Než se nadějeme jaro je opět tady. Nemůžete se ho dočkat stejně jako vaše zahrada? Rozumíme vám! Zahradničení je zkrátka balzámem na duši. Nová zahradní sezóna však vyžaduje řádnou přípravu a ta se týká zejména veškerého zahradní nářadí a vybavení. Připravte se na sezónu zavčas. S těmito několika kroky to zvládnete raz dva. Pusťme se do toho!

1. Očištění nářadí i nástrojů je základ

Abyste mohli do nové sezóny vkročit připravení, prvním krokem je důkladné očištění všech zahradních strojů a nářadí. Odstraňte zbytky hlíny, trávy, kořínků či jiných nečistot, které jste nestihly odstranit ještě před jejich uskladněním. Obzvláště zahradnické nůžky mohou být znečištěné smolou a lepkavými šťávami z větví stromů. Nářadí omyjte a zbavte případné rzi. Právě koroze kovů je u zahradního nářadí velkým problémem. Očištění nástrojů nejen prodlužuje jejich životnost, ale také zabraňuje přenosu chorob mezi rostlinami.

2. Vezměte si do parády ostří

Zaostřete na ostří všech zahradních nástrojů jako jsou nůžky, srpy, motyky, sekery apod. Ostrost nástroje zjednodušují práci a minimalizují poškození rostlin. V případě jarního zastřihování rostlin či dřevin je čistota řezu zásadním faktorem. Ovlivňuje rychlou regeneraci rostlin a prevenci vzniku nejrůznějších chorob. Ostření lze provést doma brouskem či u profesionála.

3. Kontrola a údržba elektrického nářadí a strojů

Svou péči před zahájením sezóny potřebují také všechny elektrické, akumulátorové i motorové stroje. Zaměřte se proto také na sekačky, křovinořezy nebo řetězové pily. Důležitá je zejména kontrola zdroje – tedy např. akumulátoru u aku nářadí. U nářadí se spalovacím motorem zkontrolujte též hladinu oleje, stav palivových filtrů a proveďte nutnou údržbu dle požadavků stroje.

4. Dřevěné rukojeti a násady potřebují péči

Dřevěné rukojeti a násady na nářadí ztrácejí s časem a opotřebením nejen svůj vzhled, ale zejména pevnost a odolnost. Před zahájením zahradních prací je tak vhodné provést i jejich údržbu. Rukojeti a násady očistěte od nečistot. Případné nerovnosti vyhlaďte pomocí brusného papíru. Rukojeti musí být zcela hladké, aby při práci nedocházelo ke štípání dřeva a zadírání nepříjemných třísek. Nanesení ochranného oleje či vosku pomáhá chránit před praskáním dřeva, pronikáním vlhkosti i vzniku plísní. Jestliže tedy vaše násada na hrábě, krumpáč, lopatu, rýč či topůrko na sekeru volají po menší renovaci, dopřejte jim jí.

5. Organizace, aneb vše má své místo

Stále ještě nemáte zahradní domek na nářadí? Optimální skladování zahradního nářadí i strojů má nemalý vliv na jejich životnost. Výhodou je nejen ochrana nástrojů před povětrnostními vlivy, ale také jejich organizace. Domek vybavte regály, organizéry na zeď a závěsnými háky. Zavěste nástroje, které lze zavěsit. Do regálů zase přehledně vyskládejte vše, co vyžaduje organizovanost a dobrou dostupnost.
    
A je to! S těmito jednoduchými kroky budete na zahradní sezónu spolehlivě připraveni. Teď už stačí vyčkat na první teplejší dny a pustit se do práce.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["25665730","21055852","21439535","21309902","27666368","25517910"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":495}}
{"vsf-page-link":{"page-id":515}}