Jaro je oficiálně tady! Ačkoliv už v průběhu dubna začínají naše zahrady ožívat, teprve květen je obdobím, kdy zahrady vyžadují naše plné nasazení. Čeká nás příprava záhonů na výsadbu sazenic, péče o trávník i instalace zavlažovacích systémů. A nevyhneme se ani začínajícímu boji se škůdci. Do čeho se pustit dříve? S tím vám poradíme. Jdeme na to!

1. Péče o trávník

Po zimě odpočatý a zregenerovaný trávník znovu roste, a je tak čas dopřát mu pravidelnou péči. Základem je sekání trávníku. Možná si říkáte, že sekat přeci lze už v dubnu. Nicméně, necháte-li trávník růst a s prvním sečením vyčkáte alespoň do začátku května, trávník se stihne perfektně obnovit. Holá místa zarostou, případně na ně lze vysít novou travní směs. Při sečení dbejte na správnou výšku střihu.

Mulčování trávy je jednoduchým způsobem, jak trávníku dopřát rychlejší obnovu. Při sekání stačí ze sekačky odebrat sběrný koš a posekanou trávu nechat ležet. Působením tepla a vlhka postupně zetlí a poskytne trávníku výživu k růstu. Pro podporu růstu můžete použít také trávníkové hnojivo.

2. Zakládání nových záhonů a výsadba rostlin

Květen je ideálním obdobím pro zakládání nových záhonů a úpravu těch starších. Základem je pečlivé odplevelení a prokypření půdy. Pokud se jedná o pěstební záhony pro výsadbu sazenic zeleniny, je vhodné půdu obohatit – použijte organické hnojivo či kompost. Ideální čas nastává zejména pro pěstování rajčat, paprik nebo okurek. V květnu rovněž probíhá sadba jahod. Jestli však jahodníky vysazujete v tomto období, první úrody se dočkáte až napřesrok.

V tomto období si patřičnou péči žádá rovněž bylinková zahrádka. Vysazovat lze i letničky, trvalky a skalničky, které kvetou v letních měsících. Chcete-li záhon či skalku opatřit mulčovací kůrou, je vhodné natáhnout přes tato místa netkanou textilii, která zamezí prorůstání plevele.

Jestli jste nestihli podzimní řez stromů, velice mírný řez peckovin či ořešáku lze provést i začátkem května. Řez stromů v květnu omezte pouze na viditelně suché a poškozené větve.

3. Ochrana rostlin aneb boj proti plevelu i škůdcům

Jarní deště v kombinaci s rostoucími teplotami vytvářejí ideální podmínky pro škůdce rostlin i choroby. V květnu se můžete nejčastěji setkat se slimáky či mravenci. Při mimořádně teplém počasí se mohou objevit i mšice. Skleníky a pařeniště postihuje zejména plíseň rostlin. Nejlepší obranou je prevence. Pokud ani pečlivá kontrola nestačí, nabízí se ochrana rostlin fungicidy a pesticidy.

4. Zavlažování trávníku a záhonů

ZavlažováníZavlažování

S příchodem teplejších dnů je důležité zajistit dostatečné zavlažování rostlin. Zejména pak v případě vyšších teplot, kdy je stěžejní i správné načasování. Obecně je vhodnější zalévat ráno nebo večer. Minimalizuje se tak ztráta vody vlivem odpařování a vysokých teplot. Pravidelnou závlahu rostlin i celého pozemku si můžete usnadnit. Pořiďte si zavlažovací systém! K efektivnímu zavlažování záhonů a hospodárného využití vody slouží např. kapková závlaha. Zadešťovač trávníku přispěje k jeho zdravému vzhledu a hustotě. A se zahradou o větší rozloze pomohou automatické zavlažovací systémy.

5. Péče o zahradní jezírko v květnu

Přelom dubna a května je vhodnou dobou pro kontrolu a první péči o zahradní jezírko. Vodu vypusťte a po dezinfekci jezírka a všech dekorací znovu dopusťte. Druhou variantou jarní péče je jezírková chemie, která dokáže efektivně obnovit mikrobiom a celkový ekosystém jezírka.

Během května je v našich zahradách skutečně živo. Pamatujte, že pečlivost na začátku sezóny znamená krásnou zahradu po celé léto!

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["31625926","30566129","22404484","28243490","20759878","25163483","16084154"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":556}}
{"vsf-page-link":{"page-id":492}}