Pokojové rostliny jsou ozdobou interiéru. Ve většině případů jsou poměrně houževnaté, avšak i přesto se někdy mohou setkat s nezvanými hosty. Jestli jste četli 1. část článku o škůdcích pokojových rostlin, víte, že se je nevyplácí podcenit. Dnes zaměříme pozornost na další 4 nejčastější škůdce – smutnice, svilušky, plíseň rostlin a hnilobu substrátu. Pojďte s námi zjistit, jak na hubení škůdců pokojových rostlin účinně!

1. Smutnice

Smutnice se řadí mezi jedny z nejrozšířenějších hmyzích škůdců pokojových rostlin. Narozdíl od jiných druhů se dospělci neživí listy či stonky. Spíše nás obtěžují svým létáním. Škodí nám hlavně larvy.

SmutniceSmutnice
  • Vzhled: Smutnice jsou drobný okřídlený hmyz tmavě hnědé až černé barvy. Larvy žijí v substrátu, kde požírají kořínky a jinou organickou hmotu. Daří se jim hlavně v přemokřeném substrátu, u něhož pak organická hmota zahnívá.
  • Jak se zbavit smutnic? Pokud si všimnete, že kolem květináče a těsně nad hlínou smutnice létají, řešením jsou žluté lepové desky proti hmyzu. K likvidaci vajíček a larev jsou vhodné insekticidní přípravky, kterými rostlinu zalijete (Neem Azal). Využít můžete i parazitické hlístice. Oba způsoby jsou zcela přírodním řešením, jež si s larvami i vajíčky smutnic v půdě spolehlivě poradí. Důležité je rostliny nepřemokřovat. Často jsou smutnice problémem v zimě, kdy mají rostliny menší potřebu vody. Pozor si dejte pokud používáte okrasné keramické nebo plastové obaly. Hůře se odhaduje množství vody v obalu, a tak může snadno dojít k přelití.

2. Svilušky

Také svilušky jsou poměrně častým záškodníkem. Parazitují na šťávě z rostlin, vysilují ji a způsobují tak slabé kroucení či žloutnutí listů a oslabují růst rostlin. Jak ale taková sviluška vypadá?

SviluškySvilušky
  • Vzhled: Sviluška má drobné tělo s krátkými nožičkami. Řadí se do rodu roztočů. Zbarvení je obvykle světle hnědé s tmavými skvrnkami, může však být i krémové. Jejich přítomnost indikují jemné bílé pavučinky na listech či stoncích rostlin. I proto se sviluškám přezdívá “pavoučí roztoči”. Dalším dobrým poznávacím znakem je stříbřitý nebo bronzový nádech listů, na kterých sají.
  • Jak se zbavit svilušek? První pomoc je odstranění hmyzu z rostlin omytím listů slabým mýdlovým roztokem. Dále následuje dezinfekce substrátu a ochrana rostlin postřikem. Sáhnout můžete i po přírodních přípravcích s extrakty z bylin. Efektivním řešením jsou olejnaté přípravky nebo přípravky na bázi dekusátu sodného. Ty škůdce obalí a udusí.

3. Plíseň rostlin

Plíseň na rostlinách je postrachem všech pěstitelů. Rostliny napadá mnoho rodů a druhů hub, z nichž některé jsou specializované na konkrétní rostlinný druh a jiné napadnou téměř jakoukoli rostlinu. Dokáží napáchat velké škody i za krátkou dobu. Pokud máte podezření, že plíseň napadla i vaše “pokojovky”, s jejich ošetřením neotálejte.

Plíseň rostlinPlíseň rostlin
  • Vzhled: Plíseň se může jevit jako bílý až šedý poprašek či povlak s jemnými chloupky. Jiné druhy se projevují hnědými či žlutými skvrnami. Objevuje se nejčastěji na listech, najít ji však můžete i na stoncích rostlin. Na listech bývají nejčastěji ve střední části plochy listu. Suché konce listů bývají způsobené suchým vzduchem nebo problémy s výživou.
  • Jak se zbavit plísně rostlin? Vlhkým ubrouskem otřete veškeré kontaminované listy, aby nedošlo k rozšíření spór do okolí. Celou rostlinu osprchujte nebo omyjte list po listu mýdlovou vodou. Následně použijte fungicidní postřik na ochranu rostlin. Ujistěte se, že je rostlina opravdu čistá. Umístěte ji tak, aby měla dostatečný prostor okolo sebe, přísun světla a přiměřenou zálivku.

4. Hniloba substrátu

Ani substrát není vůči některým chorobám imunní. Nejčastěji bývá napadený hnilobou, která může z povrchu proniknout až hluboko do substrátu. Za hnilobou stojí přebytek vlhkosti a nedostatečné odvodnění půdy, ale i málo vzdušný substrát. A jak taková hniloba v květináči vypadá?

Hniloba substrátuHniloba substrátu
  • Vzhled: Hnilobu substrátu rozpoznáte podle bílých skvrn či povlaku na jeho povrchu a v pokročilém stádiu také podle zápachu.
  • Jak zabránit hnilobě substrátu? Řešením je odstranění hniloby z povrchu substrátu a ošetření fungicidním postřikem. Následně omezte zálivku. Nechte substrát vyschnout a zajistěte rostlině dostatečné proudění vzduchu. Pozor si ale dejte na konkrétní druh rostliny v substrátu, ne všechny to mají rády.

K udržení zdraví a krásy pokojových rostlin vede cesta přes pravidelnou péči a prevenci. Pakliže se však s některým záškodníkem přeci jen setkáte, nevěšte hlavu. S našimi tipy s nimi zatočíte raz dva!

{"vsf-products-list":{"title":"P\u0159\u00edpravky proti \u0161k\u016fdc\u016fm","products":["27549256","25315859","25397529","24949459","23136461","22322285"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":519}}
{"vsf-page-link":{"page-id":215}}