Jakmile venkovní teploty klesnou k bodu mrazu a krajinu pokryje sníh, je pro ptáky obtížné najít potravu v přírodě. Dobře zásobené krmítko pomůže u nás zimujícím ptákům přežít zimu. Ukážeme vám, jaké jsou nejběžnější typy krmítek pro ptáky a jak si mezi nimi vybrat.

Zdaleka ne všichni ptáci odlétají zimovat do teplých krajin. Podle České společnosti ornitologické patří mezi nejčastěji přezimující opeřence v Česku sýkora koňadra, vrabec polní a vrabec domácí. V přírodě ovšem můžete pozorovat celou řadu dalších druhů ptáků jako například sýkoru modřinku, kosa černého, hrdličku zahradní nebo straku obecnou.

V zimních měsících mají ptáci méně příležitostí najít potravu v přírodě a uvítají vaši pomoc. Stačí vhodně umístit krmítko a postarat se o jeho zásobování kvalitním krmivem. Přezimující ptactvo se doporučuje krmit pouze v období od listopadu do konce března. Ke krmení jsou vhodná různá semena, jádra, bobule nebo plody z vaší zahrady. Například vrabci uvítají v krmítku obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Drozd kvíčala si rád pochutná na jablkách, která na podzim nesklidíte a necháte je viset na stromě.

Nejčastější návštěvníci krmítek

Sýkora koňadra obsadila první příčku

Další příčky patří těmto druhům ptáků:

  • Vrabec polní
  • Vrabec domácí
  • Sýkora modřinka
  • Kos černý
  • Hrdlička zahradní
  • Zvonek zelený
  • Stehlík obecný
  • Pěnkava obecná
  • Straka obecná

Zdroj: Ptačí hodinka – sčítání ptáků na krmítku pod hlavičkou České společnosti ornitologické

Jaké vybrat krmítko pro ptáky

Současná nabídka ptačích krmítek je velmi pestrá a vybíral lze z různých velikostí, tvarů, konstrukcí i použitých materiálů. Než se pustíte do hledání konkrétního krmítka, musíte vědět, kam ho umístíte. Můžete ho například pověsit na větev stromu, připevnit ke dřevěnému kůlu v zahradě, na fasádu domu, balkon, nebo ho postavit na okenní parapet. Vyberte místo, na které se nedostanou kočky a kuny. Krmítko umístěte nejméně 1,5 metru nad zemí. Nejvhodnější je závětrné a klidné místo.

Velmi praktická jsou krmítka, která lze jednoduše rozložit na jednotlivé díly a snadno vyčistit. Odnímatelné dno oceníte zejména u těch typů krmítek, u kterých mohou ptáci volně vstupovat do nasypaného krmiva. Pravidelným čištěním předejdete jak šíření chorob, tak brzké zkáze potravy. Nejlepší volbou jsou krmítka se zásobníkem. Ptáci do potravy nevstupují, krmivo je dostatečně chráněno před nepřízní počasí a zásoba vydrží několik dní.

Pojďme si blíže představit jednotlivé typy krmítek pro ptáky.

Krmítka pro ptáky ze dřeva

Dřevěná krmítka patří mezi klasiku a jsou oblíbená především v zahradách. Velmi často si je lidé zavěšují na silnější větve stromů nebo je připevňují k volně stojícím dřevěným kůlům. Tato krmítka mohou mít různé rozměry i tvary. Nejčastěji se podobají domečku se stříškou, pod níž se nachází buď otevřený a volně přístupný prostor s krmivem, nebo krytý zásobník krmiva s vyvýšeným okrajem pro snadný přístup ptáků.

{"vsf-products-list":{"title":"Nab\u00eddka krm\u00edtek ze d\u0159eva","products":["25617324","23625996","22192567"]}}

Plastová krmítka pro ptáky

V posledních letech jsou velmi vyhledávaná krmítka z plastu. Jejich výrobci se dnes neobávají ani působivých designů, čímž si získávají pozornost zejména malých dětí. Mohou mít například podobu pohádkového domečku, ve kterém je ukryta zásoba různých semínek, obilovin nebo ořechů. Ptáci do krmiva přímo nevstupují, ale vyzobávají ho z vyvýšeného bidýlka.

Velmi praktická jsou rovněž krmítka ve tvaru válce. Na jeho plášti najdete několik otvorů, ze kterých ptáci z bidýlek vyzobávají připravenou potravu. Plastová krmítka se oproti těm ze dřeva mnohem snadněji čistí, jsou lehčí a lépe se s nimi manipuluje.

{"vsf-products-list":{"title":"Nab\u00eddka plastov\u00fdch krm\u00edtek","products":["22189143","24908618","26401876"]}}

Ostatní typy krmítek

Krmítko může být vyrobeno nejen ze dřeva nebo plastu, ale také z plechu. Jeho předností je především odolná konstrukce, která zaručuje velmi dlouhou životnost.

Někteří výrobci prodávají krmnou směs ve speciálním obalu, který slouží zároveň jako jednorázové krmítko. Velmi oblíbeným krmivem jsou lojové koule, které stačí jednoduše pověsit například na větev stromu. Pokud kupujete ptákům lojové koule balené v plastové síťce, nezapomeňte ji před zavěšením odstranit. Síťky jsou pro ptáky nebezpečnou pastí, mohou v ní totiž uvíznout. Prázdné síťky povalující se na zemi jsou velmi nebezpečné i pro psy a další zvířata, protože pozření síťky vždy vede k vážným zdravotním potížím. K bezpečnému uložení využijte speciální kovový zásobník na lojové koule.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29148747","27286687","21704172"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":330}}
{"vsf-page-link":{"page-id":398}}