Podzim o sobě pomalu dává vědět, avšak zahrada je stále plná práce. Září je ideálním časem pro řadu činností, které vám pomohou udržet ji v optimálním stavu a zároveň připravit na zimu i další sezónu. Vrcholí také období sklizně, kterou je třeba pečlivě uskladnit. Využijte zářijových dní ve prospěch vaší zahrady. Máme pro vás několik tipů, jak na to!

Oblečte zahradu do podzimního kabátku

Co tím myslíme? Důkladnou údržbu! Září je optimální pro skutečně poctivou péči o trávník i záhony. Vysoké teploty již zpravidla nepanují a trávník i půda mají čas na regeneraci. V té jim můžete pomoci i vy.

Pravidelné sekání trávníku již není třeba. Nechte jej raději znovu nabrat na hustotě, kterou spálením od slunce přes léto ztratil. Jestliže je na některých místech spálený kompletně, půdu pokropte a trávník znovu zasejte. Trávníkové hnojivo poté dodá živiny a povzbudí jej k obnově. Vhodné je také provzdušnění trávníku, odstranění plevelů a mechu.

Pozornost zaměřte také na záhony. Odstraňte suché, poškozené a odumřelé rostliny i všechny odkvetlé květiny. Uvolníte tak prostor i živiny z půdy pro další rostliny, které se mohou připravit na další sezónu. I zde můžete půdu přihnojit. Podzimní hnojivo by mělo být bohaté na fosfor, draslík hořčík i vápník. Volte organická hnojiva, která půdou výborně prostoupí, nasytí ji a připraví na novou výsadbu například kompost či hnůj.

Podzimní výsadba klepe na dveře – připravte se na ni!

Pokud se chystáte obohatit zahradu o nové rostliny, stromy či keře, směle do toho. Klíčové je zvolit vhodné umístění a půdu zde připravit. Září vám poskytne dostatek času na přihnojení a případnou úpravu pH půdy. Nově vysazené rostliny tak získají optimální podmínky k uchycení, zakořenění i růstu.

Nesmíme zapomenout ani na sázení česneku a dalších cibulovin. Zimní odrůdy lze za příhodného počasí vysadit již koncem září. Teplota by se měla pohybovat okolo 10°C. Sázení cibulovin je však možné i v dalších podzimních měsících až do začátku prosince.

Zářijová sklizeň, aneb vrchol celoroční péče

SklizeňSklizeň

Kdy sklízet jablka? V září! Právě tento měsíc je obdobím, kdy většina zbývajících plodin dosahuje své zralosti, nejvyšší kvality a co se ovoce týká, také nejvyššího množství cukru. Z ovoce se tak můžete těšit také na hrušky nebo švestky. Zeleninové záhony nabídnou rajčata, papriky i okurky plné chuti. Čekat vás může i sklizeň brambor či cibule, a to za předpokladu, že jste je na jaře sázeli později. Po sklizni je zapotřebí prokypření půdy v záhonech.

K uskladnění plodin využijte skladovacích i zavařovacích nádob. Přepravky jsou vhodné zejména k uskladnění brambor a jablek, jelikož zaručují proudění vzduchu i při velkém množství skladovaných plodin.

Příprava na zazimování zahrady

Ačkoliv září bývá v našich podnebných podmínkách ještě poměrně mírné, zima někdy přichází velice překotně. Příprava zahrady s menším předstihem je tak jistě na místě. Kde začít? Věnujte se údržbě zahradního nářadí či organizaci skladovacích prostor. Teplomilné rostliny je vhodné přemístit do prostoru se stálou teplotou. Jestliže však takový prostor nemáte k dispozici, opatřete rostliny např. netkanou textilií, která je před mrazíky a nepřízní počasí ochrání.

Suma sumárum, ani v září zahradní práce nekončí. Nezbývá tedy, než se do nich s chutí pustit a mezi tím se těšit na další sezónu!

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["25876514","24892827","25260986","21055986"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":487}}
{"vsf-page-link":{"page-id":507}}