Příchodu zahradní sezóny předchází řada příprav. A předpěstování rostlin je rozhodně jednou z nich. Zejména některé typy rostlin, jako jsou letničky či dvouletky, tento přípravný proces ocení. Proč? Předpěstování rostlin je klíčovým krokem k dosažení zdravých a silných sazenic. Jak tedy na předpěstování letniček a dvouletek a jaké odrůdy rostlin zvolit? Následující průvodce vám vše krok po kroku prozradí.

Vše začíná výběrem semínek

Předpěstování květinPředpěstování květin

Letničky a dvouletky je zapotřebí pečlivě vybírat. Zaměřte se na taková semena rostlin a odrůdy letniček, které odpovídají podnebí ve vaší oblasti a zejména podmínkám, které na své zahradě máte. Popisy na obalu semínek květin vám poskytnou klíčové informace o jejich potřebách. Najdete tam především to, zda ona odrůda vyžaduje přímé slunce, stín či polostín anebo, jak častá by měla být zálivka.

Výsadba vyžaduje správné načasování

I zde může poradit zadní strana obalu semínek, kde je ideální doba k výsadbě obvykle uvedená. Většina letniček a dvouletek se však předpěstovává několik týdnů před posledními předpokládanými přízemními mrazy. Díky tomu mají mladé sazenice dostatek času na zesílení a po jejich přesunu ven se nemusíte obávat nechtěných ztrát. Vyplatí se tak sledovat předpovědi počasí a výsadbu semínek pečlivě naplánovat. 

Předpěstování letniček a základní pravidla

Předpěstováním lze dosáhnout odolnějších a zdravějších rostlin. Sazenice letniček a dvouletek mají více času k nabírání a zároveň uchování všech potřebných živin na hlavní sezónu. Mezi nejoblíbenější letničky do truhlíků a dvouletky k předpěstování se řadí:

LetničkyLetničky
  • Gazánie
  • Třapatka nachová
  • Divizna velkokvětá
  • Sluncovka kalifornská
  • Pelargónie páskatá
  • Begónie
  • Petunie
  • Karafiáty a mnoho dalších… 

1. Zvolte kvalitní pěstební nádoby a substrát

Pro předpěstování letniček je nezbytně důležitá kvalitní půda. I zde se řídíme potřebami jednotlivých odrůd. Pro ideální podmínky ke klíčení semínek je vhodné zvolit výsevní substrát, jež všechny důležité živiny obsahuje. Případně lze využít směs zahradní půdy a rašeliny. Praktické jsou též rašelinové tablety.

Neméně důležité jsou také pěstební nádoby. Ať už zvolíte truhlíky, předpěstovací květináče anebo minipařeniště a pěstební misky, zásadní je prostor. Sazenice potřebují místo jednak pro růst do výšky, ale zejména pro kořenový systém rostlin.

2. Zálivka a optimální osvětlení

Dbejte na pravidelné zalévání, ale vyhýbejte se přemokření substrátu. Poskytněte sazenicím dostatečné množství světla. Jestliže se do předpěstování pouštíte již začátkem jara, pravděpodobně nebudete mít k dispozici dostatek přirozeného slunečního světla. Se zajištěním ideálních podmínek k růstu tak může pomoci umělé osvětlení. Nejjednodušší volbou je UV světlo, pod nímž budou sazeničky růst jedna báseň.

3. Teplota a vlhkost vzduchu jsou klíčové

Stálá teplota je alfa i omega procesu předpěstování. V kombinaci se správnou vlhkostí zajišťuje zdravý a optimálně rychlý růst sazenic. Doporučuje se tak využívat domácího prostředí s pokojovou teplotou, anebo venkovního pařeniště či skleníku. Zde budou mladé sazenice chráněné před výkyvy teplot i povětrnostními vlivy až do svého zesílení.

Přesun ven by měl být postupný

Jestliže se vám při předpěstování zadařilo, můžete se těšit na krásné silné sazenice vašich oblíbených letniček. Než je však přenesete do venkovního prostředí, dejte jim čas si zvyknout. Postupně je vystavujte slunci, čerstvému vzduchu a venkovní teplotě. Rostliny jsou mladé a při okamžitém a nárazovém přesunutí ven, by mohly zažít šok.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["25036725","25599990","27413397","27413388","76262500","25161618","25779774","25087848"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":303}}
{"vsf-page-link":{"page-id":459}}