůle, ale stále ještě lehce pohybovat.

 „Obtažení“ na jemném obtahovacím kameni dodává všem ostřím od nože hoblíku až po břit dláta nebo rydla tu správnou ostrost a hladkou a bezchybnou plochu. Pro broušení na kameni tento smočte vodou nebo olejem (řiďte se údaji výrobce) a následně pohybujte čepelí přesně rovnoběžně s řezným úhlem po kameni sem a tam. Nakonec čepel opatrně osušte, mírně naolejujte a opět otřete.

Větší čepele (např. žací nože sekaček na trávu) ostřete na dvoukotoučové brusce. Další informace obdržíte v BAUHAUS tipu od profesionála: Ošetřování a údržba sekačky na trávu.

k Tipu od profesionála: Ošetřování a údržba sekačky na trávu

I korundový kotouč Vaší brusky se musí čas od času přibrousit. Pokud si někdo nechce koupit kalený ocelový nástroj pro orovnávání, může i brusným kamenem, který bude držet přesně rovnoběžně s vedením, vrátit okraji brusného kotouče jeho původní tvar.

Spodek dřevěného hoblíku se časem nerovnoměrně opotřebovává. Aby se kvalita hoblování opět zlepšila, musí se spodek vyhladit. Za tím účelem nalepte kus brusného pásu na zcela hladkou podložku a pohybujte hoblíkem mnohokrát tam a sem, až již nebudou žádné nerovnosti vidět.

Přebrušování nožů do hoblíků je nejlépe provádět na zcela rovném brusném kotouči: Nastavte vrtačku na nejvyšší otáčky, tím se navíc stabilizuje ohebný talíř. Nůž do hoblíku přitom občas chlaďte ve studené vodě, příliš dlouho nebruste a příliš nepřitlačujte, aby se ocel nevyžíhala.

Aby pilové listy trvale bez problémů klouzaly dřevem, měly by být vždy čisté: Odstraňujte tedy lihem zbytky pryskyřice z pilových listů a opatrně pilový list naolejujte – to chrání povrch kovu před korozí.

Pamatujte si: nepoužívejte příliš mnoho oleje, aby se při řezání na dřevě neobjevovaly skvrny.

I pilové listy ručních pil (neplatí pro pilové listy se zuby, osazenými tvrdokovovými plátky) byste měli čas od času přiostřit: Upněte pilový list mezi dvě prkna a opatrně jej připilujte trojhranným pilníkem přesně ve směru dosavadního ostření (ozubení sledujte lupou).

Zbytky dřeva lze zase z drobných břitů rašplí a pilníků vykartáčovat jemným drátěným kartáčem, nejlépe mosazným.

Uvolněná topůrka kladiv představují nebezpečí, protože kovová hlava kladiva může při intenzivním tlučení odlétnout. Aby bylo topůrko pevně usazeno, vytáhněte je a nařízněte je jemnou pilkou. Pak znovu nasaďte hlavu kladiva na topůrko a zatlučte do zářezu v čelní ploše kovový klínek. Tím se dřevo rozepře a hlava kladiva pevně sedí.

Pomocníci ve sprejích

Od obyčejného kontaktního spreje až po speciální maziva – čistící ochranné a údržbové spreje pomáhají při čištění strojů a nástrojů a zároveň je chrání před korozí a opotřebením.

  • Kámen na obtahování
  • Drátěný kartáč
  • Trojhranný pilník
  • Grafitový prášek
  • Hadry a houby
  • Čistící ochranné a údržbové spreje
  • Čistící prostředky
  • Brusný papír
  • Líh