Červenec je obdobím, kdy zahradní sezóna dosahuje svého vrcholu. Záhony se plní rozrůstajícími se rostlinami, truhlíky jsou zahalené do pestré palety rozkvétajících květů letniček. A nemine nás ani sklizeň. Zahrada v průběhu července nabízí vše od sladkého ovoce přes bylinky až k zelenině. Na oplátku však vyžaduje čas a péči. Čemu se v červenci na zahradě věnovat?

ZavlažováníZavlažování

Péče a zavlažování – v červenci nezbytnost

Svůj čas věnujte zejména udržování prostoru zahrady. Pravidelná péče je v tuto roční dobu to, bez čeho se rostliny neobjedou. Vzhledem k vysokým teplotám je důležitá zejména zálivka. Rostlinám, ať už v truhlících, na záhonu či ve skleníku, dopřávejte pravidelné a důkladné zavlažování. Především v pěstebních nádobách mohou rostliny častěji vadnout či usychat. Jestliže uvadlé listy objevíte, odstraňte je. Rostlinu zbytečně vysilují a ta poté nemůže efektivně využívat svou energii.

Nesmíme zapomenout ani na péči o trávník. Pravidelné sekání trávy je červencovou stálicí každého zahrádkáře. Trávník nechte pár centimetrů vysoký, aby si uchoval vláhu a nedošlo k jeho spálení od slunce. Pokud máte rozlehlý pozemek, zahradní traktor na sekání trávy vám práci zajisté usnadní.

Hnojení a kontrola škůdců

S pravidelnou zálivkou souvisí také hnojení. V červenci jsou rostliny obvykle na vrcholu své vegetační/kvetoucí fáze. Potřebují tak mnoho energie a živin. Pomoci jim můžete přihnojením univerzálními či speciálními hnojivy. Například k hnojení rajčat je ideální kompost. Letničky poté potřebují zejména hnojiva bohatá na dusík a fosfor, která pomáhají k bohatému kvetení. NPK hnojiva tedy budou optimální volbou. K hnojení trávníku zvolte speciální trávníkové hnojivo. Pamatujte však, všeho s mírou. Při přehnojení by mohlo dojít ke spálení rostlin živinami.

Obezřetní buďte rovněž před škůdci rostlin. V červenci se nejčastěji setkáváme se mšicemi a slimáky. Zakročit můžete postřiky, posypy ve formě granulátu či jiným typem ochrany rostlin.

Boj s plevely

Teplé letní počasí, dostatek slunečního svitu a občasné, za to však vydatné, srážky nabízí ideální podmínky pro růst všech rostlin, a to včetně plevelů. Pravidelně proto prohlížejte záhony a plevel odstraňujte. Záhonové rostliny by mohl vysilovat a připravovat o živiny z půdy. Rostliny lze chránit například organickými postřiky proti plevelům.

SklizeňSklizeň

Užijte si bohaté sklizně

Červenec je obdobím hojné sklizně zeleniny i ovoce. Nastává čas na sběr rajčat, okurek, paprik či fazolí. Své plody nabízejí také ovocné stromy, jako meruňky, višně a třešně, a nebo ovocné keře – angrešt či rybíz. Úrodu průběžně sklízejte, a především si ji užijte! Ovoce můžete zavařit, zpracovat na džemy, koláče a nebo si ho jednoduše vychutnat čerstvé.

Nezapomeňte na obnovu jahodníků

Jahodový záhon by se měl v optimálním případě obnovovat každé 2-3 roky. Starší jahodníky přestávají plodit, zatímco mladé rostliny nabídnou bohatou úrodu plnou velkého šťavnatého ovoce.

Právě v červenci jsou sazenice jahodníků v nejlepší kondici. Koncem měsíce tak nastává ideální čas k přípravě na následující sezónu. Na starších rostlinách se tvoří šlahouny s novými sazeničkami. Tyto zakořeněné odnože na šlahounech můžete přesadit. Sázejte je mělce tak, aby nedošlo k úhynu srdíčka jahodníku. Nakonec důkladně zalijte. Můžete rovněž s mírou přihnojit.


V červenci se na zahradě rozhodně nudit nebudete. Můžete si však být jistí, že vám to svou štědrou úrodou oplatí. Nezbývá, než se vrhnout do práce!

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28243490","25724075","28405087","23186077","25488362"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":495}}
{"vsf-page-link":{"page-id":497}}