Výroba psacího stolu z palet

Pořádek je základ! Do tohoto svépomocí vyrobeného unikátního psacího stolu ze dvou palet můžete uložit psací potřeby, kancelářské sponky a mnohé další. Dva šuplíky vám pak poskytnou další prostor pro uložení různých dalších předmětů. Dvě výškově nastavitelné dřevěné kozy slouží jako nohy psacího stolu, které lze rozestavit v požadované vzdálenosti a přišroubovat k nim desku stolu.

Jako deska psacího stolu slouží broušená, ale jinak neopracovaná paleta. Návod na další nezbytné přípravné práce naleznete v BAUHAUS Rádci: Výroba nábytku z palet.

na Rádce: Výroba nábytku z palet


Návod

1. Výroba nástavce na stůl

Pro výrobu nástavce rozřežte pomocí přímočaré nebo ruční kotoučové pily druhou paletu z obou stran podél prostředního prkna. Vyřezaný kus otočte o 90 stupňů – takto se poté prvek usadí na základní desku.

Do obou prken na předních stranách vyřežte libovolné otvory. Nebo buďte kreativní a do dřevěných desek vyvrtejte malé otvory. Vpředu vyvrtané otvory mohou sloužit jako vodorovné držáky na tužky Skrz otvory na zadní straně můžete vést kabely nenápadně za psacím stolem.

Hrany vyřezaných míst zaoblete pomocí smirkového papíru a poté prvek postavte na zadní okraj základní desky. Poté šikmo seshora sešroubujte rohy držáku na tužky a základní desky.

Jako speciální doplněk na zadní stranu držáku na tužky přišroubujte zásuvkovou lištu!

2. Výroba plochy psacího stolu

Nyní prvek sestávající z desky psacího stolu a držáku na tužky položte na připravené kozy. Základní deska by měla mít na obou stranách stejný přesah. Dbejte také na to, aby mezi dřevěnými podstavci zůstal dostatek místa pro vaše nohy. Pracovní výšku snadno zjistíte tím, že se ke stolu zkusíte posadit!

Nařezanou skleněnou desku se zaoblenými rohy jednoduše položte na čtyři gumové podložky (tyto gumové podložky umístěte do rohů).

Pozor: Desku z plexiskla můžete dokonce provrtat a poté jednoduše přišroubovat. Jakým způsobem můžete vrtat otvory v různých materiálech se dozvíte v odborných centrech BAUHAUS.

3. Výroba šuplíků

Nejdříve změřte otvory pro šuplíky psacího stolu na přední straně a ze zbylého paletového dřeva poté nařežte čela, boční a zadní stěny. Uprostřed každého čela šuplíku dále nakreslete dva body a přišroubujte kovové úchytky. Všechny části nyní spojte pomocí šroubů (další možnosti: lepení nebo přibití hřebíky). Jako dna šuplíků poslouží přesně nařezané desky z překližky nebo desky s hladkou hranou, protože je lze snadněji vytáhnout a zasunout, tyto desky pak jednoduše přibijte hřebíky.

Pozor: První navrtané čelo šuplíku použijte jako šablonu pro všechna další čela: Jednoduše přiložte navrtané prkno přesně na další exemplář a obě prkna pak provrtejte. Ušetříte si tak opakované zakreslování!

Nakonec psací stůl ošetřete lazurou – barevnou nebo bezbarvou, zcela podle vašeho vkusu.

Tip

Volba správné zrnitosti

Volba brusného prostředku závisí na materiálu obrobku a případně tak na velikosti broušené plochy. Prosté brusné papíry s korundem jsou vhodné zejména pro broušení měkkých materiálů jako dřevo nebo menších kovových ploch. Kvalitní brusná rouna zasazená do umělé pryskyřice jsou podstatně tvrdší.

Stupeň zrnitosti je vždy uveden na zadní straně brusného prostředku. Hrubá zrnitost (index 80 a méně) zajišťuje vysokou úroveň obrušování materiálů a zanechává hrubší povrch. Ke zbrušování laků se používá například papír se zrnitostí 100. Pro dílčí a finální broušení dřeva používejte nejlépe papír se zrnitostí 120 až 180, pro finální broušení lakovaných povrchů je pak správnou volbou zrnitost 220 a vyšší.

Obecně platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tím jemnější je daný brusný prostředek.

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Pásová bruska
 • Europaleta, 2 kusy, 80 x 120 x 14,4 cm
 • Plochý spojovník, 3 kusy
 • Gumové podložky
 • Deska ze skla nebo plexiskla, 80 x 120 cm
 • Dřevěné skládací kozy, 2 kusy
 • Lazura na dřevo
 • Kovové úchytky, 2 kusy
 • Štětec (pro natírání lazury - ochrany dřeva)
 • Smirkový papír (zrnitost 40, 60 nebo 100)
 • Šrouby, 4,0 x 35 mm, cca 50 kusů
 • Šrouby, 6,0 x 80 mm, cca 50 kusů
 • Ochranné brýle, rukavice, maska
 • Deska z překližky nebo prkna s hladkou hranou (jako dno šuplíků)
 • příp. zásuvková lišta, s možností přišroubování
 • Přímočará nebo ruční kotoučová pila