Palma je pro mnohé symbolem exotiky a vzpomínek na dovolenou u moře. Proč si tedy kousek této exotiky nevnést i do svého domova? Pokojové palmy jsou populární zejména díky svému vzhledu a mimo jiné například i schopností čistit vzduch. Pro zajištění zdravého růstu a krásného vzhledu těchto rostlin je důležité poskytnutí vhodné péče. Možná vás však překvapí, jak nenáročné pokojové palmy vlastně jsou!

Klíčové je umístění v prostoru

Pokojové palmyPokojové palmy

Palmy jsou rostliny přirozeně zvyklé na teplé a prosluněné klima. Ačkoliv preferují světlé prostory, je vhodné dopřát jim spíše nepřímé světlo. Umístěte je poblíž okna, kde budou mít zajištěný dostatek přirozeného světla, avšak nikoliv přímé slunce. To by mohlo způsobit popálení listů.

Jak často zalévat palmu?

Zalévání je v péči o pokojové palmy klíčovým faktorem pro zdravý růst i vzhled. Aby byla zálivka efektivní, je důležitý rovněž vhodný typ substrátu. Ten by měl být dobře propustný a současně schopný udržet vlhkost po delší dobu. Při výběru tak volte směsi substrátů pro tropické zelené a pokojové rostliny či citrusy. Při zalévání se poté ujistěte, že je substrát dostatečně vlhký, avšak nikoliv přemokřený. Interval zalévání se může lišit dle použitého substrátu, teploty a vlhkosti vzduchu. Nicméně, palmu doporučujeme důkladně zalévat přibližně 1x za týden.

Vzdušná vlhkost

Pro oblasti, kde se palmy přirozeně vyskytují nejsou typické pouze tropické teploty, ale také vysoká vlhkost vzduchu. A právě ta je při péči o palmy dalším stěžejním faktorem. Vlhkost vzduchu kolem rostliny lze zvýšit za pomoci zvlhčovače. Další možností je pravidelné rosení listů postřikovačem. Voda by měla být odstátá, s nízkým obsahem vápníku. Tvrdá voda způsobuje srážení vápníku na povrchu listů a vytváření bílých map. Povlak pokrývající listy palmy poté může bránit rostlině v dýchání. Současně omezuje její schopnost čistit vzduch.

Kdy je vhodné palmu přihnojit?

Pravidelné hnojení je vhodné pro doplnění živin potřebných k růstu. K dostání jsou speciální hnojiva pro zelené rostliny či přímo pokojové palmy. Pamatujte, že hnojení je spíše doplňková péče, nikoliv součást pravidelného zalévání. Při přehnojení může dojít ke spálení živinami. Hnojení se doporučuje maximálně 1x za 14 dní. Vždy se řiďte pokyny na obalu hnojiva.

Dříve, než se však do hnojení pustíte, zvažte, zda není rostlina vyčerpaná z jiného důvodu. Pravidelné ořezávání listů může pomoci udržet pokojové palmy v dobrém stavu a podpořit zdravý růst. Průběžné odstraňujte suché, poškozené nebo odumřelé listy i suché části stonků.

Prevence škůdců a chorob pokojových rostlin

V našich podmínkách se nejčastěji setkáte se škůdci pokojových rostlin jako jsou svilušky, mšice, třásněnky či tzv. háďátko kořenové. Právě poslední zmíněný hmyz představuje největší problém pro kořenový systém. Při napadení palmy těmito škůdci je zapotřebí kompletní přesazení, včetně důkladného očistění kořenů. Zmiňovaná vlhkost vzduchu může v některých případech způsobit hnilobu a plísně. Pokud zjistíte problém, použijte vhodný přípravek proti škůdcům a postupujte podle pokynů na obalu.

A to je vše! Pěstování palmy skutečně není věda a zvládne ho i začátečník. Odměnou vám bude krásná a užitečná rostlina, která vašemu domovu vdechne atmosféru exotiky.

{"vsf-page-link":{"page-id":322}}
{"vsf-page-link":{"page-id":512}}