Grilování k letním dnům neodmyslitelně patří. Nevyhnutelné je proto i pravidelné čištění grilu. S končícím létem i grilovací sezónou však nastává čas na důkladnou údržbu. Možná si tak právě teď pokládáte otázku, jak vyčistit gril a zbavit se vší té napečené mastnoty? Nemějte obavy. Víme, jak na to!

1. Čištění grilu vezměte z gruntu

Pustíte-li se do důkladné a kompletní údržby grilu, vezměte to, takříkajíc, od podlahy. Proces čištění se bude mírně lišit také dle typu grilu. Ať už vlastníte elektrický gril či gril na dřevěné uhlí, klíčem k dokonalému vyčištění je pečlivost. S těmito kroky to však zvládnete jako po másle:

  1. Odstraňte zbytky popela či briket.
  2. Grilovací komoru vymeťte.
  3. Vyjměte grilovací rošty a vyčistěte je.
  4. Omyjte také kompletně celou grilovací komoru, ostatní plochy grilu, madla a rovněž víko, kde dochází k usazování mastnoty a sazí.
  5. Gril důkladně opláchněte a vysušte.
  6. Na zimní uskladnění se bude hodit plachta na gril k zakrytí a ochraně před prachem, vlhkostí i poškozením.

2. Drátěný kartáč: pomocník, se kterým to jde zkrátka lépe

Pomocník, bez kterého by šlo čištění grilu o poznání hůře? My rozhodně vsázíme na drátěný kartáč. Díky němu snadno odstraníte napečené zbytky jídla, nánosy mastnoty i případnou rez.

Čističe griluČističe grilu

3. Zatočte s mastnotou díky přírodním čističům

Nevíte, jak odstranit mastnotu z grilu? Vsaďte na přírodní čističe. S tukem a nečistotami na všech částech grilu vám pomůže například tato trojice:

  1. Ocet: Roztok z octa a vody v poměru 1:1 aplikujte zejména na rošty grilu. Stačí 5 minut působení a zapečená mastnota se uvolní.
  2. Jedlá soda: Smícháním s malým množstvím vody vznikne hustá pasta. Tu naneste na všechny části grilu, které chcete vyčistit. Nechte působit asi 15 minut a následně pečlivě umyjte horkou vodou. Jedlá soda spolehlivě odstraní i velmi připečenou nečistotu.
  3. Kyselina citronová: V postřikovači stačí smíchat kyselinu citronovou s vodou v poměru 1:1. Směs poté nastříkejte na grilovací desky, rošty i víko grilu a nechte působit alespoň 10 minut. Nakonec opláchněte v teplé vodě, aby se uvolnila i zbylá mastnota.

Pokud však stojíte před opravdovou výzvou a máte tušení, že gril bude potřebovat více než zmíněné varianty přírodních čističům, existují i další možnosti. K dostání jsou speciální čističe grilu pro snadné odstranění napečených zbytků jídla, popela i tuku.

4. S párou to jde lépe

Čištění párou se v domácnostech osvědčuje na mnoha místech. Proč ho tedy nezkusit i při čištění grilu? Zabere vám jen pár minut a ušetří spoustu námahy při drhnutí. Gril nechte lehce zchladnout. Mezi tím si bavlněnou utěrku důkladně namočte do ledové vody. Ve chvíli, kdy již uhlí není žhavé, položte mokrou utěrku na rošt a gril zavřete. Zbytkové teplo začne z utěrky odpařovat vodu, která se mění na páru a pomalu odstraňuje nahromaděnou mastnotu a napečené zbytky jídla.

5. Myčka na nádobí vyřeší mnohé!

Nedaří se vám zapečených nečistot na grilu, a zejména jeho roštech, zbavit? Nevadí! Rošty vyjměte a vložte do myčky na nádobí. Případně je můžete postříkat některým z přípravků pro odstranění mastnoty. Zapněte na klasický mycí cyklus a je to. Myčka se již o vše postará.

A to je vše! S těmito několika praktickými tipy bude váš zahradní gril vždy čistý a připravený na další použití i sezónu.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27235476","22935470","22676919","20763912"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":492}}
{"vsf-page-link":{"page-id":496}}