Stavba přístřešku

Přístřešek je znamenitým místem pro parkování vašeho auta: Poskytuje dostatek místa a zároveň ochranu před povětrnostními vlivy, jako jsou kroupy, sníh, vítr a slunce. Tyto přístavky na vlastním pozemku zpravidla vyžadují povolení stavebního úřadu. Pokud máte vše právně vyjasněno, můžete začít budovat. Se stavebnicí přístřešku je zpravidla za jeden až dva pracovní dny hotovo – měl by vám však asistovat alespoň jeden pomocník.

 

Potřebujete podporu při montážních pracích nebo při instalaci? Odborný personál u nás v BAUHAUS společně s vámi váš záměr naplánuje a poté jej provede ve spolupráci s vybranými regionálními řemeslnými provozovnami – za pevnou cenu. Vedle montáže výrobků zakoupených u nás v BAUHAUS vám může odborný personál BAUHAUS a koordinátoři řemeslníků poskytnout kompetentní podporu také při dalších pracích týkajících se přestavby, renovace a instalace. I pokud byste chtěli využít asistenci pouze u části montáže, my v BAUHAUS vám ochotně poradíme.

Mohlo by vás zajímat: Montážní servis BAUHAUS


Návod

1. Vydláždění vjezdu

Se správnou technikou a správným materiálem můžete příjezdovou cestu snadno vydláždit sami. Pro dosažení nejlepších výsledků dláždění je alfou a omegou podklad. Pro sjízdné vjezdy musíte založit tři nosné vrstvy: Mrazuvzdornou vrstvu (cca 30 cm) z udusaného štěrku nebo mrazuvzdorného drobného štěrku; nosnou vrstvu (30 cm) ze zvibrovaného a udusaného drobného štěrku; vrstvu písku nebo drtě (3–5 cm) jako lože, do kterého se nakonec pokládají dlaždice.

V uvedeném příkladu byly pokládány betonové dlaždice různých velikostí a v divoké vazbě. Úhlové tvárnice v betonovém loži tvoří ohraničení k sousednímu pozemku. Do zabetonovaných kotev sloupků ve tvaru H se později uchytí sloupky přístřešku.

Obecné informace k tématu dláždění a základů najdete v dalších Rádcích BAUHAUS.

Mohlo by vás zajímat: Zahrada a volný čas

Mohlo by vás zajímat: Zhotovení základů

2. Smontování přístřešku

Pokud je dlážděná plocha připravena, začněte s montáží stavebnice přístřešku (v daném případě dodržuje individuální návod výrobce). Začněte se sloupky u domovní zdi: Osaďte sloupky do kotev sloupků ve tvaru H, přesně je vyrovnejte a zafixujte vruty se šestihrannou hlavou.

Pozor: Vždy předvrtejte otvory – i otvory pro upevnění sedlových nosníků, vzpěrných trámů a čelních prken.

Pozor: Vždy předvrtejte otvory – i otvory pro upevnění sedlových nosníků, vzpěrných trámů a čelních prken.
Postupně tak namontujte všechny další nosníky. Dbejte na to, aby byly přesně vertikálně vyrovnány a měly stejnou délku (jednotlivé sloupky příp. zkraťte).

 

Pokud je dlážděná plocha připravena, začněte s montáží stavebnice přístřešku (v daném případě dodržuje individuální návod výrobce). Začněte se sloupky u domovní zdi: Osaďte sloupky do kotev sloupků ve tvaru H, přesně je vyrovnejte a zafixujte vruty se šestihrannou hlavou.

Pozor: Vždy předvrtejte otvory – i otvory pro upevnění sedlových nosníků, vzpěrných trámů a čelních prken.

Celou konstrukci přístřešku stabilizujte dodatečně tím, že na volně stojící straně na sloupcích a sedlových nosnících pomocí vrutů do dřeva zafixujete tak zvané vzpěrné trámy.

 

Nyní můžete postupně pokládat vaznice a sešroubovat je se základní konstrukcí. Sedlové nosníky jsou v uvedeném příkladu již z výrobního závodu opatřeny odpovídajícími úhlovými spojkami.

Před pokrýváním střechy přístřešku připevněte čelní prkna na obou krátkých stranách a na volně stojící dlouhé straně. Čelní prkna musíte v případě potřeby vhodně přiříznout – nejlépe ruční kotoučovou pilou.

 

3. Pokrývání střechy přístřešku

Nakonec pokryjte střechu – v uvedeném příkladu nerozbitným a vůči UV světlu odolným hliníkovým trapézovým plechem, který zafixujete k vaznicím samořeznými šrouby s těsněním.

Napojení na stěnu musí být nepropustné: Zde použijte speciální profily pro napojení na stěnu a speciálním silikonem (vhodným pro venkovní použití) utěsněte všechna napojení směrem k domu tak, aby se do žádné spáry mezi přístřeškem a stěnou nemohla dostat voda.

Tip

Dešťový žlab

V závislosti na stavebnici přístřešku musíte instalovat dešťový žlab pro odvádění vody. V uvedeném příkladu je použitý truhlíkový žlab z plastu, který se pokládá mezi dvě vaznice. Vaznice mají v oblasti žlabu drážky pro uchycení. Aby padající listí neucpávalo odtok, umístěte do hrdla závěsu žlabu ochrannou mřížku proti listí.

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Příp. vyrovnávací trámky, ve tvaru klínu
 • Tužka
 • Stavebnice přístřešku vč. montážního příslušenství (vruty se šestihrannou hlavou, šrouby se šestihrannou hlavou, vruty do dřeva, matice, podložky, kotvy na vysoké zatížení, úhlové spojky)
 • Střešní krytina (např. hliníkový trapézový plech) vč. upevňovacího materiálu a výplní profilů
 • Kotvy sloupků ve tvaru H, pozinkované
 • Ruční kotoučová pila
 • Žebřík
 • Otevřené klíče/očkové klíče
 • Silikon, vhodný k použití venku vč. kartušové pistole
 • Sada nástrčných klíčů
 • Profily pro napojení na stěnu podle potřeby vč. upevňovacího materiálu
 • Vodováha
 • Skládací metr/měřicí pásmo

Podle okolností daných montáží jsou možnosti upevnění omezeny nebo se musí prověřit individuálně.

Galerie

Základní kostra přístřešku pro auto se skládá z jednotlivých dřevěných sloupků, které musí být přesně vyrovnány do jedné výšky, musí být kolmé a přišroubované do stabilních kotev sloupků ve tvaru H.

Pro uchycení vaznic jsou sedlové nosníky osazeny již z výrobního závodu úhlovými spojkami.

Vaznice se pokládají postupně na boční sedlové nosníky a přišroubují se k úhlovým spojkám.

Střechu tvoří hliníkový trapézový plech. Zcela vpředu a zcela vzadu upevněte navíc mezi střešní krytinu a vaznici výplň profilů.