Jste každý rok smutní z toho, že musíte svůj krásný vánoční stromek po svátcích zlikvidovat? V tom případě je pro vás živý vánoční stromek v květináči tou správnou volbou. Na jaře jej přesadíte na zahradě a radost vám tak bude dělat celý rok. Přečtěte si, jak stromek v květináči správně vybrat a jak o něj doma pečovat.

Zdravý stromek je základem úspěchu

Aby vám stromek mohl dělat radost po mnoho let, je důležité hned na začátku nepodcenit jeho výběr. V první řadě je nutné zkontrolovat kořenový systém jehličnanu. Ujistěte se, že je hlína v květináči dobře udusaná a stromek je v substrátu pevně zakořeněný. Pokud je květináč obalený neprůhlednou fólií, požádejte prodejce o její rozbalení. Zdravý kořenový systém poznáte podle toho, že je bohatě rozrostlý a obsahuje nejen velké hlavní kořeny, ale také drobná vlásčitá zakončení.

Při výběru dbejte i na vzhled větví, které by měly být pružné a svěží. Jehličí by na nich mělo pevně držet. Nebojte se ke stromku i přivonět – vůně živého stromu v lese je známkou jeho kvality a zdraví. Vezměte v potaz také jeho velikost. Menší stromky jsou sice cenově dostupnější, ale starší a vzrostlejší jehličnany mají mnohem větší šanci, že se po přesazení na jaře uchytí. Kupujte vždy jen stromek, který byl skladován v chladu.

Připravte stromek na přechod do tepla

Přibližně dva až tři týdny před Štědrým dnem je třeba začít stromek připravovat na přechod do vytopeného bytu. Aklimatizaci si rozdělte na dvě fáze. Nejdřív by měl jehličnan pobýt alespoň 7 dnů v světlé místnosti o teplotě maximálně 10 °C. Tyto podmínky zpravidla splňují sklepy s okny nebo chladné chodby. V druhé fázi stromek přesuňte na světlé místo, kde teplota nepřekračuje 18 °C. Zde jej nechte aklimatizovat po dobu alespoň tří dnů. Poté bude váš stromek mnohem lépe připravený na pobyt ve vytopené místnosti.

Po přestěhování do bytu stromek umístěte na světlé místo, které se nachází co nejdál od zdroje tepla. Nezapomeňte každý den na zálivku a pravidelné zvlhčování vzduchu pomocí rozprašovače naplněného vodou. Všeho ale s mírou – stromek by rozhodně nikdy neměl stát ve vodě.

Postupná aklimatizace by měla být samozřejmostí i po skončení vánočních svátků. Tedy v období, kdy stromek přesouváte z tepla zpět do zimy. Postup je přesně opačný než v prosinci. Nejdřív stromek nechte pár dnů ve světlé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15–18 °C. Zbytek zimy by měl přečkat v teplotě mezi 5–10 °C. Ani s poklesem teplot nezapomeňte na pravidelné zalévání. Substrát v květináči by měl být vždy vlhký, ale ne rozmočený.

Co na jaře?

S příchodem jara nastává čas na přesazení stromku. Můžete se rozhodnout mezi zasazením do země nebo přesazením do většího květináče, kterým ozdobíte například venkovní terasu. V každém případě ale pamatujte na to, že je potřeba stromku celoročně dodávat kvalitní živiny.

Při přesazení proto použijte substrát pro konifery nebo okrasné stromy. V průběhu roku pak se zálivkou dodávejte stromku důležité látky prostřednictvím kvalitního hnojiva na jehličnany. Typickým problémem, který může během roku nastat, je žloutnutí jehličí. To ale snadno vyřeší opětovná aplikace hořké soli. Se správnou péčí a výživou vám stromek bude dělat radost ještě spoustu let.

Tipy a rady k výběru stromku v květináči

{"vsf-products-list":{"title":"Stromky v kontejneru","products":[]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":325}}
{"vsf-page-link":{"page-id":389}}