Svou nepřehlédnutelností přiláká ne jeden pohled. Slunečnice okouzlila zahrádkáře po celém světě krásou i užitečností. Tyto květiny dodají vaší zahradě nejen půvab, potěší i řadou výhod. Vynikají snadnou výsadbou, nenáročností a širokými možnostmi využití. Slunečnice tak nabídnou nejen estetický, ale i praktický užitek. Pojďte s námi o slunečnicích zjistit více!

Kde se vzala a čím je slunečnice zajímavá?

Slunečnice, též Helianthus annuus, je kvetoucí trvalka ze Severní a Jižní Ameriky. Zde byly tyto květiny, řadící se mezi tzv. olejniny, pěstované již před tisíci lety jako zdroj živin a zdravých tuků. Podobně jako brambory se i slunečnice rozšířily do Evropy až po objevu Ameriky v 15. století.

Zajímavé jsou i vzrůstem a velikostí květenství. Některé odrůdy slunečnic dosahují výšky až 3 metry, přičemž květy mívají průměr i 30 centimetrů. Řadí se tak mezi největší květiny na světě.

SlunečniceSlunečnice

Slunečnice, aneb sluneční tanečnice

Slyšeli jste někdy o fototropismu? Jedná se o jev, díky kterému se slunečnice otáčejí za sluncem a sbírají energii během celého dne. Mladé rostlinky svá poupata otáčí od východu na západ, zatímco vzrostlé květiny směřují spíše k východu.

Slunečnice je tak trochu samorost

Slunečnice vyžadují slunné a teplé stanoviště a denně alespoň 6 hodin přímého slunce. Půda by měla být dobře odvodněná. Tyto květiny zvládají mnohem lépe sucho než přemokření. A jak tedy na sázení slunečnice? 

  1. Výsadba probíhá na jaře – ideálně duben až květen. Semena slunečnice rozsejte ve vzdálenosti asi 5-10 cm od sebe do hloubky cca 3 cm, nejlépe do řádků.
  2. Pravidelná zálivka je sice důležitá, nicméně v tomto případě je méně více. Slunečnice umí s vodou velmi dobře hospodařit. Uchovávají si ji i ve svých stoncích, odkud ji poté čerpají.
  3. Přihnojení je vhodné u pěstování slunečnice na květ. Obecně se doporučuje používat hnojivo bohaté na fosfor, které napomáhá tvorbě silných stonků a bohatých květů.

Sklizeň slunečnice a její využití

Doba sklizně závisí na odrůdě a také účelu pěstování. Pokud pěstujete slunečnice pro radost z krásy květů, sklízet můžete při plném rozkvětu. Jestliže je však budete pěstovat pro užitek ze semen, sklizeň se provádí po odkvětu. Zralost semen poznáte podle slupky. Ta by měla být tvrdá a dle odrůdy černá, bílá či žíhaná. A jaké využití slunečnicová semínka nabízejí?

  • Ochutnejte je. Semínka jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Navíc mají jemně oříškové aroma. Můžete je konzumovat syrová i pražená. A chutnat budou i osazenstvu vaší zahrady. Slunečnice je pro ptactvo pochoutkou.
  • Využijte je v kuchyni. Semínka nabízejí nekonečno možností. Stálice domácností, slunečnicový olej, se získává lisováním semen a využijete ho při vaření i pečení. Ze semínek se vyrábí také slunečnicová mouka a peče se výborný slunečnicový chléb. Obohatit nimi můžete také pečené dezerty, saláty či polévky.
  • Podzimní dekorace – kytice slunečnic vydrží velmi dlouhou dobu a na vašem jídelním stole či zápraží se bude vyjímat. S květy můžete ozdobit také například věnce na dveře a vytvořit tak efektní dekoraci.

Ať už se tedy rozhodnete pěstovat slunečnice pro krásu květů nebo využití jejich semen, s jejich umístěním ve vaší zahradě jistě nešlápnete vedle.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["78302305","27425116","27424274","27396683","21704303"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":361}}
{"vsf-page-link":{"page-id":363}}