Zahradní jezírko pro mnohé z nás představuje zejména estetický prvek zahrady. Správa a údržba jezírka ale není sama sebou. Obzvláště tehdy, objeví-li se některé z obtíží. Ekosystém jezírka je křehký a vyžaduje pravidelnou péči. Jaké problémy zahradních jezírek vás mohou potkat, a jak se s nimi vypořádat? Jak se využívá jezírková chemie? Nejen s tímto vám poradíme.

Zelená voda? Zbavte se jí efektivně

Kvalita vody je při péči o zahradní jezírka prioritou i indikátorem celkového zdraví jejího mikrobiomu. Problém s přemírou řas obvykle souvisí právě s nerovnováhou v ekosystému jezírka. Díky celé řadě produktů jezírkové chemie zvládnete péči o jezírko i vy sami.

Okamžitým řešením je aplikace přípravku Vločka – jezírka a péče Na řasy – systém. Dlouhodobým řešením je poté pravidelné čištění a odstranění přerostlé vegetace. Nezapomeňte ani na filtrační systém a UV lampu.

Zakalená voda v jezírku značí počínající problém

Přebytek organické hmoty či rozvíření usazenin rybami může vést k zakalení vody. První pomocí je v tomto případě odstranění nečistot a bahna ze dna. I v tomto případě je vhodné vodu ošetřit přípravkem na řasy a vločkovačem. Vysrážené vločky kalu následně odsajte. Pokud dáváte přednost šetrnějšímu a přirozenějšímu řešení, můžete použít přípravek Baenzy – start a Baenzy – sezóna, který obsahuje vybrané druhy bakterií a enzymů a slouží k rozkladu organické hmoty.

A co teplota zahradního jezírka? Je důležitá? Rozhodně ano. V nadmíru teplé vodě se daří nejen řasám, ale i vodním parazitům. Překvapit vás tak mohou například sinice. Stínící rostliny do jezírka však pomohou optimální teplotu udržet.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky jez\u00edrkov\u00e9 chemie","products":["27204704","22740461","22747754","27203127","22740489","22740443","22748517","22747718","22747921","22730666"]}}

Vláknitá řasa musí pryč!

V menší míře je vlákntá řasa v pořádku, ale při přemnožení se stane problémem vyžadujícím razantní řešení. Zelená vláknitá řasa vzniká přemnožením živin. Projevuje se hustým porostem na dně či stěnách jezírka. Do vznosu se mohou dostávat odumřelé části, což vede k eutrofizaci vody. Zhorší se její kvalita, klesne koncentrace kyslíku a dochází k potlačení ostatní vegetace v jezírku.

Akutní pomocí je jezírková chemie proti řasám, např. přípravek Na řasy – kontakt. Dlouhodobé řešení a zároveň prevenci poskytne použití přípravků Baenzy, sorbent Fosfosorb či prostředek péče o jezírka Na dusičnany. Tyto principy lze aplikovat prakticky při jakémkoliv problému se zelenající a kalnou vodou.

Co dělat při objevení pěny na hladině? 

Pěna na hladině zahradního jezírka může vznikat přemnožením organických látek a jejich tlením, kontaminací vody anebo dokonce třením ryb či jejich úhynem.

Úhyn ryb nastává nejčastěji v důsledku silného znečištění vody, anebo nízké hladiny kyslíku. Ten ovlivňuje nejen zdraví ryb, ale i celkovou rovnováhu v jezírku. Okysličení vody je tak stěžejní. Umístění fontány nebo vzduchových pump může koncentraci kyslíku zvýšit. Stejně důležité jsou také vodní rostliny a jejich optimální množství i rozmístění v jezírku. Ty rovněž přispívají k tvorbě kyslíku.

Řešením je obnovení biologické rovnováhy. Doporučujeme proto opět aplikaci přípravku proti řasám, který rovněž zajistí obohacení kyslíkem. Následně vodu ošetřete prostředkem pro péči o jezírka Baenzy – sezóna. Ten nastartuje obnovu rovnováhy v jezírku a odstraní zbylé kontaminanty vody.  

Alkalita, tvrdost nebo nesprávné pH: Co s nimi?

Alkalita vody má přímý vliv na hodnoty pH vody. Tvrdost i alkalitu lze měřit testery. Řešením vysoké tvrdosti vody je změkčovač. Vysokou alkalitu vyřeší přípravek pH Mínus. Pokud jsou hodnoty v obou případech nižší, poslouží přípravek Na stabilitu.

Pravidelné testování pH je rovněž nezbytné, jelikož ovlivňuje všechny procesy v jezírku. Optimální pH jezírkové vody má vliv nejen na vodní flóru, ale i faunu a kompletní ekosystém.

Změny v hodnotě pH nastávají obvykle při trvalejších deštích či instalaci nových minerálů a kamenů do jezírka. Volte proto vždy chemicky neutrální estetické prvky.

V zahradním jezírku by se mělo pH vody pohybovat mezi 6-8, ideálně na hodnotě 7. Zjistíte-li nižší či naopak vyšší hodnoty, je na místě rychlý zásah. Dle problému sáhněte po pH Plus nebo pH Mínus.

Jezírková chemie Vodnář vám pomůže s jakýmkoli problémem v souvislosti s jezírkem. Pamatujte, že zásadní je včasná reakce a zhodnocení situace. Poté stačí zvolit vhodný produkt a dopřát zahradnímu jezírku péči, kterou potřebuje.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["21229532","20759887","22748094","22272362","20279747","20095253","21230686","22588306"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":541}}
{"vsf-page-link":{"page-id":459}}