Sedací souprava z palet

Tuto stylovou pohovku s velkou sedací plochou a praktickými loketními opěrkami si snadno vyrobíte úplně sami. Základním materiálem této pohodlné oázy odpočinku jsou palety (standardní rozměr 80 x 120 x 14,4 cm) z hrubě řezaného dřeva. Před zahájením prací musíte palety nejdříve obrousit dohladka a případně z nich odstranit překážející hřebíky. Po těchto přípravách lze v několika málo krocích z šesti palet sešroubovat sedačku, která přímo vybízí k usazení. Sedačku lze navíc díky kolečkům snadno přemisťovat.

Jak na přípravu palet? To se dozvíte v článku: Výroba nábytku z palet


Návod

1. Výroba sedací plochy a opěradel

Po dokončení příslušných přípravných prací položte dvě palety jejich úzkými stranami na sebe tak, aby všechna prkna na horní straně probíhala stejným směrem. Palety spojte pomocí plochých spojovníků – vzadu uprostřed i dole na obou prostředních blocích.

 

Opěrky zad a loketní opěrky nařežte ze zbývajících čtyř palet pomocí ruční kotoučové pily tak, aby výsledkem byly čtyři výřezy ve tvaru písmene „L“ (na vyobrazeném příklad je každý široký 14,5 centimetrů).

Pozor: Z kratších stran výřezů vzniknou pravá a levá loketní opěrka – odpovídajícím způsobem nařežte zrcadlově dvě palety.

Dva stejné výřezy nyní vždy sešroubujte šikmo v rozích, mezi špalky a prkny. Tyto prvky poté položte vhodným způsobem vpravo a vlevo na spodní rovinu palety (jako pravou a levou loketní opěrku a opěrku zad) a díly k sobě přišroubujte rovněž šikmo seshora.

Alternativní způsob montáže: Vyvrtejte kolmé otvory, vždy s bočním odstupem pět centimetrů, zcela skrz každý rohový blok prvků ve tvaru „L“ i zhruba do poloviny třech příslušných rohů základové palety. Nyní pomocí dlouhých šroubů spojte základnu s oběma prvními paletami ve tvaru „L“

2. Aplikujte lazuru a namontujte kolečka

Nakonec kostru pohovky ošetřete lazurou – barevnou nebo bezbarvou, zcela podle vašeho vkusu. K pohovce připevněte také šest otočných koleček (na každý rohový blok na spodní straně), která vždy přišroubujte přesně uprostřed (příp. použijte podložky). Díky tomu je později možné pohovku snadno přesunovat.

Tip

Výroba polstrování na sedáky a opěradla

Sami si můžete snadno vyrobit i polstrování na sedáky a opěradla: Změřte všechny plochy a odpovídajícím způsobem vhodně nařezané molitanové polstry (nechejte si je nařezat v BAUHAUS Odborném centru) položte na vybranou látku. Vhodně nařezanou desku z hobry nyní umístěte tak, aby lícovala s polštářem. Polštář nyní pevně obalte látkou a pomocí sešívačky jej připevněte k desce. Stejným způsobem vyrobte všechna ostatní polstrování na sedáky a opěradla pro vaši svépomocí vyrobenou pohovku z palet.

Alternativně můžete upravit i vyřazené polstry a polštáře ze staré pohovky: Jednoduše je potáhněte novou látkou a práce je hotová!

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Pásová bruska
 • Europaleta, 6 kusů
 • Plochý spojovník, 4 kusy
 • Ruční kotoučová pila
 • Lazura na dřevo
 • Nábytková otáčecí kolečka (6 kusů s aretací) a příp. podložky
 • Štětec (pro natírání lazury - ochrany dřeva)
 • Šrouby, 4,0 x 35 mm
 • Šrouby, 6,0 x 80 mm
 • Ochranné brýle, rukavice, maska