Práce, ať už na zahradě, v domě při rekonstrukci, anebo třeba dílně, přináší všem kutilům velkou radost. Kromě toho, že je skvělých způsobem, jak se efektivně odreagovat, nabízí také řadu dalších výhod. Manuální zručnost se zkrátka vždy hodí. Mnohdy si však při našich projektech neuvědomujeme, že může také skrývat různá rizika. Bezpečnost práce je tak pojem, který má své místo i v domácím kutilství. Podívejme se na něj zblízka.

Obeznámení s postupy

Než se příště pustíte do svého dalšího projektu, vzpomeňte si na tuto radu. Nejste-li si jistí přesným postupem práce či použitím konkrétního nářadí, nespěchejte a raději si o daném typu práce něco načtěte. Internet, včetně našeho BAUHAUS blogu, se hemží postupy, kroky a tipy ke všemu, co vás jen napadne. Pečlivé porozumění dané činnosti je nejjednodušší a zároveň jedna z nejefektivnějších rad pro bezpečnou práci.

Vzdělávejte se v daných oblastech a oborech. Naučíte se tak zavčasu identifikovat, minimalizovat rizika a správně zacházet s potenciálně nebezpečnými látkami či přístroji. Typickým příkladem může být například práce s motorovou pilou, řezání dříví na cirkulárce či řezbářství a využití domácího soustruhu. Všechny tyto činnosti vyžadující maximální obezřetnost, stejně jako obeznámení s možnými riziky.

Pracovní oděvy a ochranné pomůcky na 1. místě

Nastudování teorie je jedna z velice zásadních věcí. Neméně podstatné je však také vhodně zvolené vybavení pro práci. A to včetně pracovních oděvů a nejrůznějších ochranných pomůcek. Jejich používání je zásadní pro prevenci úrazů. Patří sem zejména:

 

Stejně zásadní jsou i pracovní oděvy. Ty jsou navíc šité tak, aby pohyb při práci neomezovaly, ba právě naopak. Ať už se jedná o montérky, nejrůznější pracovní košile a blůzy či pracovní rukavice. Každý kousek pracovního oděvu by měl být komfortní, přesto však funkční a praktický. 

Samostatnou kapitolou je poté pracovní obuv. Zde není radno dělat kompromisy. Obuv je obvykle vyztužená, šitá z vysoce kvalitních materiálů, a to z mnoha racionálních důvodů. Zkrátka a jednoduše – pracovní obuv ochrání nohu i při zcela mimořádných situacích a rozhodně se ji vyplatí používat.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edreje z nab\u00eddky ochrann\u00fdch pom\u016fcek","products":["21653159","25870288","16107048","22100764","21370102","21370351","21653715","20155245","24434469"]}}

Je důležité znát limity

Tato zásada se dá aplikovat jednak na nás samotné, tak na nářadí a stroje, které při práci využíváme. Zbytečně přeceňovat své síly se často nevyplácí. V lepším případě nás dožene únava, v tom horším si naopak my samotní uženeme nepříjemný úraz. Zároveň bychom však měli mít na paměti, že i stroje mají své dané parametry. Ať už jde o výkon, rychlost otáček apod., tyto vlastnosti je potřeba brát v úvahu a práci jim přizpůsobit.

Připravenost není nikdy na škodu

Jsou situace, kdy ani při nejlepší vůli nehodě nezabráníme. Vnější vlivy, špatné počasí či cizí zavinění, jsou faktory, které lze ovlivnit jen těžko. Jestliže se tak stane, základní radou je zachovat klid. I proto je bezpečnost práce skutečně stěžejní za každých okolností.

A jak může taková připravenost vypadat? Osvojte si základy první pomoci. Noste s sebou tzv. KPZ, aneb krabičku poslední záchrany. Najdete v ní nejrůznější drobné, ale praktické pomůcky, které vás z často svízelných situací dostanou. Připravenost, koneckonců, spočívá také v tom, že si ve své dílně či na cestách vyhradíte prostor na malou lékárničku se základním vybavením.

A nakonec – heslo “bezpečnost především” platí při domácím kutilství minimálně dvojnásob. Myslete na ni!

{"vsf-page-link":{"page-id":535}}
{"vsf-page-link":{"page-id":476}}